Dieta fleksitariańska zdobywa coraz więcej zwolenników – już dziś przygotuj swoje menu na to, co oferuje fleksitarianizm. Jakie produkty, które odpowiadają tej diecie, będą świetnym źródłem kulinarnej kreatywności?
Już w 2016 roku Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie zwrócił uwagę na to, że w codziennej diecie Polacy zbyt często wybierają mięso (szczególnie czerwone): wędliny do śniadania, kotlety czy „pieczyste” na obiad lub kolację. Tymczasem zalecenia dietetyków wsparte raportami WHO wskazują wyraźnie – ograniczanie mięsa i produktów odzwierzęcych zrobi dobrze dla naszego zdrowia. Wielu Polaków rozważa więc zmianę swojej diety.
I zgodnie z tą myślą narodził się fleksitarianizm. Jadłospis ułożony według tej diety nie jest już dla dietetyków żadnym zaskoczeniem – a przecież fleksitarianie również zamawiają jedzenie w restauracjach, bistrach, cateringach, barach… Już dziś przygotuj się na takiego klienta!
Spis treści
- Fleksitarianizm – co to jest?
- Fleksitarianizm – produkty. Wegemięso
- Płatki drożdżowe
- Sól kala namak
- Fleksitarianizm – produkty. Papryka wędzona
- Glony
- Fleksitarianizm a semiwegetarianizm
Fleksitarianizm – co to jest?
Fleksitarianizm to dieta, której główną bazą są owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, strączki, nasiona, orzechy czy zioła. Po mięso sięga się od czasu do czasu – raczej w drodze wyjątku.
Trudno jednoznacznie określić, jak często to „od czasu do czasu”. Dieta fleksitariańska jest elastyczna, każdy może samodzielnie zdefiniować, czy będzie sięgać po mięso raz w tygodniu, czy dwa razy w tygodniu.
Dla wielu konsumentów to świetny sposób na zmianę swojego codziennego jadłospisu w kierunku diety wegetariańskiej, a potem wegańskiej. We fleksitarianizmie nie ma bowiem ścisłych zasad, których trzeba bezwzględnie przestrzegać. Dlatego m.in. do fleksitarian właśnie skierowane są produkty naśladujące mięso, które mają albo nawiązywać do niego smakiem, albo wyraźnie imitować jego smak i strukturę.
Ciekawi Cię, które produkty odpowiadają diecie fleksitariańskiej? Oto nasza ściąga – pięć produktów (mniej i bardziej znanych), które pozwolą Ci się odnaleźć w diecie fleksi.
Fleksitarianizm – produkty. Wegemięso
Tutaj wybór jest ogromny. Wegańskie lub wegetariańskie wersje nuggetsów, burgerów, mięsa do kebaba czy gyrosa to ogromny segment produktów dla osób, które zmieniają dietę na bezmięsną. Z takiego wegemięsa chętnie korzystają również fleksitarianie – aby łatwiej i szybciej odnaleźć się w nowej diecie.
Producenci szukają różnych sposobów na znalezienie idealnej receptury naśladującej mięso. Kebab wegański powstaje np. z fasoli, wegenuggetsy z soi, a burgery z uparowanych brokułów. O tym, jak dobrać burgery wegetariańskie dla gastronomii, pisaliśmy w tekście „Burgery wegetariańskie dla gastronomii – jak wybrać te najlepsze?”.
Ciekawym rozwiązaniem może być też vegebaza – roślinna baza do potraw, która posiada wręcz nieograniczone możliwości zastosowań. Można z niej przygotować falafele, burgery, klopsiki, pasztet, kąski do dipów czy serwowane w bułce w towarzystwie warzyw i ulubionego sosu.
Płatki drożdżowe
Płatki drożdżowe nieaktywne nazywane są wegańskim parmezanem. Mają podobny smak i mogą być wykorzystywane w analogiczny sposób, dodając potrawom smaku umami. Nie fermentują, więc mogą być stosowane bez obróbki termicznej. Nie są przeznaczone do wypieków.
W jaki sposób możesz je wykorzystać? Jako zamiennik sera i soli w kuchni włoskiej, ale nie tylko. Płatki drożdżowe sprawdzą się do zagęszczania dań, zup i sosów, jako dodatek do burgerów, pasztetów, risotto, past kanapkowych, tart, panierek i farszów, a także posypka do sałatek, makaronów, ziemniaków.
Sól kala namak
Sól kala namak (zwana również solą indyjską) posiada słony smak i ostry „jajeczny” aromat. Wydobywa się ją w Himalajach, a po pozyskaniu poddaje wypalaniu przez 24 godz. Zmielona zyskuje szaro-różowy kolor. Jest nierafinowana, nie zawiera przeciwzbrylaczy. To produkt popularny szczególnie w kuchni indyjskiej i południowej Azji, ale równie często sięgają po niego weganie.
Sól kala namak posiada wiele zastosowań. Ma aromat jajek, dzięki czemu możesz z jej pomocą przygotować pyszny wegański majonez i tofucznicę. Ten rodzaj soli polubią też sosy, zupy, curry, gulasze, pikantne przekąski, sałatki, pasty kanapkowe, a nawet makarony i ryże.
Fleksitarianizm – produkty. Papryka wędzona
Uważa się, że papryka wędzona jest tą przyprawą, która bezwzględnie kradnie serca wszystkich mięsożerców. Jej dymny, wędzony posmak przywołuje wspomnienia grillowanego mięsa, sosu barbecue i słodko-kwaśnej glazury. Wędzona papryka nie tylko wydobędzie te skojarzenia na pierwszy plan, ale realnie wpłynie na „bardziej mięsny” smak potrawy.
Dlatego też papryka wędzona występuje we wszystkich daniach, które tradycyjnie przygotowuje się z dodatkiem mięsa. Neutralne w smaku tofu zmieni w „mięsne” kąski, które możesz wykorzystać do gulaszu. Grillowaną cukinię i paprykę przeobrazi w pełne smaku, wegańskie leczo. Kasza jaglana z dodatkiem marchwi zaś przekształci się w pyszny paprykarz. A gdy już przy rybach jesteśmy…
Glony
Tak, glony! Nadają potrawom rybny, morski posmak, który może nieźle zmylić zmysły. Udowodniliśmy to, przygotowując selerybę na Boże Narodzenie.
Na rynku można znaleźć glony wakame czy kombu, a także produkty na bazie wodorostów, jak nori czy agar – wegański zamiennik żelatyny.
Fleksitarianizm a semiwegetarianizm
Na koniec jeszcze jedna kwestia. Wielu konsumentów określenie fleksitarianizm stosuje wymiennie z określeniem semiwegetarianizm, jednak równie wielu widzi w nich różne diety.
W tym drugim ujęciu semiwegetarianizm jest formą wegetarianizmu, w której dopuszcza się jedzenie drobiu, ryb i owoców morza. Fleksitarianizm zaś jest dietą, w której decydujemy się na jedzenie zgodnie z zasadami wegetariańskimi, tylko od czasu do czasu sięgając po mięso i produkty odzwierzęce (bez znaczenia które).