Zimny, orzeźwiający, z dodatkiem owoców i świeżych ziół koktajl to niezbędna pozycja w wakacyjnym menu. Warto ją mieć w karcie dla gości, gdyż często działa jak magnes. Stanowi zarówno doskonały wstęp do posiłku, jak i idealnie gasi pragnienie. Wbrew pozorom jest łatwy w wykonaniu, zatem warto wprowadzić go do oferty. Czym różni się koktajl od drinka, co to spritz, a co sour i co piją celebryci? Podrzucamy kilka ciekawostek oraz inspiracji na koktajle, które podbiją serca twoich gości.
Spis treści
- Koktajl czy drink – poznaj różnicę
- Przepisy na koktajle alkoholowe
- Spritz. Koktajl z bąbelkami
- Sour. Przyjemnie kwaśny koktajl
- Daiquiri. Przysmak Hemingwaya
- Koktajl bez alkoholu
- Lemoniada. Z alkoholem czy bez?
- Ulubione koktajle celebrytów
Koktajl czy drink – poznaj różnicę
Zazwyczaj napój z dodatkiem alkoholu nazywa się drinkiem bądź koktajlem i obie te nazwy funkcjonują zamiennie. Nie jest to jednak to samo. Ten pierwszy składa się wyłącznie z dwóch składników, na przykład gin i tonic lub wódka z sokiem. Drugi natomiast to mikstura zawierająca co najmniej trzy elementy.
Smaczny, orzeźwiający koktajl możesz stworzyć z wielu, nawet nieoczywistych składników. Oprócz alkoholu zawiera zazwyczaj sok, syrop cukrowy, wodę gazowaną, a także owoce, warzywa i świeże zioła. Nie sposób sobie wyobrazić tego trunku bez lodu, który jest duszą koktajlu. Jego zadaniem jest przede wszystkim utrzymanie możliwie długo niskiej temperatury i świeżości mieszanki.
Koktajl podany jako aperitif jest idealnym wstępem do posiłku. Zaostrza apetyt i gasi pragnienie. Warto zatem wraz z kartą dań podać gościom menu zawierające kilka propozycji, które skutecznie ugaszą pragnienie, a jednocześnie rozbudzą chęć na coś do jedzenia.
Przepisy na koktajle alkoholowe
Koktajl to mikstura prosta w przygotowaniu. Nie musisz być doświadczonym barmanem, aby zaserwować klasyczny spritz lub sour. Wystarczy, że zadbasz o niezbędne składniki, a następnie połączysz je w odpowiedniej kolejności.
Bazą jest oczywiście alkohol. W klasycznych koktajlach zazwyczaj stosuje się:
Następnie coś słodkiego. Możesz wykonać samodzielnie jedną z poniższych propozycji:
- Syrop cukrowy
- Syrop miodowy
- Syrop z agawy
Częstym składnikiem jest kwaśny składnik:
- Sok z limonki
- Sok z cytryny
Czwarty składnik to tzw. mixer – to, czym dopełnisz koktajl. Zazwyczaj są elementami smakowymi:
- Sok
- Woda gazowana
- Puree owocowe
Nie zapomnij o garnirowaniu, czyli dekoracji. Odpowiednie dodatki sprawią, że nawet najprostszy koktajl prezentuje się spektakularnie. Pamiętaj jednak, że jest to forma dopełnienia całości, zatem zachowaj odpowiednie proporcje, aby nie przytłoczyć smaku. Co najczęściej pojawia się w szklankach, jako uwieńczenie, tzw. wisienka na torcie?
- Zest, czyli skórka z owoców, najczęściej cytrusów
- Zioła, takie jak mięta czy bazylia
- Imbir – zarówno świeży, jak i marynowany
- Kwiaty jadalne
- Owoce
Trzymając się powyższego schematu, śmiało stworzysz koktajl, który zdobędzie kubki smakowe twoich gości. Warto również sięgnąć po klasykę gatunku, o której nieco więcej znajdziesz poniżej.
