Jednym z popularniejszych dań w dostawie są oczywiście makarony. Jak je ciekawie zaserwować? Postaw na makarony kolorowe! Dzisiaj zdradzamy co nieco na temat kolorów kuchni włoskiej.
Makarony kolorowe w kuchni Półwyspu Apenińskiego nie są żadnym zaskoczeniem. Pasta tricolore, czyli zawierająca trzy kolory (biały, czerwony i zielony), jest hołdem dla włoskiej flagi. Do jej przygotowania tradycyjnie wykorzystuje się pomidory i szpinak.
Co ciekawe, moda na makarony kolorowe wraca, ale w nowocześniejszym wydaniu. Wielu szefów kuchni decyduje się na ich własnoręczne wykonanie, dodając naturalne barwniki:
- pomarańczowy makaron – gotowana marchew lub dynia
- żółty makaron – szafran, curry
- jasnoniebieski makaron – niebieska spirulina
- brązowy makaron – kakao, grzyby
- fioletowy makaron – sok i pulpa z jeżyn
Obecnie coraz częściej kolorowe makarony tworzy się także z warzyw czy strączków, np. z czarnej fasoli, soczewicy. Które barwy i odcienie pasty pomogą przyciągnąć uwagę Twoich gości? Oto nasze trzy typy.
Spis treści
Makarony kolorowe: czarny
Czarny makaron uwielbiają nie tylko Włosi, ale również Hiszpanie i Japończycy. Makaron czarny najczęściej uzyskuje się z atramentu wytwarzanego przez mątwę lub lukrecji. Przygotowany w ten sposób barwnik sprawia, że makaron zmienia barwę na głęboką czerń, ale nie zmienia swojego smaku.
Czarne makarony występują w wielu kształtach. Tymi najpopularniejszymi są tagliatelle lub tagliolini – oba długie, tylko o różnej szerokości.
Do czego wykorzystać czarny makaron? Z racji pochodzenia barwnika wielu szefów kuchni decyduje się łączyć go delikatnymi rybami i owocami morza, np. małżami czy krewetkami. Szef Kuchni Akademii Kulinarnej Farutex zdecydował się wykorzystać kawior Masago jedynie do dekoracji – smak paście nadają natomiast tomato pronto i pesto bazyliowe.
Kliknij, aby zobaczyć przepis na czarne tagliatelle z tomato pronto, pesto bazyliowym i czosnkiem!
Makarony kolorowe: zielony
Zielony makaron, inaczej la pasta verde, jest bardzo prosty do samodzielnego uzyskania. Wystarczy odrobina szpinaku, bazylii lub pietruszki. Zielony barwnik możesz przemycić w ten sposób do wielu rodzajów makaronu, np. lasagne, fettucine czy ravioli.
Naturalnie taki makaron będzie dobrze współgrał z warzywami – najlepiej w wersji wegetariańskiej lub nawet wegańskiej, np. z cytryną, groszkiem czy jarmużem (Mario Batali lubi dodawać do zielonego makaronu zielone pomidory). Szef Kuchni Akademii Kulinarnej Farutex wykorzystał natomiast krewetki w niecodziennej, bo egzotycznej wersji – z pureé z mango i marakui.
Kliknij, aby zobaczyć przepis na tagliatelle z krewetkami, marakują i mango!
Makaron… bezbarwny
Tak, to nie żart! Jak pisaliśmy w tekście „Makarony azjatyckie i ich rodzaje. Poznaj je bliżej” makaron przezroczysty inaczej nazywany jest szklanym lub celofanowym. Po zanurzeniu w wodzie wyglądem zaczyna przypominać nylonową żyłkę. Chińczycy mówią o nim vermicelli, Koreańczycy dangmyeon, Japończycy harusame, a Hindusi falooda.
Szefowie kuchni uwielbiają przezroczysty makaron za to, że wchłania sporą ilość sosu. Stosują go więc w sałatkach, zupach czy makaronach typu stir-fry. Szef Kuchni Akademii Kulinarnej Farutex wykorzystał makaron przezroczysty właśnie do orientalnej sałatki.
Kliknij, aby zobaczyć sałatkę orientalną z marynowaną marchwią, rzodkwią daikon i pomarańczą!
A jakie są Twoje sposoby na kolorowe makarony?