Pierożki gyoza są coraz chętniej wybierane przez klientów. To azjatycki specjał, który jest ciekawą, wpisującą się w trendy propozycją w menu. Jak wprowadzić je do karty, z czym podawać? Podpowiadamy sprawdzone sposoby.
Pierożki gyoza wywodzą się z tradycyjnej kuchni chińskiej. Z czasem większą sławę zyskały w Japonii, gdzie są aktualnie jednym z najbardziej popularnych dań. Mogą pełnić funkcję samodzielnej przekąski lub składnika dania głównego, dlatego szturmem podbiły światowe kuchnie. Ciekawostką jest fakt, że serwuje się je, podobnie jak sushi, w parzystej ilości sztuk.
Spis treści
- Ciasto do gyoza – jak zrobić to idealne
- Jaki farsz do gyoza będzie najlepszy?
- Jak przyrządzić pierożki gyoza?
- Z czym jeść pierożki gyoza?
Ciasto do gyoza – jak zrobić to idealne
Przepis na ciasto do gyoza zawiera tylko trzy składniki: mąkę pszenną, wodę i sól. Niektórzy szefowie kuchni decydują się na dodatek odrobiny niekleistej mąki ryżowej, ale nie jest to konieczne. Ciasto wyróżnia się delikatnością, którą zawdzięcza przede wszystkim wykluczeniu jajek. Dzięki temu stanowi też idealną bazę do potraw wegańskich.
Na rynku dostępne są również gotowe ciasta na gyoza. Odpowiednio cienkie, z wyciętymi krążkami, które wystarczyć wypełnić farszem, maksymalnie ułatwią pracę w restauracyjnej kuchni.
Jaki farsz do gyoza będzie najlepszy?
Azjatyccy kucharze najczęściej stawiają na tradycyjny farsz do gyoza z wieprzowiną. Powstaje on z mielonego mięsa wieprzowego (opcjonalnie: kaczki), siekanej kapusty pekińskiej, czosnku, imbiru, szczypiorku i przypraw: pasty miso, oleju sezamowego, papryczki chilli i soli. Coraz większą popularnością cieszą się gyoza z kurczakiem, które przyrządza się w podobny sposób.
Kapustę przed dodaniem do farszu należy posolić i odstawić na 15 minut, a następnie odsączyć z nadmiaru wody. Specjalizujący się w lepieniu pierożków gyoza kucharze nie pomijają tego kroku, ponieważ zbyt mokry i ciężki farsz może znacznie utrudnić lepienie pierożków.
W wielu restauracjach spotkamy także gyoza z owocami morza (najczęściej z farszem krewetkowym). To gratka dla semiwegetarian. A jeśli już przy kuchni wege jesteśmy…
Gyoza wegetariańskie – farsz z warzywami
Szefowie kuchni z Chin i Japonii zauważyli też, że pierożki gyoza idealnie wpisują się w wegetariańskie menu, dlatego gyoza z warzywami coraz częściej pojawiają się w restauracyjnym menu. Najpopularniejszy przepis na farsz wegetariański zawiera grzyby, kapustę, por, marchewkę, czosnek, imbir, dymkę, papryczkę chilli, sos sojowy i limonkę.
Jak przyrządzić pierożki gyoza?
Ważnym etapem jest rozwałkowanie ciasta do gyoza – musi być bardzo cienkie.
Gotowe kawałki ciasta wystarczy wypełnić, brzegi zwilżyć wodą i zlepić. Zastanawiasz się, jak lepić gyoza, aby nie pękały podczas obróbki termicznej? Chińscy praktycy przed ostatecznym zamknięciem pierożków pozbywają się powietrza z ich zawartości.
Na zakończenie udekoruj brzegi starannym, dekoracyjnym plisem – tak charakterystycznym dla azjatyckich pierogów.
Pierożki gyoza – smażyć czy gotować?
Pierożki gyoza można przygotować na trzy różne sposoby. Yaki gyoza smaży się i paruje, sui gyoza – gotuje na parze, a następnie zamacza w bulionie (to technika stosowana w ekskluzywnych restauracjach), z kolei age gyoza smaży się wyłącznie na głębokim tłuszczu.
Do smażenia pierożków gyoza szefowie kuchni najczęściej wykorzystują olej sezamowy.
Z czym jeść pierożki gyoza?
Tradycyjny sos do gyoza to dip sojowy z dodatkiem oleju sezamowego, chilli lub octu ryżowego.
Kucharze prześcigają się w pomysłach na serwowanie tych azjatyckich specjałów. W światowych restauracjach spotykane są pierożki gyoza w towarzystwie sosu serowo-pomidorowego lub z suszonych owoców, smażonych krewetek, makaronu ramen lub warzyw.
Bardzo oryginalnym pomysłem na podanie pierożków jest „gyoza ze skrzydłami”. Ten ciekawy efekt można uzyskać w prosty sposób – za pomocą zawiesiny zrobionej z wody (80 ml), mąki (2 łyżki), odrobiny oleju sezamowego i sosu sojowego. Ułóż pierożki na rozgrzanej patelni z olejem sezamowym i podsmaż na średnim ogniu przez ok. 2 min. Gdy gyoza staną się brązowe, wlej zawiesinę i przykryj danie na 3 min. Po tym czasie ściągnij pokrywkę, podlej danie olejem sezamowym i gotuj jeszcze chwilę na małym ogniu. Na koniec przykryj patelnię talerzem i odwróć. Gyoza z pyszną, chrupiącą skorupką przypominającą skrzydła – gotowe!
Chcesz wprowadzić gyoza do swojego menu i szukasz inspiracji? Sprawdź przepis naszych szefów kuchni, którzy do pierożków gyoza podeszli w niebanalny sposób.
Poznaj przepis na pierożki gyoza z farszem z buraków i imbiru