Spritz. Koktajl z bąbelkami
Szprycery szczególnie ostatnio są niezwykle popularne i to nie tylko w Italii (z którą kojarzy się je najbardziej), ale na całym świecie. Ten rodzaj koktajlu powstaje na bazie wina musującego, wody sodowej oraz aromatycznych bittersów.
Podawane w dużych kieliszkach do wina z lodem oraz kawałkami owoców, warto przyozdobić liśćmi mięty. Poniżej nasza propozycja – Myspritz Hugo.
Składniki:
60 ML LIKIERU HUGO APERITIVO MYSPRITZ
125 ML WINA PROSECCO EXTRA DRY VIA VAI
2 PLASTRY LIMONKI
10 ML SOKU Z CYTRYNY
LÓD W KOSTKACH
WODA GAZOWANA
Sposób przygotowania:
Krawędź schłodzonego, dużego kieliszka do czerwonego wina zwilż limonką. Dodaj lód, 2 plastry limonki, następnie wlej wszystkie składniki (oprócz wody), ugniatając na dnie owoce łyżką barmańską. Na koniec dodaj wodę gazowaną. Podawaj z dwiema krótko przyciętymi rurkami do picia.
Sour. Przyjemnie kwaśny koktajl
Souery to koktajle, które składają się z trzech składników – soku z cytryny, cukru i wybranego alkoholu. Lekko cierpki, orzeźwiający smak sprawia, że są świetną propozycją do obiadu, na przyjęcie, po pracy, czy na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi. Często przyozdabia się je pianką z białka jajka.
Sekretem wyśmienitego souera jest zachowanie proporcji między słodką a kwaśną częścią koktajlu. Świeżo wyciśnięty sok z cytryny dodajemy do syropu cukrowego w proporcji 1 do 2. Tego typu napoje podaje się w szklance typu tumbler wypełnionej lodem. Poniżej znajdziesz recepturę na prosty, klasyczny Whisky Sour.
Składniki:
40 ML WHISKY BLACK CROW
30 ML SOKU Z CYTRYNY
20 ML SYROPU CUKROWEGO
20 ML BIAŁKA
LÓD W KOSTKACH
Jak wykonać:
Krawędź schłodzonej szklanki typu tumbler (do whisky) zwilż skórką z cytryny. Wszystkie składniki przelej do shakera (bez lodu), następnie potrząsaj nim ok. 20 sekund do wytworzenia się piany. Otwórz shaker, do-daj lód i powtórz czynność. Przelej zawartość shakera przez sitko do szklanki z lodem.
Daiquiri. Przysmak Hemingwaya
Koktajl na bazie rumu z dodatkiem soku z limonki oraz syropu cukrowego to właśnie daiquiri. Swoją popularność zyskał dzięki Ernestowi Hemingwayowi, który wypijał spore ilości pod postacią mieszanki zwanej Papa Doble.
Podawaj go w kieliszku koktajlowym i nie zapomnij o jego schłodzeniu! Możesz to zrobić, wrzucając do wewnątrz lód na kilka minut lub umieścić go w lodówce. Orzeźwiające daiquiri na bazie białego rumu pozwala cieszyć się smakiem wakacji cały rok, a podczas upałów to prawdziwy hit. Przygotowaliśmy przepis do Twojego menu, zobacz i wypróbuj Daiquiri Brzoskwiniowe.
Składniki:
40 ML RUMU 5YO CABANA
60 ML PURÉE Z BRZOSKWIŃ
20 ML SYROPU Z BRZOSKWIŃ
20 ML SOKU Z LIMONKI
LÓD W KOSTKACH
Sposób przygotowania:
Wsyp lód do shakera oraz pozostałe składniki. Energicznie potrząsaj shakerem przez 20 sekund. Za pomocą sitka barmańskiego odcedź do schłodzonego kieliszka zawartość shakera.
