Szparagi są jak wiosna – barwne, smaczne, pełne witalności, a sezon na nie jest krótki i ulotny. To warzywo występuje w trzech barwach, które zależą od stadium zbioru. Są wyśmienite na surowo, gotowane, grillowane, pieczone, a także przygotowane na parze. Poznaj bliżej szparagi i zainspiruj się pomysłami na ich przygotowanie.
Spis treści
- Białe — pod ziemią
- Fioletowe — zanim zmienią kolor
- Zielone — nad ziemią
- Szparagi gotować, grillować, piec, czy podawać na surowo?
- Grillowane
- Pieczone
- Na parze
- Na patelni
- Czy można mrozić szparagi?
- Sezon na szparagi – wykorzystaj w całości
O szparagach można powiedzieć wiele. Mimo że sezon na nie trwa stosunkowo krótko, ich kulinarne możliwości są niemal nieograniczone. Aż trudno uwierzyć, że warzywo występujące w trzech kolorach, to jedno i to samo, tylko zebrane w innym momencie. Białe szparagi wzrastają pod ziemią. Jak już pojawią się nad powierzchnią gleby – są fioletowe i trzeba się spieszyć ze zbiorem, gdyż pod wpływem słońca szybko zmieniają barwę na zieloną.
Trudno uwierzyć, że składają się w 80% z wody, a mają wiele wartości odżywczych i składników mineralnych. Na dodatek w 100 g tego produktu jest jedynie 18 kcal! Sprawdź, które najlepiej będą pasowały do Twojego menu.
Białe – pod ziemią
Ten rodzaj szparagów rośnie w ziemi. W rezultacie słońce nie dociera do łodygi, dlatego nie wytwarza ona żadnych barwników i pozostaje biała. Są grubsze i twardsze niż zielone i fioletowe. Zanim zajmiesz się ich przyrządzaniem, trzeba je koniecznie obrać. Niestety w ten sposób tracą część wartości odżywczych.
Smak białych szparagów jest łagodny, nieco słodkawy, często z lekką nutką goryczki. Można z nich przyrządzić dania wytrawne, ale także na słodko! Są źródłem kwasu foliowego, dlatego zaleca się ich spożywanie kobietom w ciąży. Zawierają także przeciwutleniacze (rutynę, glutanion), które poprawiają cerę i powstrzymują proces starzenia się skóry. Dzięki zawartości asparaginy, sodu i potasu wspomagają nerki – mają działanie moczopędne i pomagają wypłukiwać toksyny z organizmu. Witamina C, E i beta-karoten, wapń, fosfor, błonnik i inulina wspomagają pracę układu pokarmowego.
Fioletowe – zanim zmienią kolor
Wzrastają jedynie kilka centymetrów nad ziemią. Charakteryzują się grubą, purpurowo-fioletową łodygą. Fioletowe szparagi różnią się od białych i zielonych tym, że zawierają więcej cukrów oraz mniejszą ilość błonnika. Są trudne w uprawie, trzeba w odpowiednim momencie je zebrać, zanim zabarwią się na zielono pod wpływem promieni słonecznych.
Fioletowe szparagi są dużo delikatniejsze w smaku od białych i zielonych oraz wyraźnie słodsze z orzechową nutą. W trakcie obróbki termicznej ich kolor utlenia się i stają się zielonkawe, dlatego też warto przyrządzać je na surowo. Będą zatem doskonałym składnikiem wszelkich sałat.
Ich kolor wskazuje na obecność antocyjanów, czyli przeciwutleniaczy (znajdują się też w jagodach czy bakłażanach).
Zielone – nad ziemią
Zielone szparagi to obok białych najpopularniejszy rodzaj tego warzywa. Są cienkie i posiadają delikatną skórkę – podobnie jak fioletowych nie trzeba ich obierać. Charakteryzują się ostrym wyrazistym smakiem. Można je zjadać zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej.
Zawierają największą ilość elementów odżywczych spośród wszystkich odmian. Oprócz wielu pożytecznych składników mineralnych mają dużo witaminy A, są delikatne i lekkostrawne, dzięki czemu nie obciążają nerek ani wątroby.
