Czekolada do picia, klasyczna tabliczka, w pastylkach lub krem. Bez względu na postać, w jakiej występuje oraz rodzaj – 12 kwietnia obchodzi swój dzień. Ten smakołyk znany na całym świecie od kilku tysięcy lat nie traci popularności, a możliwości jego spożywania są nieograniczone. Przygotowaliśmy sześć inspiracji, które pokazują potencjał kulinarny czekolady.
Spis treści
- Królowa kuchni — czekolada
- Anatomia czekolady — poznaj jej rodzaje
- Gorzka czekolada
- Deserowa czekolada
- Mleczna czekolada
- Biała czekolada
- Czekolada i… przyprawy
- Czekolada z procentami
- Meksykańskie mole
- Brownie z fasoli
- Czekoladowy mus z aquafaby
- Tort Sachera
- Czekoladowy zawrót głowy
Królowa kuchni – czekolada
Doskonale smakuje zarówno na słodko, jak i słono. Z powodzeniem może być bazą potrawy, ale też dodatkiem. Czekolada to główny składnik nie tylko deserów. Idealnie komponuje się oraz podkreśla smak dań wytrawnych.
Nie warto z niej rezygnować, bo jedzenie nawet kilku kostek ma dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie. Ciemna czekolada zawiera około 600 substancji pozytywnie oddziaływujących na ludzki organizm. Szybko dodaje energii, znakomicie działa na układ nerwowy. Jest źródłem magnezu i polifenoli, które obniżają ciśnienie krwi. Jednym z najcenniejszych elementów tego smakołyku są flawonoidy (silne przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki, spowalniające proces starzenia, likwidują stany zapalne i zapobiegają chorobom serca oraz nowotworom).
Czekolada jest przyrządzana na kilkadziesiąt sposobów. Wszystko zależy od zakątku świata, w jakim się znajduje oraz rodzaju (jest ich kilka).
Anatomia czekolady – poznaj jej rodzaje
Poszczególne rodzaje czekolady różnią się przede wszystkim zawartością miazgi kakaowej. Warunkuje on smak, aromat, konsystencję i wartość odżywczą. Poniżej znajdziesz podstawowe rozróżnienie.
Gorzka czekolada
Zawiera co najmniej 70% masy kakaowej, tłuszcz kakaowy i cukier, czasami również niewielką ilość wanilii. Powinna być przygotowywana w temperaturze 31,1-32,7°C. Jej smak jest nieco słodkawy, a intensywność nasila się wraz ze wzrostem zawartości kakao w produkcie. Uważa się ją za najbardziej wartościową czekoladę, ponieważ zawiera składniki odżywcze, takie jak magnez potas czy żelazo. Wpływają one pozytywnie na pracę mózgu, układu krwionośnego, a także skutecznie poprawiają samopoczucie.
Deserowa czekolada
Znajduje się w niej od 30 do 70% kakao, tłuszcz kakaowy oraz cukier. Niekiedy zawiera także różnego rodzaju dodatki aromatyzujące. Słodka w smaku, powszechnie stosowana w cukiernictwie (głównie do produkcji czekoladek).
Mleczna czekolada
Miazga kakaowa w tym rodzaju czekolady utrzymuje się na poziomie 20-30%. Jest bardzo słodka i łagodna w smaku, dlatego jej największymi fanami są dzieci. Stanowi podstawę większości batoników, wafelków, ciastek czy czekoladek.
Biała czekolada
Nie zawiera miazgi kakaowej, jedynie sam tłuszcz kakaowy, mleko i cukier (stąd jej kremowy kolor). Produkuje się ją dopiero od lat 30. XX wieku, w temperaturze 27,9-30,5°C. Jest bardzo słodka, a dzięki dużej ilości masła kakaowego momentalnie rozpływa się w ustach. Osoby liczące kalorie muszą na nią uważać, gdyż zawiera dużą zawartość tłuszczów nasyconych.
Czekolada i… przyprawy
Nieoczywistym składnikiem, który świetnie podbija smak czekolady, jest sól morska. Tabliczka posypana grubo zmielonymi kryształkami jest zaskakująca w smaku, ale ma sporą grupę zwolenników. Różowy pieprz natomiast świetnie pasuje do białej (w szczególności). Świetnie wygląda, ale również doskonale smakuje.
Słodki smak czekolady doskonale współgra z ostrymi, wyrazistymi przyprawami. Najlepiej tutaj wypada ogniste chili. Dodatek papryki sprawia, że stopniowo uwalniają się poszczególne nuty smakowe.
