Trend zero waste zdobywa kolejne restauracje. Zastanawiasz się, co zrobić z pomidorami, które zostały w spiżarni? Spieszymy z pomocą! Oto 5 pomysłów na sałatki z pomidorami i nie tylko.
Pomidory to cudowne owoce lata. Kto nie kocha tego pysznego smaku, jedwabistego wnętrza? Jeśli nie masz pomysłu, co z nich przyrządzić, skorzystaj z naszych inspiracji! Poniżej przedstawiamy 5 sposobów na to, co zrobić z pomidorami.
Spis treści
- Co zrobić z pomidorami? Concassé!
- Bruschetta z pomidorami
- Pipirrana, czyli „ensalada de tomate”
- Pico de gallo
- A może… wykorzystać pomidory do zupy?
Co zrobić z pomidorami? Concassé!
Pochodzące z Francji concassé to właściwie technika obróbki warzyw – głównie pomidorów. Polega na ugotowaniu pomidorów w wodzie, ściągnięciu skórki, wydrylowaniu i grubym posiekaniu. Eliminacja skórki i nasion usuwa szorstki lub gorzki smak, pozostawiając jedwabiste wnętrze. Do czego możesz wykorzystać concassé z pomidorów? Np. do burgera, pizzy, spaghetti czy naszej następnej propozycji, czyli…
Bruschetta z pomidorami
Włoskie antipasti o światowej renomie. Podstawą jest zgrillowana bagietka (we Włoszech do grillowania bruschetty używa się specjalnej tacki nazywanej brustolina), którą naciera się ząbkiem czosnku, skrapia oliwą i przyprawia solą. Na tak przygotowanej grzance serwuje się dodatki: i tu pojawiają się właśnie pomidory. Najpopularniejsza wersja to taka, w której pokrojone w drobną kostkę pomidory spotykają się z serem Grana Padano, bazylią i octem balsamicznym. Ale kto powiedział, żeby nie tworzyć nowych zestawień smakowych? Spróbuj wersji alla puttanesca, czyli słodkich pomidorów, słonych kaparów i oliwek Kalamata. Albo na słodko: z serem kozim, musztardą dijon i miodem. A może Twoi goście kochają ostre przystawki? Odrobina pasty harissa, cebuli i ziół będzie strzałem w dziesiątkę.
Pipirrana, czyli „ensalada de tomate”
Świeża, delikatna sałatka letnia, którą jada się w wielu hiszpańskich prowincjach, m.in. Maladze, Granadzie, Almerii czy Murcii. Składa się z czterech podstawowych składników: pomidorów, cebuli, zielonej papryki i ogórka. Wystarczy pokroić pomidory na plastry, czerwoną cebulę w piórka, a zieloną paprykę i ogórka w kostkę. Do tego oliwa z oliwek i odrobina soli. Voilà! Co ciekawe, sałatka ta ma wiele odmian w zależności od regionu, w którym jest przygotowywana. W niektórych prowincjach pomidory się obiera i namacza w oliwie z oliwek, w innych pomidory są rozgniatane niemal do konsystencji zupy. Wielu szefów kuchni dodaje do sałatki też inne dodatki, np. jajko na twardo, tuńczyka, oliwki, sałatę czy ośmiornicę. Pipirranę zalecamy jeść łyżką z dobrym, chrupiącym chlebem!
Pico de gallo
Typowa sałatka kuchni meksykańskiej (nawiązuje do kolorów flagi meksykańskiej). Składa się z pomidorów, cebuli, papryczki chilli (np. jalapeño), kolendry, soku z limonki i soli. Pico de gallo zwykle nie jest daniem samym w sobie, ale dodatkiem do innych potraw, takich jak tacos, quesadillas czy jajka sadzone. Oczywiście można ją też zjeść samodzielnie np. z kawałkami tortilli.
A może… wykorzystać pomidory do zupy?
I tu są dwa podejścia.
Tradycyjne: pappa al pomodoro, czyli toskańska zupa z dojrzałych pomidorów, czosnku, cebuli i czerstwego chleba. Jest na tyle gęsta, że trudno nazwać ją kremem – bliżej jej do potrawki.
Alternatywne: sferyfikowane gazpacho. Tak, sferyfikowane! Przy użyciu produktów Texturas możesz stworzyć świetną przystawkę. Zacznij od przepisu na gazpacho autorstwa Armina Koblaka, Szefa Kuchni Akademii Kulinarnej Farutex, by potem zabrać się za sferyfikowanie. O tym, jak przygotować nowoczesną przystawkę, opowiadała podczas swojego pokazu Natalie Jewell.