Koktajl bez alkoholu
Coraz częściej goście pytają o bezalkoholowe propozycje koktajli i niekoniecznie dla dzieci, a dla siebie. Warto zatem poszerzyć kartę o tego typu pozycje, dzięki czemu każdy będzie miał wybór najodpowiedniejszej opcji. Nie zawierający procentów, autorski napój doskonale gasi pragnienie i jest chętnie wybierany z karty, szczególnie podczas wakacyjnych posiłków.
Koktajl bez alkoholu występuje w różnych postaciach. Bazą do jego stworzenia może być woda sodowa, ale też herbata, kawa, czy jogurt. Nieodzownym dodatkiem są oczywiście wszelkie owoce, szczególnie warto wybierać te sezonowe.
Lemoniada. Z alkoholem czy bez?
Orzeźwiające, delikatnie kwaśne, z dodatkiem lodu oraz nieoczywistych smaków lemoniady, są świetnym pomysłem na urozmaicenie karty z napojami. Doskonale gaszą pragnienie i wprawiają w przyjemny nastrój. Co jest ich ogromnym atutem? Uniwersalność! Wystarczy dodać odrobinę alkoholu i już masz dla swoich gości propozycję koktajlu.
Najlepiej podawaj je w wysokich szklankach z rurką, która ułatwi spożywanie. Nie zapomnij o odpowiednim udekorowaniu na koniec. Możesz dodać liście mięty lub drobne owoce – maliny, truskawki, porzeczki, borówki. Przygotowaliśmy pomysł na lemoniadę malinową z bazylią, przepis poniżej.
Składniki:
40 ML GINU LOGAN’S
80 ML PURÉE Z MALIN
15 ML SYROPU CUKROWEGO
6 DUŻYCH LIŚCI ŚWIEŻEJ BAZYLII
WODA GAZOWANA
LÓD W KOSTKACH (do pokruszenia)
Sposób przygotowania:
Składniki wrzuć do szklanki. Za pomocą moździerza wszystkie dokładnie ugnieć, następnie wymieszaj. Zasyp kruszonym lodem i uzupełnij wodą gazowaną. Ponownie wymieszaj.
Ulubione koktajle celebrytów
Są koktajle, które swoją popularność zawdzięczają swoim sławnym fanom. Pewnie gdyby nie zamiłowanie Jamesa Bonda do wstrząśniętego (niezmieszanego) martini – nie usłyszałoby o nim tak wiele osób.
Podajemy kilka przykładów w ramach anegdoty, natomiast śmiało możesz użyć tych historii jako chwytu marketingowego, aby zachęcić gości do ich zamawiania.
Truman Capote, amerykański pisarz i scenarzysta chętnie raczył się tzw. Screwdriverem, czyli połączeniem wódki i soku pomarańczowego.
Bohater filmu „Big Lebowski” z 1998 r., czyli Jeff Lebowski sięgał po szklaneczkę z Białym Rosjaninem. To koktajl, który składa się z wódki, likieru Kahlua oraz śmietanki.
Królowa Elżbieta II od czasu do czasu lubi wypić gin zmieszany z Dubonnet (aperitif z wina o mocy 16%), z dodatkiem dwóch kostek lodu oraz plasterkiem cytryny. Podobno koktajl spożywa w celach zdrowotnych – przed każdym posiłkiem.
Znana amerykańska aktorka Jennifer Aniston chętnie sięga po Margaritę w wersji: teqiulla, limonka i odrobina Cointreau.
Andy Garcia pija ikonę włoskiego koktajlu – Negroni. Składa się on z ginu, czerwonego vermoutha oraz Campari.
Aktor Jerry O’Connell uwielbia najsłynniejszy koktajl serialu „Seks w wielkim mieście”, czyli Cosmopolitan.
Kliknij zdjęcie obok i pobierz nasz najnowszy folder, który zawiera receptury na klasyczne, orzeźwiające koktajle. Koniecznie wypróbuj!