Dziczyzna kojarzy się z produktem najwyższej jakości. Jak na tak wyrafinowany specjał przystało, wymaga też odpowiednich umiejętności i wyczucia kucharza. Aromatyczne marynaty do dziczyzny to pierwszy krok do kulinarnego sukcesu. Jak je przygotować, jakich składników użyć? Sprawdź.
Dziczyzna jest stosunkowo niełatwym w przygotowaniu mięsem. Wymaga długiego marynowania (minimum 24 godziny) i sporo uwagi. Jednak czas poświęcony na przygotowanie dziczyzny rekompensuje jej wyjątkowy smak. Najistotniejszym elementem, który gwarantuje niezwykły smak i aromat, są marynaty. Przeczytaj, jakie przyprawy i dodatki najlepiej komponują się z dziczyzną.
Spis treści
- Dziczyzna – marynaty czy zaprawy?
- Jakie przyprawy do marynaty? Dziczyzna zasługuje na to, co najlepsze
- Marynata do dziczyzny – podstawowy podział
- Inne marynaty do dziczyzny
Dziczyzna – marynaty czy zaprawy?
To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od mięsa, którym dysponujemy. Praktycy, którzy tematem dziczyzny pasjonują się od dawna twierdzą, że mięso z młodych zwierząt, w szczególności samic, można zamarynować i od razu przygotowywać z nich potrawy. Jeśli natomiast mamy do dyspozycji mięso ze starszego zwierzęcia, powinno się zastosować zalewę do dziczyzny, czyli zaprawę z octu lub wina.
Jakie przyprawy do marynaty? Dziczyzna zasługuje na to, co najlepsze
W przepisach na marynaty do dziczyzny najczęściej pojawia się owoc jałowca. Nadaje on charakterystyczny, korzenny aromat całemu daniu. Dziczyzna zawdzięcza swój szlachetny smak różnym przyprawom. Do marynat i zapraw do dziczyzny stosuje się także: grzyby suszone, goździki, kminek, czosnek, estragon, cytrynę, liść laurowy, pomidory (przede wszystkim w postaci koncentratu), rozmaryn, śliwki suszone, tymianek, ziele angielskie.
Jeśli interesuje Cię, jakie jeszcze przyprawy i dodatki pasują do dziczyzny, przeczytaj artykuł „Jak przyrządzić dziczyznę? Jakie wino dobrać? Wszystko o dziczyźnie!”.
Marynaty do dziczyzny – podstawowy podział
- Sarna – idealnie pasuje do niej marynata na bazie oleju roślinnego (lub oliwy z oliwek), ale także zalewa z octem lub z winem. Reszta składników zależy od smaku szefa kuchni bądź upodobań gości. Do marynaty można dodać pikantne elementy, takie jak: papryczki chili, mielona ostra papryka, czosnek. Jeśli Twoi goście wolą łagodniejsze marynaty do dziczyzny, postaw na subtelne w smaku zioła: majeranek, zioła prowansalskie, jałowiec, ziele angielskie, tymianek.
- Dzik – warto, aby w marynacie znalazły się: ostra papryka, owoce jałowca, liść laurowy, ziele angielskie.
- Jeleń – doskonale sprawdzi się marynata taka sama, jak w przypadku dzika.
- Zając – to delikatne mięso wspaniale współgra z cebulą, liściem laurowym, majerankiem, oregano, tymiankiem, rozmarynem, zielem angielskim.
- Gęś – wspaniale smakuje doprawiona koprem, pietruszką, selerem, szafranem.
- Kaczka – pomysłów na jej przyrządzenie jest mnóstwo. Ciekawy smak uzyskasz, marynując mięso kaczki z curry, gałką muszkatołową, majerankiem, papryką.
Inne marynaty do dziczyzny
Jeśli ciekawią Cię inne, bardziej tradycyjne sposoby na marynowanie dziczyzny, zobacz poniższe podpowiedzi!
Marynata do dziczyzny z winem
Jeśli chcesz nadać daniom z dziczyzny wytrawnego smaku – dodaj do marynaty wino. Aby ją przyrządzić, wystarczy, że rozgnieciesz: ziele angielskie, pieprz, goździki, jałowiec, cynamon, liście laurowe. Tak przygotowaną mieszankę wrzuć na patelnię, podgrzej, a następnie zalej czerwonym winem. Dodaj także miód i rozmaryn. Marynatę wystudź, a następnie zanurz w niej dziczyznę. Zabezpiecz mięso folią i wstaw do lodówki na całą dobę.
Marynata do dziczyzny z musztardą
Do przygotowania tej wyrazistej marynaty potrzebujesz tylko chwilę. Rozgnieć jałowiec, a następnie dodaj do niego chilli, ocet balsamiczny, oliwę, miód, ketchup i oczywiście – musztardę. Wszystkie składniki połącz ze sobą. Na koniec dodaj ziele angielskie, liście laurowe i jeszcze raz wymieszaj. Goście docenią wyrazisty smak dziczyzny podkreślony tą marynatą.
Marynata do dziczyzny z warzywami
Pokrojoną marchew, seler, pietruszkę, cebulę polej octem balsamicznym, dodaj tymianek i wymieszaj. Do tak przygotowanej marynaty włóż mięso, dokładnie okryj je warzywami i włóż do lodówki lub odstaw w chłodne miejsce. Tak przygotowana dziczyzna wyróżnia się niezwykła kruchością.
Staropolska marynata do dziczyzny z maślanką
Jeśli chcesz zachwycić gości staropolskim sposobem podawania dziczyzny, przygotuj marynatę z maślanki (lub zsiadłego mleka). Wówczas mięso umieść na dnie naczynia, oprósz solą, natrzyj zmiażdżonym w moździerzu jałowcem i zalej maślanką kilka centymetrów ponad jego wysokość. Tak przygotowaną dziczyznę przechowuj w chłodnym miejscu do 3 dni, przewracając mięso dwukrotnie w ciągu każdego dnia. Po zakończeniu marynowania dziczyznę mocz w zimnej wodzie przez pół godziny.