Liście roszponki czy rukoli tradycyjnie wykorzystuje się do przygotowania sałatki lub ozdobienia dania. Jak wykorzystać je inaczej? Co zrobić z sałatą, której mamy za dużo? Sprawdź nasze #GastroWskazówki!
Wiosna na talerzu kojarzy się głównie ze świeżymi owocami, nowalijkami i ziołami. Co jednak z „zieleniną”? Warto dać jej zielone światło w swojej kuchni i wkomponować do menu. Z roszponki czy rukoli można przygotować przecież nie tylko bazową sałatkę. Zobacz nasze pomysły na to, co zrobić z sałatą czy szpinakiem.
Spis treści
Co zrobić z sałatą?
To na sałacie bazuje większość sałatek. Nie ma w tym nic zaskakująco: gatunków sałat jest mnóstwo, różnią się nie tylko smakiem, ale i wyglądem. Czasem wystarczy więc jedynie prosty dressing, aby powstała pyszna i zdrowa sałatka. Warto jednak poszukać też ciekawych inspiracji ze świata (zobacz np. wietnamską sałatkę makaronową bún chay). Szukasz więcej pomysłów na to, co zrobić z sałatą? Oto nasze podpowiedzi:
- Wrapy i tortille – zamień zwykłe pszenne placki na zielone liście sałaty, np. lollo rossa czy lollo bionda.
- Zupy – dobrym przykładem może być ministra maritata, czyli włoska zupa ślubna, która bazuje na escarole (odmianie cykorii), ale równie dobrze można użyć do niej sałaty, jarmużu, szpinaku czy botwiny.
- Bowle – np. najbardziej znany indyjski bowl o nazwie „buddha bowl” z kaszą bulgur, pieczoną ciecierzycą i warzywami zawiera także chrupką sałatę.
- Sauté z grilla – dzięki grillowaniu sałata (np. raddicchio pokrojona w grube kawałki) zyska piękny zapach i smak, a z dodatkiem oliwy z oliwek, sera camembert i octu balsamicznego zmieni się w pyszne danie. Nie zapomnij tylko o crème fraiche!
- Pesto – tak, to świetny pomysł również dla tradycyjnej sałaty, która może nieco przytłumić bazylię w tradycyjnym przepisie, jednocześnie zapewniając bardziej kremową konsystencję.
- Francuskie crudités – czyli przystawka złożona z surowych warzyw maczanych w salsie, sosie albo dipie na bazie sera (np. ricotty). Obok rzepy, kalafiora i kopru włoskiego chrupka sałata będzie gwiazdą tego połączenia.
- Zielona panna cotta – w tym deserze świetnie sprawdzi się delikatna sałata masłowa.
Co zrobić ze szpinakiem?
Szpinak jest jednym z najbardziej popularnych warzyw liściastych. Dodaje się go zwykle do makaronów, jest bazą sałatek, zup i zdrowych koktajli. Gdzie go wykorzystać?
- Hummus – zielony hummus będzie ciekawym dodatkiem do wegańskiego talerza przystawek.
- Tarta – na tradycyjnym kruchym cieście lub podsmażonych batatach. To również rozwiązanie dla wegeterian i wegan, jeśli przygotujesz ciasto z kalafiora i nadzienie z wegańskiej śmietanki.
- Bowl – szpinak świetnie pasuje do bowli; jego chrupiąca tekstura sprawdzi się np. w bowlu z wołowiną, kimchi i smażonym jajkiem.
- Emulsja do mięsa – tak jak w przepisie na carpaccio z combra sarny z sałatą i emulsją z pora.
- Ciasto – możesz przygotować je z myślą zarówno o wegetarianach, jak i weganach. Popularny leśny mech w wersji z nerkowcami, mleczkiem kokosowym i mlekiem roślinnym to tylko jeden z pomysłów.
- Pączki – tak, pączki! Świetny pomysł na świętowanie dnia ziemi lub innych wyjątkowych dni w kalendarzu.
A jeśli zastanawiasz się, jak wykorzystać szpinak baby, sprawdź przepis na makaron chitarra z owocami morza, szpinakiem baby i białym winem. To ciekawy, wakacyjny przepis – idealny do letniej karty dań.
Co zrobić z rukolą?
Ma silny, aromatyczny, orzechowo-pieprzny smak. Doskonale komponuje się z kanapkami, sosami, a także daniami mięsnymi i rybnymi. W charakterze sałatki wykorzystywana jest szczególnie w kuchni śródziemnomorskiej. Co zrobić z rukolą?
- Pesto – to chyba najciekawszy i jednocześnie najprostszy sposób wykorzystania rukoli. Doda ciekawy, pieprzny smak i będzie ciekawą odmianą od tradycyjnej wersji.
- Kanapki w chlebie pita – do tego pieczona w korzennych przyprawach ciecierzyca, odrobina sosu typu tzaziki i limonka… Palce lizać!
- Śniadaniowe propozycje – frittata, omlet czy proste podpłomyki z konfiturą z czerwonej cebuli okraszone rukolą będą strzałem w dziesiątkę w śniadaniowym menu.
- Salsa do mięsa – szybkie blendowanie z oliwą z oliwek pozwoli na przygotowanie aromatycznej salsy, np. do wołowiny z rozmarynem, plackami ziemniaczanymi i szatkowaną kapustą.
Co zrobić z roszponką?
Jej delikatne liście wręcz zachęcają do stworzenia sałatki w prostej formie – ze świeżymi, ugotowanymi lub suszonymi warzywami, np. marchewką, pomidorem czy burakami ozdobionymi klasycznym winegretem. Do jej lekko orzechowego smaku pasuje też ugotowane na twardo jajko, przegrzebki, ryby i sery. W jakich przepisach wykorzystasz roszponkę?
- Tacos – kuchnia meksykańska kocha takie dodatki. Nie zapomnij tylko o kolendrze!
- Zupa – z roszponki możesz przygotować pyszną, wiosenną zupę z dodatkiem cebuli dymki i gałką muszkatołową.
- Pasta – kremową pastę z roszponki uzyskasz, miksując ze sobą awokado, serek, groszek, oliwę i przyprawy.
- Omlet – pożywna wersja śniadania i zdrowy dodatek!