W kuchni można wyczarować z nich wiele klasycznych, ale też zaskakujących potraw. Mogą być dodatkiem, bazą, a także występować na talerzu solo. Ograniczeniem jest jednie inwencja kucharza.
Szparagi gotować, grillować, piec, czy podawać na surowo?
To sezonowe warzywo jest niezwykłe nie tylko pod względem pozytywnego wpływu na zdrowie, ale również możliwości, jakie otwiera w kuchni. Ze względu na stosunkowo krótki czas gotowania (od 4 do 10 minut) szybko można z nich przyrządzić danie. Ważne, aby nie przegapić momentu, kiedy są już idealnie chrupiące, gdyż nie ma nic gorszego niż przegotowane szparagi. Jakie zatem sposoby obróbki termicznej szparagów są najlepsze?
Grillowane
Wiosna to nie tylko sezon na szparagi, ale też na grill. Na ruszt możesz wrzucić zarówno białe, jak i zielone. Wybieraj młode, świeże sztuki, aby nie zostały łykowate po przyrządzeniu. Świetnie smakują same, bez dodatków. Można je także owinąć serem, boczkiem lub inną wędliną. Aby były wyśmienite, obracaj je szczypcami podczas przyrządzania, które powinno trwać około 10 minut. Jeśli zauważysz, że są podpieczone i rumiane – szparagi są gotowe do jedzenia.
Pieczone
Te warzywa wyśmienicie smakują również z piekarnika. Wystarczy szparagi włożyć do naczynia żaroodpornego, polać oliwą, posypać solą i pieprzem. Piec około 10 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Pamiętaj, aby odłamać zdrewniałe końcówki – tylko nie wyrzucaj! Można z nich ugotować zupę.
Upieczone szparagi sprawdzą się jako szybka przekąska, ale także jako dodatek do obiadu.
Na parze
Delikatne szparagi idealnie nadają się do przyrządzania na parze. Wystarczy umieścić je nad parującym garnkiem na ok. 10 minut i gotowe. W towarzystwie jajka w koszulce, posypane wiórkami parmezanu będą świetną propozycją śniadaniową.
Na patelni
Tutaj wystarczy odrobina masła, zielone szparagi, sól i pieprz. Na rozgrzaną patelnię z roztopionym masłem wrzuć warzywa i zrumień. Są smaczne zarówno na ciepło, od razu po usmażeniu, jak i na zimno – już po ostygnięciu.
Czy można mrozić szparagi?
Sezon na szparagi jest bardzo ulotny, dlatego warto znaleźć sposób, aby zatrzymać je w kuchni na dłużej. Ponadto bardzo szybko więdną, więc jak trafią już do kuchni, to trzeba je błyskawicznie poddać obróbce termicznej.
Czy można je zamrozić? I czy warto? Zdania na ten temat są podzielone. Ze względu na wysoką zawartość wody, po rozmrożeniu stają się gumowate i pozbawione smaku, stąd ryzyko, że nie będą smakowały.
Jeśli jednak zdecydujesz się na ten proces, postaw raczej na zielone szparagi. Oczyść, oderwij zdrewniałe końcówki, a następnie przełóż do foliowej torebki. Można je również najpierw pokroić w mniejsze kawałki i zblanszować.
Świetnym sposobem (lepszym niż mrożenie) na zachowanie szparagów (szczególnie białych) na dłużej jest marynowanie i kiszenie. Wystarczy przygotować odpowiednią marynatę, umieścić je w słoikach i zapasteryzować.
Sezon na szparagi – wykorzystaj w całości
Czas na szparagi to jedynie dwa miesiące, więc warto go pilnować, aby nie przegapić. To bogate w witaminy i składniki mineralne warzywo może być przyrządzane na wiele sposobów. Smakuje wyśmienicie zarówno jako samodzielna potrawa, jak i dodatek do dań.
Szparagi w kuchni pozwalają na gotowanie w duchu zero waste, gdyż w całości możesz je zamienić nawet w kilka wyśmienitych dań. Zielone, białe czy fioletowe – na parze, surowe czy gotowane – z pewnością przyciągną uwagę gości szukających sezonowych dań w Twoim menu.