Chcesz, by w Twojej karcie pojawiła się „roślinna ryba”? Blisko 70% polskich konsumentów jedząc poza domem, wybiera dania bez mięsa. Warto o tym pamiętać, przygotowując noworoczne menu. Skorzystaj z gotowych rozwiązań, które z powodzeniem przeniesiesz do swojej restauracji.
Alternatywy dla ryb cieszą się coraz większym zainteresowaniem. To także jeden z trendów na przyszły rok. Dlaczego? Smak umami w daniach roślinnych to czynnik, którego poszukują goście – nie tylko weganie i wegetarianie.
Spis treści
1. Seleryba – klasyczna „roślinna ryba”
2. Śledzie wege – alternatywa dla ryb
Seleryba – klasyczna „roślinna ryba”
Seler a’la ryba w smaku zaskakująco przypomina tradycyjną rybę. Dzieje się tak za sprawą glonów wakame, w których jest gotowana. Fakt, że przed smażeniem owijana jest glonami nori, dodatkowo potęguje ten efekt. Zobacz, jak łatwo ją przyrządzisz.
Wystarczy, że do wywaru z glonów wakame z solą dodasz obrany, pokrojony w plastry seler i będziesz gotować go pod przykryciem przez około 10 minut. Następnie każdy ugotowany plaster posyp mieszanką przypraw do ryb, delikatnie posmaruj ciastem (ciepła woda wymieszana z mąką), owiń w nori, po raz kolejny obtocz całość w cieście, a na koniec – w bułce tartej. Selerybę smaż z obu stron aż do uzyskania złotego koloru. Najlepiej smakuje serwowana na ciepło!
Śledzie wege – alternatywa dla ryb
Śledź niejedno ma imię. Ten roślinny też! Zobacz, jak możesz go przygotować w wersji wege.
Śledzie z tofu
Goście poszukujący oryginalnych alternatyw dla ryb będą pozytywnie zaskoczeni taką propozycją w menu. Warto wykorzystać ten pomysł, tym bardziej, że tofu a’la śledź nie jest trudne w przygotowaniu.
Pokrój tofu w plasterki, posól je z obu stron i zawiń w wodorosty (np. nori). Będą idealnie przylegały do odrobinę mokrego tofu. Na dnie naczynia ułóż pokrojoną w piórka cebulę, a na niej „roślinne śledzie”. Posyp je mielonym kardamonem, kolendrą, płatkami chili. Ważne, żeby poszczególne kawałki tofu miały nieco przestrzeni. Całość przykryj warstwą cebuli, resztą „śledzi”, przyprawami i… znów cebulą.
Wszystko zalej olejem słonecznikowym lub rzepakowym. Danie powinno odstać przynajmniej dobę. Po tym czasie jest gotowe do serwowania.
Inne sposoby na wykorzystanie tofu znajdziesz w tekście „Tofu, czyli kulinarny kameleon. Co możesz z niego przyrządzić?”. Wypróbuj koniecznie!
Wege śledzie z boczniaków
Boczniak, podobnie jak tofu, zastąpi klasycznego śledzia. Przygotuj go i zaskocz swoich gości ich niesamowitym, oryginalnym smakiem!
Zacznij od przygotowania wywaru: do gotującej się, osolonej wody dodaj glony wakame i sos sojowy. Gotuj na małym ogniu przez około 30 minut. Odcedź wywar i zachowaj go. Wrzuć pokrojone kawałki boczniaków, gotuj przez chwilę (ok. 1-2 min.), a następnie wyłącz gaz i pozostaw grzyby w wywarze na kwadrans. Po tym czasie wyciągnij je i ostudź.
Tak przygotowane boczniaki przełóż do naczynia, dodaj ziele angielskie, liście laurowe, sól do smaku, odrobinę pozostałych z wywaru glonów. Całość wymieszaj, zalej olejem tak, by przykrył wszystkie boczniaki. Teraz tylko zamknij naczynie, włóż je do lodówki na dobę. Gotowe!
Chcesz poznać inne pomysły na wykorzystanie boczniaków w gastronomicznej kuchni? Przeczytaj artykuł „Boczniak – i dla miłośników mięsa, i dla wegan”.
Soja zamiast ryby
Dobrym pomysłem na roślinne alternatywy dla ryb okażą się z pewnością kotlety rybne przygotowane z soi. Wystarczy przygotować klasyczne pulpety sojowe, owinąć je w płatki nori i… voilà! Będą też doskonałą bazą do przygotowania ryby po grecku lub w occie.
Inne „roślinne ryby”
Lista rybnych alternatyw jest imponująca. Poznaj wybrane wegetariańskie rozwiązania, które zachwyciły gości restauracji na świecie.
Roślinny łosoś
Opcje są dwie: papryka lub marchew. Obie smaczne i ciekawe, sprawdzą się zarówno jako „czekadełko” – na kanapkach, ale także w sałatkach. Wypróbuj!
Paprykę wystarczy upiec w piekarniku, następnie ściągnąć z niej skórkę. Tak przygotowane warzywo należy zamarynować w zblendowanych przyprawach i dodatkach takich jak: nori, sól, sos sojowy, oliwa, kapary, sok z cytryny, wędzona papryka. Papryka powinna marynować się kilka godzin.
Pora na łososia z marchwi. Nieprawdopodobne? A jednak możliwe i… zaskakująco smaczne! Marchewkowego łososia przygotowuje się podobnie jak tego z papryki – marchew należy pociąć we wstążki (opcjonalnie: upiec lub ugotować na parze), a następnie marynować w tych samych przyprawach. Szefowie kuchni, by dodać nieco dymnego aromatu, stosują w tym przepisie wędzoną sól.
Tuńczyk w wersji wege
Rozdrobnionego, roślinnego „tuńczyka” można przygotować z soi. Rybnego smaku dodadzą mu odpowiednie dodatki: sos sojowy, przyprawa do ryb, sok z cytryny, sól, nori i oczywiście olej.
Taki składnik w sałatkach to sposób na wprowadzenie smaku umami do roślinnych dań.
Co zamiast ryby w sushi?
Wegetariańskie sushi uznawane jest przez specjalistów za jeden z najgorętszych trendów na 2022 rok. Sprawdź, o czym jeszcze warto pamiętać, by być na bieżąco z nowinkami gastronomicznymi. Pobierz nasz trendbook horeca 2022.
Więcej o wegańskim sushi dowiesz się z artykułu „Sushi vegan. 10 sprawdzonych wege połączeń smakowych”.
Wszystkie składniki do Twoich restauracyjnych dań oraz napoje i produkty non food zamówisz bez problemu – zawsze i o każdej porze – w naszym systemie e-bidfood.pl.