Desery są ważnym elementem menu restauracji, hoteli, kawiarni. Niestety, ich przygotowanie bywa czasochłonne. Zobacz, jakie gotowe desery dla gastronomii wiodą prym wśród konsumentów i jak łączyć je z winami, by jeszcze bardziej zachęcić gości do degustacji.
Ciasta, ciastka, torty, desery lodowe – wybór gotowych deserów dla gastronomii jest ogromny. Ale ogromne są też możliwości, jakie dają. To idealne propozycje dla konsumentów, którzy chcą spędzić wyjątkowe chwile w restauracji. A jeśli desery, to warto pomyśleć też o odpowiednich do nich winach. Praktycy podpowiadają, na jakie słodkości stawia gastronomia i jakie trunki idealnie do nich pasują.
Spis treści
1. Gotowe desery dla gastronomii
3. Monoporcje – trend wśród deserów dla gastronomii
Gotowe desery dla gastronomii
Jeśli chcesz, by Twoi klienci wracali na tzw. kawę (lub wino) i ciastko, najpierw musisz zadbać o ich pozytywne doświadczenia. Najważniejszym kryterium, na jakie zwrócą uwagę jest jakość. Jakościowe desery dają gwarancję powtarzalności – a to ważne z punktu widzenia klienta. Goście odwiedzając powtórnie daną restaurację czy kawiarnię, szukają smaku, który urzekł ich w przeszłości. Stawiając na gotowe desery dla gastronomii, wychodzisz więc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów.
Gotowe desery dla gastronomii – torty, ciasta, ciastka – niosą za sobą szereg innych korzyści. To spore ułatwienie dla pracowników i oszczędność kosztów generowanych w biznesie gastronomicznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzasz czas pracowników, przez co mogą sprawniej obsługiwać gości. Poza tym redukujesz straty, które są nieodłącznym elementem tradycyjnego pieczenia. Właściciele biznesów gastronomicznych chwalą sobie je również ze względu na brak potrzeby inwestowania w specjalistyczne, cukiernicze szkolenia personelu. Dzięki temu, w razie rotacji pracowniczej, która w gastronomii zdarza się bardzo często, nowa osoba może przystąpić do swoich obowiązków sprawniej i dużo szybciej.
Mrożone desery – praktyczne rozwiązanie dla gastronomii
Dzięki deserom dla gastronomii w formie mrożonej masz ulubione pozycje w menu zawsze pod ręką. Takie słodkości są gotowe do podania zaraz po rozmrożeniu, w wielu przypadkach nawet porcjowane na idealnie równe kawałki. A co najważniejsze – mrożone słodkości smakiem i strukturą nie odbiegają od tych wypiekanych na bieżąco.
Lody i desery lodowe
Lody to klasyki wśród deserów dla gastronomii. Znajdą swoich entuzjastów niezależnie od pory roku. Można pozostać przy tradycyjnych lodach (np. w kuwetach) lub iść o krok dalej i z oferty deserów dla gastronomii wybrać gotowe desery lodowe. Prezentują się one niezwykle atrakcyjnie, są dostępne w wielu kombinacjach smakowych i przygotowane bezpośrednio do wydania klientom. Desery lodowe w formie lodów ukrytych pod kruchą, czekoladową skorupą, umieszczone w kokosie, w wydrążonej cytrynie lub pomarańczy, ceramicznej miseczce, szklanym pucharku – wybór jest ogromny.
Monoporcje – trend wśród deserów dla gastronomii
Monodesery (monoporcje) to od kilku lat jeden z głównych trendów w cukiernictwie. Porcje deserowe „na raz” przyciągają wzrok atrakcyjnym wyglądem, ale i smakiem. Idealnie nadają się jako słodki element menu cateringów, bufetów hotelowych czy po prostu deser serwowany w restauracjach. To najwygodniejsza forma deseru – wystarczy ją gościom tylko podać. Klienci z większym prawdopodobieństwem skuszą się na taki niewielki deser, nawet jeśli nie mieli w planach zamówienia słodkości. Monodesery to słodycze, na które konsument można sobie pozwolić – są atrakcyjniejsze również cenowo. Popularne monodesery to: makaroniki, okrągłe serniczki z owocami, sablé cytrynowy z bezą, szarlotka z owocami czy wszelkiego rodzaju tartaletki. Te ostatnie dają pole do popisu kucharzom – wystarczy przygotować krem i ozdobić je wedle uznania, by nadać indywidualny charakter deserom.
