Początek roku niesie za sobą ważne zmiany. W życie wchodzą ustawy i rozporządzenia, które wpłyną na funkcjonowanie lokali gastronomicznych. Wyposaż się w konieczną, praktyczną wiedzę. Poznaj Polski Ład.
Część przewidzianych zmian weszła w życie 1 stycznia. Kolejne mają pojawić się za pół roku. Jak się przygotować i czego się spodziewać? Odpowiadamy.
Spis treści
2. Jak uzyskać ulgę na terminal?
3. Ułatwienie: system sprzedażowy POS
4. Realizacja dowozów a Polski Ład
Polski Ład w gastronomii
Jak dokładnie będzie wyglądał 2022 rok w gastronomii? Czym spowodowane są zmiany i jaka jest najważniejsza z nich? Zapytaliśmy eksperta.
– Większość z nas nie wyobraża sobie już funkcjonowania bez możliwości dokonywania płatności za pomocą kart płatniczych. Według badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021” aż 64% osób płaci obecnie za zakupy kartą. Zapewne nikogo nie zaskoczy fakt, że liderami płatności cyfrowych są osoby młode zamieszkujące duże miasta. Ta sama grupa coraz bardziej docenia płatności dokonywane poprzez telefon czy zegarek. Takie formy znacznie przyspieszają obsługę. Wydawałoby się, że płatność kartą oferowana jest już wszędzie. Od 2022 roku będzie. Nowy Rok przyniósł bowiem przedsiębiorcom kolejne obowiązki – jednym z nich jest udostępnienie płatności bezgotówkowej – stwierdza Krystian Lipiński, Dyrektor ds. Sprzedaży – w Pionie Gastro w firmie LSI Software.
Nowe regulacje nakładają obowiązek umożliwienia płatności bezgotówkowej „w miejscach, w których działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych”.
Co przez to rozumieć? Wszyscy przedsiębiorcy, którzy stosują kasy rejestrujące – kasy lub drukarki fiskalne – są zobligowani do przyjęcia płatność dokonanej za pośrednictwem instrumentu płatniczego. Może nim być terminal płatniczy, płatność mobilna czy przelew bankowy.
Jak uzyskać ulgę na terminal?
Nowe przepisy mają na celu zachęcenie do płatności bezgotówkowych. Jednym z profitów jest ulga na terminal. Przewidziana jest ona dla przedsiębiorców – będą mogli ją odliczyć od podstawy opodatkowania. Będzie przysługiwała od roku, w którym został wprowadzony terminal. Z ulgi można skorzystać maksymalnie dwa lata – w roku wprowadzenia terminala (poniesienie kosztów) oraz w następującym po nim (art. art. 26hd ust 1 UPDOF). Są też limity! W danym roku podatkowym można odliczyć do 1 tys. złotych.
Ułatwienie: system sprzedażowy POS
Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wymiana kasy fiskalnej na drukarkę połączoną z systemem POS. Dlaczego to takie istotne?
– Mimo tego, że płatności elektroniczne są bardzo popularne, to nawet dzisiaj wiele przedsiębiorców nie dokonało ich zintegrowania z systemami sprzedażowymi. Ich obsługa wymaga więc dodatkowej uwagi sprzedawców i powtórzenia niektórych czynności kasowych. Zintegrowanie terminala i systemu zapewnia dwustronną komunikację, co spowoduje znacznie szybszą obsługę, a dodatkowo zapewni jej większe bezpieczeństwo. Co więcej, jest to kolejny obowiązek, który od 1 lipca 2022 roku będzie ciążył na przedsiębiorcach. Dzięki temu, do Centralnego Repozytorium Kas trafią nie tylko wystawiane przez kasy e-paragony, ale także informacje o zrealizowanych płatnościach elektronicznych. Zmiany, które niebawem zaczną obowiązywać, są kolejnym krokiem na drodze do ograniczenia tradycyjnych form płatności w wymianie handlowej – dodaje Krystian Lipiński z LSI Software.
Zatem automatyczna synchronizacja z terminalem znacząco odciąży pracowników, a dodatkowo unowocześni biznes i przygotuje go do kolejnych zmian.
Jeżeli posiadany terminal nie integruje się z kasą online, przedsiębiorca musi dokonać wymiany sprzętu na taki, który sprosta aktualnym wymaganiom. Tym, którzy tego nie dopilnują, grozić będą grzywny do 5 tys. złotych.
POS – integracja od zaraz
POS automatycznie wysyła do terminala informację o wartości rachunku, a także przyjmuje wiadomość o akceptacji transakcji. Dzięki temu codzienne płatności dokonywane są prosto, płynnie i bardzo sprawnie.
Jeśli chcesz zobaczyć zestawienie najciekawszych systemów POS, zapisz się do naszego newslettera i pobierz e-book z atrakcyjnymi zniżkami na niektóre z nich.
Realizacja dowozów a Polski Ład
Paragon powinien być wydawany w momencie zapłaty, a nie jak jest to często praktykowane: zamówienie wręczane jest z przygotowanym wcześniej wydrukiem.
Sensownym rozwiązaniem jest zastosowanie kasoterminala (również mobilnego, w przypadku dowozów). Dostawca ma możliwość przyjęcia zapłaty zarówno kartą, jak i gotówką i wystawienia paragonu czy faktury. A to wszystko za pomocą łatwego w obsłudze, poręcznego urządzenia. Pozwala to na dopilnowanie obowiązków: udostępnienie bezgotówkowej metody płatności, rejestrację sprzedaży na kasie online i wydruk paragonu fiskalnego. Dodatkowo wszelkie informacje dotyczące szczegółów płatności zostają przesłane do właściciela lokalu gastronomicznego, dając mu pełen wgląd w swój biznes.