Wszelkie rozgrzewające dodatki takie, jak cynamon, imbir czy kardamon to także chętnie dorzucane do tego smakołyku elementy. Z powodzeniem podkreślą smak zarówno płynnej czekolady, jak i tabliczki, czy czekoladek.
Czekolada z procentami
Połączenie słodkiej czekolady i alkoholu to klasyka. W tym zestawieniu szczególnie dobrze komponuje się gin oraz rum. Odrobina trunku zamknięta w gorzkiej lub deserowej otoczce to kulinarna przyjemność. Dlaczego ta para tak dobrze do siebie pasuje? To nie jest kwestia przypadku. Wiele alkoholi zawiera podobne do czekolady związki chemiczne. Oba posiadają taninę, która z natury jest kwaskowa. Ich połączenie sprawia, że cierpkość taniny zamienia się w wytrawność, a smak staje się idealnie zbilansowany.
Planując menu, można śmiało dodać do niego deser lub sos na bazie czekolady i wybranego alkoholu. Składniki doskonale się uzupełniają, wyostrzają smak i aromat potrawy.
Meksykańskie mole
Najpopularniejszy meksykański sos powstaje właśnie z czekolady. Mole (bo o nim mowa) przyrządza się na różne sposoby, czasami zawiera nawet 75 składników! Jego podstawą jednak zawsze jest czekolada.
Mole poblano z kurczakiem jest najbardziej charakterystyczną odmianą tej potrawy. Przyrządzany na bazie gorzkiej czekolady 70% zawiera m.in. takie przyprawy, jak papryczka pasilla i chile mulato, kolendra, anyż, goździki, chili. Do tego czosnek, cebula, tradycyjnie sól i pieprz, a ponadto migdały.
Brownie z fasoli
Silny trend wege oraz diet fit powoduje, że w wielu kuchniach pojawiają się dania z zaskakujących składników. Jedną z ciekawych propozycji jest brownie z… fasoli. Jakie są jego charakterystyczne cechy? Głęboko czekoladowe z kruchym, delikatnie popękanym wierzchem, a na dodatek mało kaloryczne.
Bazą wypieku jest czerwona fasola. Dodatki to banan, cukier, kakao oraz tabliczka dobrej jakości czekolady. Nie sposób odróżnić smaku tego ciasta od przygotowanego na bazie tradycyjnych składników. Ciekawa deserowa alternatywa, nie tylko dla wegan.
Czekoladowy mus z aquafaby
Odkrycie właściwości, a co za tym idzie potencjału zalewy po ciecierzycy, otworzyło cukiernikom i kucharzom nowe możliwości. Składnik ten może stanowić bazę wielu deserów, gdyż z powodzeniem zastępuje kurze białko, świetnie się ubija.
Aquafaba to prawdziwa kuchenna rewolucja, szczególnie dla miłośników kuchni roślinnej. Można z niej zrobić m.in. ciasta, bezy i musy. Ten ostatni można przygotować łatwo i szybko z czekolady. Wystarczy ją rozpuścić i połączyć z ubitą wodą z ciecierzycy. Do tego owocowe dodatki takie, jak borówki, maliny czy jeżyny. Prosta receptura i wyśmienite doznania kulinarne gwarantowane.
Tort Sachera
Wypiek ten zajmuje honorową pozycję na liście tradycyjnych dań Austrii, ale też podbija serca miłośników słodkości na całym świecie. Tort Sachera charakteryzuje się bogatym smakiem, którego podstawą jest czekolada. Po raz pierwszy przygotował go w XIX w. młodszy kucharz na dworze księcia Metternicha – Franz Sacher. Otrzymał odpowiedzialne zadanie przygotowania nowego deseru dla władcy. Opracował wówczas przepis na tort czekoladowy przekładany morelową marmoladą i oblany polewą. Zdobył ogromną popularność i do dzisiaj jest określany mianem „króla deserów”.
Podstawą deseru jest oczywiście dobrej jakości czekolada. Aby wyszedł idealny, podobno należy wylać na tort całą polewę czekoladową o odpowiedniej temperaturze w jednym czasie.
Czekoladowy zawrót głowy
Czekolada od wielu tysiącleci święci triumfy w kuchniach całego świata. Warto odkryć i wykorzystać jej potencjał, gdyż niesie on praktycznie nieograniczone możliwości. Jest wyśmienita zarówno na słodko, jak i na słono, w postaci stałej oraz płynnej.
Święto czekolady przypada na 12 kwietnia, kto jednak zabroni celebrować je przez cały rok?