Beza – królowa deserów
Beza jest jednym z najczęściej wybieranych przez konsumentów deserów, ale gotowy tort bezowy przez wiele lat był czymś wręcz nieosiągalnym dla gastronomii. Jest bowiem niezwykle wymagająca. O poszukiwaniach idealnej bezy dla gastronomii opowiada Tomasz Pięta – koordynator kategorii pieczywo i ciasta w Bidfood Farutex.
„Kiedyś postawiłem sobie cel: wprowadzić do oferty torty bezowe, które nie tylko ograniczą czas i koszty, ale ułatwią życie klientom, będą dokładnie tym, czego szukają. Nie brałem pod uwagę kompromisów, nie mogłem zadowolić się propozycjami producentów. To ciągle nie było to, bo przecież tort bezowy musi wyróżniać doskonała forma: nie może być miękki, klejący ani rozpływać się po rozmrożeniu. Szukałem też tego charakterystycznego trzasku podczas krojenia. I kiedy już traciłem nadzieję… objawiła się ona, idealna baza tortu bezowego.”
Torty bezowe zostały wytypowane jako produkty premierowe w marce Simply Sweet Premium, skupiającej najdoskonalsze słodkości dla gastronomii. Torty te wyróżniają się nie tylko jakością, ale i możliwością wykończenia deseru według potrzeb lokalu, jego wymogów czy przyjętej estetyki.
„Nazywamy nasze torty bezowe bazą, ponieważ można udekorować je wedle własnego pomysłu: przygotować polewę, ozdobić owocami lub posypać cukrem pudrem – w zależności od koncepcji i indywidualnych potrzeb i stylu.”
Beza, jako królowa deserów, zasługuje na wyjątkową oprawę – odpowiednie wino. Jaki trunek spełni tę rolę podpowiada Rafał Antoniak – sommelier Fine Wine.
„Beza dobrze komponuje się z wszelakiej maści winami słodkimi. W wersji z białymi kremami (np. śmietankowym) i owocami warto sięgnąć po biele, a w wersji z ciemnymi kremami (np. kawowym), po wina czerwone. Beza jest bardzo słodka, dlatego należy szukać win o dużej zawartości słodyczy.”
Jak łączyć desery i wino
Desery to wdzięczny temat foodpairingowy. Rafał Antoniak przypomina o najważniejszych zasadach, których warto przestrzegać, łącząc wino ze słodkościami.
„Wino i deser powinny być na podobnym poziomie słodkości. Jeżeli deser będzie słodszy niż wino, słodycz zawartą w winie mózg zinterpretuje jako słodycz deseru. Finalnie wino będzie się wydawało słodsze niż jest w rzeczywistości. Z drugiej strony jednak, jeśli wino będzie słodsze niż deser, mózg zinterpretuje słodycz deseru jako słodycz wina przez co deser będzie wydawał się wytrawniejszy niż naprawdę jest.”
Istnieje kilka sprawdzonych połączeń, którymi warto kierować się, polecając swoim gościom wino do deserów. Są to bezpieczne, klasyczne rozwiązania, dzięki którym wino i deser będą się wspaniale uzupełniać, podbijając swoje walory.
„Do deserów na bazie ciemnej czekolady polecam słodkie wina czerwone, np. Quinta de la Rosa Porto Ruby. Z kolei do deserów i ciast z owocami, posiadających w sobie sporo kwasowości, warto wybrać wina białe. Poza słodyczą znajduje się w nich wyraźnie zaznaczona kwasowość, co w tym przypadku jest wskazane. Zaproponowałbym Edition Abtei Himmerod Riesling Spatlese.”