W dzisiejszych czasach znalezienie wykwalifikowanego pracownika w branży Horeca to spore wyzwanie. Wpłynęło na to wiele czynników, a kluczowym okazała się pandemia. Jak zatem odczarować ten rynek pracy i pozyskać zaangażowanych w działanie ludzi? Wykorzystaj kilka sprawdzonych rozwiązań.
Gastronomia rządzi się swoimi prawami. Nie każdemu to odpowiada, dlatego tak ciężko o specjalistów. Wielu pracowników tego sektora w czasie pandemii było zmuszonych do przebranżowienia się i zmiany swoich zawodowych planów. Jednocześnie na rynku pracy są wciąż tacy, którzy nie mieli jeszcze okazji spróbować swoich sił w gastronomii, a chcieliby ją poznać. To właśnie w nich drzemie ogromny potencjał.
Wszystko zaczyna się w… sezonie! Zobacz, gdzie szukać pracowników, którzy sprawdzą się przez kilka najintensywniejszych miesięcy w roku, a w dalszej perspektywie, być może, zostaną na stałe.
Spis treści
1. Jak szukać (i znaleźć) pracownika na miarę potrzeb?
2. Pracownik poszukiwany – nie tylko w social mediach
3. Pracownicy sezonowi – a może na stałe?
4. Wizerunek firmy – wabik na pracowników
Jak szukać (i znaleźć) pracownika na miarę potrzeb?
Zacznij od poszukiwań w sieci. To aktualnie najlepsze źródło pozyskiwania rąk do pracy. I nie chodzi jedynie o popularne serwisy, specjalizujące się w zamieszczaniu ogłoszeń. Często, żeby zdobyć świetnego pracownika, trzeba wyjść poza schemat. Takim działaniem jest np. zamieszczanie ofert na Facebooku. Szczególnie przydatny w tej kwestii może okazać się Twój fanpage, ale także grupy tematyczne, zrzeszające osoby zainteresowane gastronomią lub pracą w niej.
A może prowadzisz firmowego Instagrama? Tam też warto zamieścić informację o swoich poszukiwaniach. Jeśli Twój profil przyciąga wzrok atrakcyjnymi zdjęciami, z pewnością przyciągnie również zainteresowanych pracą w tak ciekawym, modnym miejscu. Zrób serię postów z udziałem swojej załogi – niech powiedzą, dlaczego warto do nich dołączyć. Informacje przekazane przez pracowników będą jeszcze bardziej wiarygodne, wzbudzą zaufanie do takiego miejsca pracy. Wykorzystuj swoje zasięgi także w tym celu.
Pracownik poszukiwany – nie tylko w social mediach
Jeśli jednak media społecznościowe to nie Twój świat, zawsze możesz nawiązać współpracę z jedną z agencji pracy tymczasowej, które funkcjonują praktycznie w każdym większym mieście. To wygodne rozwiązanie, bo cały trud szukania osób chętnych na dane stanowisko bierze na siebie. Dodatkowo daje pewność, że jeśli zatrudniasz osoby zza granicy, przebywają one w Polsce legalnie. Otwiera to wiele możliwości, szczególnie w obliczu aktualnej sytuacji w kraju – wciąż wielu ludzi z Ukrainy jest gotowych podjąć pracę, nawet sezonową.
Rąk do pracy w gastronomii możesz szukać także wśród uczniów i studentów. Dla nich to idealny sposób na zarobek w wakacje, dla Ciebie – szansa na doraźną pomoc. Ogłoszenia możesz zamieszczać np. poprzez OHP, na uniwersytetach, w okolicach akademików i miejsc, w których obracają się studenci. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz pozyskać pracowników z tej grupy, musisz się spieszyć i zadbać o to najpóźniej do końca czerwca – później, po sesji, większość przystępuje do realizacji prywatnych planów, wyjeżdża do rodzinnych miast, a to zdecydowanie utrudnia proces zwerbowania ich do pracy.
Ale! Nie tylko bardzo młodzi mogą szukać pracy w gastronomii. Osoby w wieku 50+ to duży, niewykorzystany potencjał świetnych, odpowiedzialnych pracowników, wciąż posiadających cechy, których z roku na rok zaczyna brakować na rynku pracy. Miej to na uwadze, przeprowadzając rekrutację.
Sprytną drogą do zdobycia zaufanych pracowników, jest stary, dobry system poleceń. Ten prosty sposób może się okazać strzałem w dziesiątkę. Zmotywuj swoich pracowników do zastanowienia się, kto mógłby być zainteresowany dołączeniem do zespołu. Jak to zrobić? Zaproponuj w zamian premię!
Zapytaj też ludzi, jak znaleźli Ciebie, jakie grupy w mediach społecznościowych odwiedzają i jakie atuty pracy w Twoim lokalu warto eksponować, czym się chwalić. Pracownicy są doskonałym źródłem informacji, pomogą Ci spojrzeć na Twój biznes z innej strony.
Pracownicy sezonowi – a może na stałe?
Jeżeli uda Ci się pozyskać odpowiednie osoby do pracy, zrób wszystko, by poczuły się u Ciebie dobrze. Utrzymanie pracownika na dłużej to nie lada wyzwanie dla pracodawcy. Konkurencyjne stawki, atrakcyjniejsze warunki czy dodatkowe profity mogą skusić kandydatów, którzy szukają dla siebie najlepszych opcji. Bądź przyjaznym pracodawcą, oferując:
- atrakcyjne wynagrodzenie – to podstawa, dlatego zorientuj się na rynku pracy i zapoznaj ze stawkami u konkurencji,
- wyżywienie w trakcie pracy – w branży gastronomicznej to coraz częściej standard – brak dodatkowych kosztów wynikających z konieczności zakupu jedzenia, z pewnością przemówi na korzyść Twojej oferty,
- elastyczny grafik – umowa podpisana na określoną ilość godzin i możliwość wprowadzenia zmian to spore udogodnienie, szczególnie dla studentów,
- możliwość zdobycia dodatkowych, cennych umiejętności – kursy barmańskie czy kelnerskie, najlepiej zakończone certyfikatem, z całą pewnością uatrakcyjnią ofertę,
- premię od utargu – to silny bodziec do podejmowania przez pracowników dodatkowych wysiłków, co w rezultacie przynosi korzyści dla obu stron,
- możliwość rozwoju – awans jest naturalnym etapem drogi zawodowej, dlatego nagradzanie wyróżniających się pracowników korzystnie wpływa na postrzeganie Twojego biznesu przez potencjalnie zainteresowanych.
Wizerunek firmy – wabik na pracowników
Wszystkie wymienione czynniki są ważne, jednak wartością nadrzędną jest zawsze opinia o pracodawcy i lokalu. Jeśli Twoi pracownicy są zadowoleni ze współpracy, miejsce cieszy się dobrą opinią, wśród personelu panuje wzajemny szacunek – marketing szeptany dodatkowo przemówi za Tobą. Dbaj zatem o wizerunek swojego biznesu, ponieważ ma to przełożenie w wielu priorytetowych kwestiach – nie tylko zdobędziesz świetnych specjalistów, ale również przyciągniesz kolejnych gości. Dobra atmosfera to podstawa każdego biznesu.