Produkty convenience to wstępnie przygotowane (do dalszej obróbki) składniki potraw. Należą do nich porcjowane, pocięte na części mięso, filety rybne, obrane i pokrojone w kostkę warzywa i owoce (zarówno świeże, w vacuum, jak i mrożone), rzemieślnicze makarony. Ponadto zalicza się do tej grupy mieszanki przypraw, warzywa konserwowe oraz gotowane buliony i sosy.
Eksperci twierdzą, że już 90% profesjonalnych kuchni regularnie stosuje produkty convenience w codziennej pracy. Warto zatem przyjrzeć się ofercie tych składników, gdyż zdecydowanie są one dobrym rozwiązaniem w gastronomii. Jakie są ich główne zalety i w jakich sytuacjach z pewnością okażą się dobrym wyborem?
Spis treści
- Recepta na braki kadrowe
- Jakość przede wszystkim
- Zero waste i niższy food cost
- Elastyczne i różnorodne menu
- Przyszłość należy do produktów convenience
Recepta na braki kadrowe
Nikt nie ma wątpliwości, że przez ostatnie dwa lata pandemia koronawirusa mocno dotknęła branżę gastronomiczną. Bardzo często restauratorzy musieli dokonywać redukcji zatrudnionych, kucharze przekwalifikowywali się, szukając nowego zatrudnienia. W rezultacie pracownicy kuchni mają więcej obowiązków, pracując w mniejszym składzie. Produkty wstępnie przygotowane zdecydowanie skracają czas przyrządzania posiłków. Pokrojone, obrane warzywa można poddawać dalszej obróbce. Gotowe, wysokiej jakości makarony wystarczy ugotować. Szefowie kuchni mogą się spokojnie skoncentrować na wykończeniu potraw, kreacji smaku.
W rezultacie goście szybciej otrzymują zamówione potrawy, co z pewnością wpływa na ich zadowolenie z obsługi.
Jakość przede wszystkim
Żywność convenience to gwarancja jakości. Na etapie przygotowywania jest wdrażany rygorystyczny system selekcji i sprawdzania produktów, kiedy to skrupulatnie kontroluje się takie parametry jak temperatura, kolor, ciśnienie, rozmiar. To zapewnia higienę oraz przejrzystość ich pochodzenia. Dzięki temu szef kuchni pracuje na elementach, które są bezpieczne i odznaczają się wysoką jakością.
Zero waste i niższy food cost
Produkty convenience to szacunek dla żywności. Zdecydowanie pozwalają one ograniczyć do minimum wszelkie straty. Optymalnie porcjowane mięso można przyrządzać w potrzebnej w danej chwili ilości. Warzywa i owoce obrane i pokrojone, a następnie odpowiednio zapakowane są przystosowane do ewentualnego mrożenia, co przedłuża ich termin przydatności.
Wstępnie przygotowane produkty umożliwiają także minimalizowanie kosztów. Kucharze omijają wiele procesów podczas gotowania. Panierowanie, marynowanie czy chociażby korzystanie z elektronicznych urządzeń, które pobierają energię, mają w ogólnym rozrachunku ogromny wpływ na zwiększanie kosztów. Convenience produkty stają się skutecznym rozwiązaniem na stale rosnące koszty. Ich stosowanie ogranicza dostawy, a co za tym idzie, pozwala ominąć problemy związane z logistyką i planowaniem.
Elastyczne i różnorodne menu
Goście restauracji oczekują, że będzie ona oferować szeroki wybór dań, niezależnie od pory roku czy regionu, w którym się znajdują. Ponadto chcieliby, aby posiłki były serwowane szybko i o każdej porze, najlepiej 24 godziny na dobę. W tej sytuacji produkty convenience skracają czas przygotowania potrawy. Gotowe rozwiązania są już wstępnie przygotowane, zatem można konstruować z nich pozycje zapisane w menu. Co najważniejsze umożliwiają zachowanie powtarzalności – kucharze mają pewność, że wydawane posiłki będą jednakowe.
Przyszłość należy do produktów convenience
Czas staje się coraz cenniejszym zasobem, a styl życia bazujący na wielozadaniowości zwiększa zapotrzebowanie na produkty, które z jednej strony można łatwo i szybko zastosować, a z drugiej będą świeże, wartościowe i wysokiej jakości. Produkty wstępnie przygotowane to duże udogodnienie w codziennej pracy kucharza, szczególnie kiedy restauratorzy borykają się z brakami kadrowymi.
Convenience food stereotypowo kojarzy się z żywnością przetworzoną niskiej jakości. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio selekcjonowane i poddawane wstępnej obróbce produkty są doskonałym rozwiązaniem dla gastronomii.