Sezon na grzane wino trwa. Nawet do 90% obrotów tej kategorii przypada na okres od października do marca. Zastanawiasz się, co zrobić, żeby to właśnie Twój specjał zyskał to „coś”, co wyróżni go na tle konkurencji? Wypróbuj nasze sposoby i nadaj tradycyjnemu grzańcowi nowy wyraz.
Przygotowanie klasycznego grzańca jest stosunkowo proste. Najpopularniejszą bazę stanowi wino czerwone; słodkie lub półsłodkie. Można także sięgnąć po łagodniejsze w smaku wino białe. Wśród dodatków od lat królują: cynamon, imbir, goździki oraz pomarańcza, rzadziej sięga się po gałkę muszkatołową, kardamon czy suszone śliwki i jabłka. Tak naprawdę nie ma jednak jednej, obowiązującej receptury, a umiejętne żonglowanie dodatkami pozwoli uzyskać niepowtarzalny i przyciągający uwagę efekt.
Co zrobić, aby nadać grzańcowi unikalny charakter? Wypróbuj nasze sposoby.
Spis treści
⁕ Glögg, czyli grzane wino po szwedzku
2. Wino białe
⁕ Grzaniec z płatkami róż i cukrem waniliowym
3. Grzany cydr – pyszny i coraz popularniejszy
Wino czerwone
Czerwone wino to wciąż najpopularniejsza baza pod grzańce. Dzięki dodaniu odpowiednich ziół zyska ono przyjemny korzenny aromat, ale także wzmocni odporność i… poprawi humor. Po jakie dodatki warto sięgnąć, żeby przyprawić swoich gości o dodatkowy zawrót głowy? Podpowiadamy.
Grzaniec z porzeczką
Przygotowując grzańca, warto pamiętać, że tradycyjne smaki wciąż cieszą się wielką popularnością. Dlatego wspaniałym i prostym pomysłem, na uzyskanie ciekawego efektu może być dodanie likieru z czarnej porzeczki. W połączeniu z klasycznymi kombinacjami składników, jak np. anyż, skórka pomarańczy czy cynamon, na pewno znajdzie wielu miłośników. Smak porzeczki można uwydatnić dodatkowo, sięgając po inne owoce. W tej roli wspaniale sprawdzą się np.: jagody, maliny lub truskawki.
Grzaniec z jajkiem
Grzane wino z dodatkiem utartych z cukrem żółtek ma wielu miłośników, zwłaszcza wśród pań. Warto sięgnąć po ten przepis. Nie jest skomplikowany, a pozwala na uzyskanie ciekawego i oryginalnego smaku. Aby go przygotować, utrzyj żółtka jaj z cukrem, dodaj do powstałej masy dwie łyżki ciepłej wody, a następnie dolej wino z innymi, wybranymi przez Ciebie, dodatkami. Całość należy zagotować i koniecznie podawać na ciepło.
Glögg, czyli grzane wino po szwedzku
Glögg to sprawdzony przepis na grzane wino prosto ze Szwecji. W czasie Świąt sprzedaje się tam blisko 6 milionów litrów tego specjału. Jak przygotować go w swoim lokalu? Bardzo prosto. Na początku przyrządza się wywar z soku pomarańczowego z dodatkiem korzennych przypraw (plasterki świeżego imbiru, cynamon, goździki i pestki kardamonu). Po około 30 minutach gotowania na wolnym ogniu wywar łączy się z czerwonym winem półwytrawnym. Na koniec pozostaje jeszcze dodać specjalny dodatek, czyli wódkę lub brandy. Tak wzmocniony grzaniec podaje się w kubeczkach napełnionych wcześniej rodzynkami i obranymi migdałami.
Wino białe
Grzaniec na bazie białego wina jest bardzo aromatyczny i odświeżający. Po dodaniu niewielkiej ilości miodu eukaliptusowego zyskuje wyjątkowo przyjemny posmak. Innym, sprawdzonym sposobem na nadanie wyrazistszego smaku grzańcowi z białego wina jest dodanie soku z jabłek lub z jasnych winogron.
Grzaniec z rozmarynem
Dodanie rozmarynu nada grzańcowi szlachetnego aromatu. Dla dodatkowego wzbogacenia smaku warto sięgnąć także po pieprz i cytrynę. To połączenie spowoduje, że grzane wino zyska na pikantności, a znad kubka unosić będzie się intensywny, lekko sosnowy zapach.
Grzaniec z płatkami róż i cukrem waniliowym
Grzaniec z białego wina z dodatkiem płatków róży ma w sobie nieodparty urok. Aby uzyskać unikalny, różany aromat, wystarczy do gotującego się wina dodać kilka suszonych płatków kwiatu. Jeśli zdecydujesz się na użycie jako bazy wina słodkiego, grzaniec w smaku może przypominać nieco… tradycyjnego pączka.
Grzaniec z czekoladą
Wino i czekolada to bardzo popularne “poprawiacze nastroju”, ich połączenie daje spektakularny efekt. Wystarczy rozpuścić w wodzie cukier, kakao i wybrane przyprawy, a następnie, już po zdjęciu z ognia, dodać pokruszoną gorzką czekoladę. Po połączeniu takiego wywaru z winem powstanie wyjątkowy grzaniec. Twoi klienci na pewno będą chcieli spróbować takiego specjału.
Grzany cydr – pyszny i coraz popularniejszy
Grzany cydr zyskuje coraz większą popularność wśród klientów lokali. Nic w tym dziwnego, jest pyszny i orzeźwiający, a przy tym zawiera niewielką ilość alkoholu. Jakie dodatki dobrać, aby jak najbardziej podkreślić smak grzańca na cydrze? Możliwości jest naprawdę wiele. My polecamy sok z żurawiny z korzennymi dodatkami typu: anyż, goździki i miód. Takie połączenie świetnie sprawdzi się w zimowe wieczory i sprawi, że goście postanowią zostać jeszcze trochę dłużej w Twoim lokalu.
Wszelkiego rodzaju grzańce to niemalże obowiązkowe pozycje w zimowych menu. Niezależnie od tego, po jakie wina i dodatki sięgniesz, przygotowując swoje własne grzane wino, pamiętaj o odpowiedniej prezentacji. Bogate zdobienia z gwiazdek anyżu, lasek cynamonu i skórek pomarańczy, albo kamionkowe czarki i dzbanki – wszystko to dodatkowo utwierdzi klientów w przekonaniu, że wybór właśnie Twojego grzańca, to doskonała decyzja.
Pobierz nasz trendbook horeca 2022 i poznaj więcej trendów, dotyczących win, ale także: warzyw i owoców, kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, kuchni śródziemnomorskiej, mięsa, sushi i kuchni azjatyckich, cateringów, non food, win i alkoholi mocnych, jak również e-commerce i komunikacji marketingowej.