Kuchnią azjatycką można inspirować się na wiele sposobów. Planujesz wprowadzić kilka ciekawych orientalnych dań do swojego menu? Poznaj azjatycki street food — pełen smaków, kolorów i aromatów.
Azjatycki street food może zaskoczyć. Jedzenie „from Asia with love” będzie pasować do food trucka, ale również restauracji czy bistra. Świetnie dopasuje się do białego wina. Street food, czyli dania kuchni ulicznej, dzięki zdobytej renomie przeniosły się bowiem z chodników na salony. A dokładniej — eleganckie stoły. Jak to się stało?
Powodem jest popularność wycieczek do azjatyckich krajów. Coraz więcej ludzi ma okazję poznać i zakochać się w kuchni Korei, Japonii, Indii, Tajlandii czy Indonezji. Dzisiaj foodies uznają Azję wręcz ojczyznę najlepszego street foodu (a Bangkok za jego stolicę). To z Azji bowiem stąd pochodzą takie dania jak zupa tom kha, massaman curry czy pad thai.
Spis treści
- Przyprawy azjatyckiego street foodu
- Najlepszy street food z Azji — przykłady dań
- Zainspiruj się azjatyckim street foodem
Przyprawy azjatyckiego street foodu
Sekretem azjatyckiego street foodu jest szeroki wybór składników i przypraw. Dania mają zachować równowagę między smakami i aromatami. Tradycyjnie ostrości nadają papryczki chilli czy sos sriracha, ale na tym nie kończy się lista przypraw. Sporą popularnością cieszą się świeże liście bazylii, kolendry, mięty. Smaku dodają również trawa cytrynowa i dymka. Wśród korzennych przypraw wybiera się cynamon, imbir, kurkumę, anyż.
Oczywiście każdy kraj wybiera trochę inny zestaw przypraw i dodatków. Koreański street food słynie ze smażenia na głębokim tłuszczu, dlatego kucharze wybierają często tempurę, a smak budują ostrymi sosami, jak gochujang (np. do tteokbokków). Tajlandia uwielbia wręcz suszone płatki chilli, tajską bazylię, sos rybny czy nasiona sezamu.
Najlepszy street food z Azji — przykłady dań
Pad thai
Pad thai to prawdziwa klasyka kuchni tajskiej. Może mieć słony, słodki, kwaśny lub bardzo ostry smak — wszystko zależy od przypraw, których użyjesz. Pad thai przygotowuje się z kilku składników, m.in. makaronu ryżowego, sosu rybnego, pasty z tamaryndowca. Nie można zapomnieć o tajskiej papryczki chilli i kruszonych orzeszkach ziemnych. Do pad thai możesz dodać kurczaka, krewetki lub tofu.
Bestseller azjatyckiego street foodu — zupa phở
Tę wietnamską zupę dzisiaj możesz znaleźć już nie tylko na ulicach Hanoi. Aby przygotować zupę pho, potrzebujesz mięsny wywar, makaron ryżowy, sos rybny, kolendrę i mięso. Wietnamczycy najczęściej wybierają do zupy pho wołowinę lub kurczaka.
Bánh Mì
Wietnamskie kanapki, które skradły serca turystów. Można je znaleźć w food truckach zaparkowanych przy wielu wietnamskich ulicach. Skąd ich popularność? Kanapki Bánh Mì łączą w sobie m.in. chrupkie warzywa, doprawione mięso, kolendrę i chilli. Ta kombinacja smaków robi wrażenie, ponieważ często sięga się po np. piklowaną rzodkiew czy marchew).
Sajgonki
Sajgonki, zwane w Wietnamie jako Gỏi Cuốn, są niezwykle popularne także w Chinach, Tajlandii czy Laosie. W sajgonki możesz zawinąć warzywa, owoce, mięso, owoce morza i zaserwować na świeżo lub usmażyć. Co ciekawe, Wietnamczycy przygotowują różne wersje sajgonek nawiązujących do tradycyjnych potraw, np. Pho Cuốn inspirowane zupą pho.
Mango sticky rice — azjatycki street food na słodko
Niezwykle popularny deser w Laosie i Tajlandii. Zgodnie ze swoją nazwą mango sticky rice jest naprawdę lepkie. Ryż o wysokiej zawartości skrobi gotuje się i zalewa mleczkiem kokosowym, a następnie dodaje świeże mango. Do dekoracji można wykorzystać np. liście mięty lub podprażony sezam.
Dim sum
Pierożki o światowej sławie. Mają bardzo delikatne, cienkie ciasto, które nadziewa się i gotuje się na parze w bambusowych koszykach. Jakie nadzienie zawierają? Tradycyjne dim sumy przygotowuje się z mięsem, rybami i warzywami.
Bao (baozi)
Te przypominające taco bułki gotowane na parze są miękkie, puszyste i niezwykle smaczne. Najczęściej podaje się je z nadzieniem mięsnym, chociaż występują też w wersji wegetariańskiej z chrupkimi warzywami. To tradycyjne chińskie danie gotuje się w bambusowych koszyczkach.
Koreański street food w pigułce — kimbap
Najbardziej znana potrawa Korei nazywana „koreańskim sushi”. Kimbap to ryż zawinięty w prasowane wodorosty z rozmaitymi dodatkami. Ryby, mięso, kiszonki, owoce, warzywa — Koreańczycy nie boją się eksperymentów.
Zainspiruj się azjatyckim street foodem
Pomysłów na to, jak ugryźć najlepszy street food na świecie, może być wiele. Wyżej wymienione przykłady dań to tylko początek. Co powiesz na:
- poke bowls — oryginalne danie, które przyrządzali hawajscy rybacy. Pod wpływem kuchni Azji wykorzystywali surowe okrawki ryb i podawali na ryżu z wodorostami. Dzisiaj w poke bowls można zawrzeć wiele składników, np. tofu, awokado, kaszę lub makaron. Krewetki, mango i ryż z mleczkiem kokosowym? Tuńczyk marynowany w miso z quinoa i ananasem? Czy wołowina z kimchi i smażonym jajkiem? Wybór należy do Ciebie.
- sushi — tak, sushi! Rolka sushi może być świetnym street foodem. Box złożony z kilku różnych maków może być świetną i zdrową przekąską.
- bentō — to tradycyjne jednoporcjowe danie można zobaczyć w wielu miejscach w Japonii. Bentō to box wypełniony ryżem lub makaronem, rybą lub mięsem, często z marynowanymi i gotowanymi warzywami. Japończycy pakują do bentō pojedyncze składniki lub małe porcje dań: tamagoyaki (omlet), agemono (smażone w głębokim tłuszczu kawałki ryb lub mięsa) czy tonkatsu (kotlet wieprzowy).