Wydajny, szybki, wszechstronny – piec do gastronomii jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia profesjonalnej kuchni. Jak dopasować piec do potrzeb małej i dużej gastronomii? Sprawdź.
Elektryczne czy gazowe, konwekcyjne, parowe, a może konwekcyjno-mikrofalowe? Ile modeli i rodzajów pieców gastronomicznych, tyle możliwości ich użycia i funkcjonalności. Piec do gastronomii to must-have wielu profesjonalnych kuchni, dlatego tak trudno dokonać satysfakcjonującego wyboru. Nie ma jednego uniwersalnego pieca, który sprawdzi się wszędzie.
Jednak znalezienie odpowiedniego pieca do gastronomii, który ułatwi i przyspieszy pracę personelu, nie jest wcale trudne. Zacznij od przeanalizowania najważniejszych elementów swojego biznesu.
Spis treści
Piec do gastronomii – na jakiej podstawie wybrać
Każdy biznes gastronomiczny jest inny, a różnice w użytkowaniu pieca gastronomicznego w restauracji czy food trucku są znaczące. Nie wiesz, jaki piec do małej gastronomii, stacji benzynowej albo dużego lokalu typu fast food wybrać? Na początek odpowiedz sobie na kilka pytań.
Rodzaj gastronomii i menu
Planujesz otworzyć kameralną kawiarnię czy organizować rodzinne imprezy, np. wesela? Będziesz korzystać z pieca do gastronomii, wykorzystując wszystkie techniki kulinarne, czy zależy Ci wyłącznie na grillowaniu, pieczeniu albo smażeniu? Spisz wszystkie potrzeby, które piec gastronomiczny ma zaspokoić. W ten sposób będziesz wiedzieć, na jakich funkcjonalnościach Ci zależy.
Przestrzeń
To, jaki piec do gastronomii możesz wybrać, w dużej mierze zależy też od samego lokalu. Jak dużo masz miejsca w kuchni? Jakie przyłącza zostały zainstalowane? Takie pytania, choć mogą się wydawać prozaiczne, są niesłychanie ważne na początku. Wszystkie bowiem pomogą Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, czy posiadasz odpowiednio przygotowane miejsce pod piec.
Zasilanie, czyli rachunki
Piece do gastronomii są podłączone do gazu lub prądu. Będą się różnić więc kosztem zakupu i kosztem eksploatacji. Ogólnie rzecz biorąc, piec gastronomiczny gazowy jest droższy w zakupie, ale tańszy w eksploatacji. Piec gastronomiczny elektryczny zaś odwrotnie: można znaleźć na rynku piece w dobrej cenie, jednak częstotliwość ich użycia będzie znacząco wpływała na cenę prądu. Aby zainstalować piec gastronomiczny elektryczny lub piec gastronomiczny gazowy w lokalu, należy też mieć odpowiednie przyłącza.
Doświadczenie personelu
Nie jest tajemnicą, że piece gastronomiczne – jak każdy zaawansowany sprzęt – potrzebują odpowiedniej instrukcji i szkolenia z ich użycia. Zaawansowanie pieca musisz więc dopasować do możliwości załogi. Dla szefów kuchni obsługa profesjonalnego pieca z panelem dotykowym nie będzie zagadką, ale dla osób, które dopiero zaczynają pracę w gastronomii – już tak. Weź to pod uwagę.
Rodzaje pieców do gastronomii
Wiesz już, jakich funkcjonalności potrzebujesz? Pora wybrać rodzaj pieca do gastronomii. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które można podzielić na kilka typów.
Piec konwekcyjny do gastronomii
Bezkonkurencyjny w kawiarniach, barach i lokalach typu fast food. Sprawdza się w wszędzie tam, gdzie nie ma „ciężkiej” gastronomii. Piec konwekcyjny do gastronomii ma niewielkie gabaryty. Możesz w nim smażyć, piec lub gotować, za to brakuje mu funkcji parowania. Dzięki zjawisku konwekcji (termoobiegowi i specjalnemu układowi grzewczemu) równomiernie rozprowadza ciepło, co minimalizuje ryzyko przypalenia potrawy. Piec konwekcyjny gastronomiczny pozwala więc zachować powtarzalność dań i równomierną obróbkę.
Piec konwekcyjno-parowy do gastronomii
Najlepiej sprawdzi się w hotelach, restauracjach, cateringach i kuchniach bankietowych, czyli wszędzie tam, gdzie produkuje się duże ilości jedzenia. Piec konwekcyjno-parowy do gastronomii usprawni pracę szefów kuchni i kucharzy, przyspieszając wydawanie dań. Dzięki temu, że łączy cyrkulację gorącego powietrze i obróbkę parową, jest wszechstronny i pozwala utrzymać soczystość dań. Możesz w nim zarówno blanszować, gotować (również na parze), odgrzewać, odpiekać i piec – nawet w niskiej temperaturze. Piec konwekcyjno-parowy do gastronomii jest bardzo wydajny, ponieważ możesz w nim przygotowywać jednocześnie kilka dań bez obawy o wymianę zapachów. Świetnie więc sprawdzą się w hotelach, które realizują np. room service.
Piec konwekcyjno-mikrofalowy do gastronomii (typu Merrychef)
To dobry wybór w stacjach benzynowych, MOP-ach czy kawiarniach, czyli wszędzie tam, gdzie liczy się czas działania. Piec konwekcyjno-mikrofalowy do gastronomii służy głównie do regeneracji, czyli szybkiego odgrzania jedzenia, zachowując przy tym jego najwyższą jakość. Skorzystają więc z niego wszystkie lokale, których menu oparte jest na produktach chłodzonych wymagających delikatnej regeneracji lub produktach mrożonych. Piec konwekcyjno-mikrofalowy do gastronomii charakteryzuje prosta obsługa, szybkość przygotowania i gwarancja powtarzalności.
Wiesz już, jaki piec wybrać?