Delivery to obecnie najszybciej rozwijający się kanał gastronomii. Zastanawiasz się, na jakie potrawy postawić w menu? Jakie są najpopularniejsze dania na wynos? Zobacz, co o polskim rynku delivery piszą Pyszne.pl, Uber Eats i Stava.
Rynek dowozów rośnie jak na drożdżach. Tylko na początku roku liczba restauracji, która przyłączyła się do Uber Eats, wzrosła o 188% (porównując styczeń do kwietnia br.). Choć wzrost jest naprawdę spory, nie jest żadnym zaskoczeniem: w związku z zamknięciem stacjonarnej gastronomii właściciele lokali szukali sposobów, jak rozwinąć kanał delivery.
Po pierwszej fazie pandemii Stava*, Pyszne.pl** oraz Uber Eats***, czyli franczyza zapewniająca dostawy i portale agregujące dokonały analizy swoich danych. Skupiły się przede wszystkim na najważniejszych pytaniach dotyczących dostaw, m.in. o najlepszej porze dowozu, trafionych i nietrafionych dniach, a także najpopularniejszych daniach na wynos. Prześledźmy więc najważniejsze informacje.
Spis treści
- Jakie są najpopularniejsze dania na wynos?
- Kiedy najczęściej zamawiamy jedzenie na wynos?
- Za jakie kwoty zamawiamy jedzenie na wynos?
- Jakie… będą najpopularniejsze dania na wynos?
Jakie są najpopularniejsze dania na wynos?
Tutaj zaskoczenia nie ma: najpopularniejszym daniem na wynos ciągle jest pizza. Jak podaje Stava, „aż 4 na 10 zamówień dotyczy właśnie tego włoskiego placka”. Uber Eats pokusił się na wyszczególnienie trzech rodzajów, które cieszą się największą liczbą zamówień: podium tworzą margherita, pepperoni i cappricciosa.
Kolejne miejsca na liście top różnią się w zależności od dostawcy informacji. Co się zatem powtarza?
- kebab – szczególnie ten w chlebie pita
- kuchnia polska
- dania orientalne – m.in. pad thai, butter chicken, chicken tikka masala, ramen
- burgery – w tym cheeseburger oraz burger z kurczakiem, a także ogólnie kuchnia amerykańska
- kuchnia włoska – przede wszystkim makaron
- sushi
Z tych mniej popularnych dań, ale również często zamawianych, dostawcy wymieniają tex mex, ryby, wege, dania lunchowe, sałatki i frytki. Poniżej rzut, jak wygląda popularność różnych kuchni według Pyszne.pl.
Uber Eats przeanalizował także dane dotyczące zamówień w wybranych, największych miastach w Polsce. Użytkownicy często decydują się na zamówienia z lokalnych restauracji, które oferują ich ulubione potrawy, dlatego też w rankingach lokalnych znajdują się zarówno dania z lokali operujących w całym kraju, jak i potrawy pochodzące z restauracji regionalnych. Przykładowo, pierwsze miejsce w rankingu zamówień wegańskich w kraju zajmuje wegańskie pastrami. Znajduje się również wśród najpopularniejszych potraw w zestawieniach lokalnych. Jednak w Poznaniu dużą popularnością cieszy się również wegański kebab, w Łodzi makaron z pesto, a w Warszawie sałatka wegan miso mango.
Podobne trendy można zaobserwować w przypadku restauracji specjalizujących się w burgerach. Choć cheeseburger jest polskim faworytem, popularne są także autorskie burgery z dodatkiem nachosów czy awokado.
Kiedy najczęściej zamawiamy jedzenie na wynos?
Podobnie jak w przypadku stacjonarnej gastronomii, na wynos Polacy zamawiają najczęściej od piątku do niedzieli. Wszystkie portale notują szczyty zamówień z dostawą właśnie w weekendy. Według wyliczeń Pyszne.pl niedziela ma 19-procentowy udział zamówień, zaś sobota i piątek 15%. Uber Eats podaje zaś, że najpopularniejsze pory na zamówienia przypadają na piątki i niedziele w godz. 18-20. Co ciekawe, niedziela jest również najpopularniejszym dniem na zamawianie śniadań.
A co z tygodniem pracy? Tutaj liczba zamówień rozkłada się dość równo (poniedziałek, wtorek i środa równo po 12%, a czwartek 13%), jednak w te dni jedzenie zamawiane jest głównie w porze lunchu.
Za jakie kwoty zamawiamy jedzenie na wynos?
Tutaj rozbieżność w danych jest dość spora – wynika to z zasięgów, jakimi platformy obejmują Polskę. Stava przeanalizowała średni rachunek za dowóz w miastach, w których działają jej oddziały. Najwyższa średnia wysokość rachunku została osiągnięta w Rybniku (58,80 zł), Legnicy (58,74 zł) i Gliwicach (57,64 zł), najniższa w Siedlcach (39,54 zł), bydgoskim Fordonie (41,40 zł) i Toruniu (45,68 zł).
Pyszne.pl podało zbiorcze dane. Wynika z nich, że blisko co trzecie zamówienie składane jest na kwotę 20-30 zł.
Jakie… będą najpopularniejsze dania na wynos?
Badanie, które przeprowadziło Pyszne.pl, dotyczyło 812 osób – aż 85% z nich odpowiedziało, że w ciągu ostatnich 10 lat próbowało nowe dania. Jakie to były potrawy? Respondenci wytypowali sushi, hummus, curry, azjatyckie pierożki na parze, hiszpańskie tapas, chaczapuri i pielmieni – jak widać, pierwsze cztery przykłady tworzą dziś najpopularniejsze dania na wynos.
Po jakie zatem smaki z chęcią sięgnęliby Polacy w najbliższej przyszłości? Kuchnię gruzińską, indyjską, tajską, wietnamską i turecką. Na liście znajdziemy też kuchnię japońską, hiszpańską, meksykańską, grecką, ukraińską, rosyjską i chińską.
* Stava przygotowała raport o rynku dowozów „Raport Stava o rynku dowozów jedzenia 2020”. Zebrane zostały dane za 2019 rok z kilku źródeł: audytów, które Stava przeprowadziła w restauracjach, systemu Stava, ogólnodostępnych raportów oraz największych w Polsce portali do zamawiania jedzenia online.
** Pyszne.pl przygotowało raport „Rozwój Kultury Kulinarnej w Polsce 2010-2020”. Analiza w nim zawarta została oparta o badanie z lutego 2020 na próbie 812 Polaków w wieku 18-55 lat.
*** O dane z portalu Uber Eats zwróciliśmy się osobiście.