Myślisz: sushi vegan, mówisz: ale czym zastąpić rybę? Dzisiaj dajemy Ci 10 przykładów na to, że wegańskie sushi może zaskakiwać i wyśmienicie smakować!
Zainteresowanie Polaków sushi rośnie z roku na rok. Jak informuje Business Insider na bazie danych serwisu Uber Eats, liczba zamówień sushi względem ubiegłego roku wzrosła w Polsce aż o 135 proc.! Najchętniej zamawiane rodzaje sushi? Ciągle rządzi tradycja: maki i sashimi.
Nie można jednak przeoczyć coraz większego zainteresowania kuchnią wegańską. W 2019 r. serwis Pyszne.pl w swoim raporcie foodtrendów podał, że mięsa nie spożywa aż 1 mln Polaków w wieku 18–65 lat. Rok później trend mocno przyspieszył, co widać choćby w rozszerzającej się ofercie wegańskich produktów dla gastronomii.
Japońska tradycja a trend wege
A jak na trend wegański, nie tylko w sushi, patrzą sami Japończycy? Zapytaliśmy o to Marka Popławskiego, właściciela Buri Sushi w Warszawie.
Japońska kuchnia od zawsze jest wege. Japonia jest wyspą, więc siłą rzeczy posiada ograniczony dostęp do produktów. Mięso było rzadko, za mało było ryb, więc ludzie jedli produkty wege. W ramach tak dużych ograniczeń stworzyli washoku – sztukę kulinarną. Można powiedzieć, że w kuchni japońskiej używa się siedmiu przypraw, a we francuskiej siedmiuset. A poziomem kuchnie te są ze sobą zrównane.
Jak opowiada Marek Popławski, w Japonii kuchnia wege zyskała niesamowitą jakość: za sprawą fermentacji, marynowania, parzenia, odpowiedniego gotowania, cięcia. Te techniki pozwalają wyciągnąć z kuchni roślinnej o wiele, wiele więcej.
Japończycy wykorzystują wszystkie elementy rośliny (korzenie, kłącza, liście itp.). Pracują na produktach, które u nas traktowane są jak chwasty, np. łopian. Japończycy wymyślili mnóstwo sposobów na użycie tych samych produktów, tworząc wspaniałą różnorodność.
I choć sushi w swojej tradycyjnej formie nie jest kierowane do wegan, przez co paleta smaków jest mniejsza, to istnieją rozwiązania, które potrafią zachwycić nawet miłośników dominującego w Japonii nigiri.
Ryż zawija się w kombu zamiast w nori i daje to skończone danie. Albo ogórek: my znamy go w klasycznym użyciu, a dzięki marynowaniu w miso staje się miękki i orzechowy, dając sushi zupełnie inny smak.
Co ciekawe, w Japonii nie obserwujemy nagłego wzrostu trendu wege. Tam rządzi tradycja. Przenosząc ją jednak na polski grunt, możemy wiele zyskać. W dzisiejszym artykule łączymy więc sushi i rozwiązania wege, odpowiadając na bodaj najczęściej zadawane pytanie: czym zastąpić mięso w wegańskim sushi?
Sushi vegan – zaczynamy!
Wydawać by się mogło, że zasada przygotowania wegańskiego sushi jest prosta: wystarczy wyeliminować produkty odzwierzęce. Podstawowe składniki – arkusze nori, ryż czy ocet ryżowy – są przecież w 100% roślinne, dlatego do eliminacji pozostaje jedynie ryba. To ona jednak nadaje sushi najmocniejszy smak. Czym ją więc zastąpić? Sprawdzą się:
- warzywa surowe
- warzywa piklowane lub marynowane
- tofu
- warzywa smażone w tempurze
- warzywa pieczone
- składniki naśladujące mięso
Sushi uchodzi za mocno tradycyjną potrawę, ale jednak jest mocno uniwersalnym daniem. Owszem, konsumenci ciągle chętniej sięgają po azjatyckie smaki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować mniej typowe połączenia smakowe. Dopasowywanie składników w sushi vegan może być naprawdę proste. Oto nasze propozycje!
1. Awokado / mango / ryż brązowy
Słodka fuzja smaków, w której z pewnością zakochają się i mali, i duzi fani sushi.
2. Grzyby shiitake / sos sriracha / pieprz czerwony
Rozwiązanie dla lubiących pikantne połączenia o smaku umami.
3. Marchew pieczona i solona / majonez wegański / awokado
Podstawą są lekkie, kremowe i delikatne składniki. Odrobina pieprzu może zdziałać cuda.
4. Boczniak / panko / sos sriracha / majonez wegański
Panierowany boczniak i pikantny sos sriracha? To jest to!
5. Ogórek / marchew / awokado / sos teriyaki
Azjatyckie nuty sosu o lekko wędzonym posmaku wzbogacą smak warzyw.
6. Grzyby enoki / majonez wegański / ogórek / liście shiso
To niesamowicie wyglądające połączenie, które perfekcyjnie sprawdzi się w wersji temaki, czyli sushi o kształcie zwiniętego rożka.
7. Grzyby shiitake / szpinak / ogórek / marchew
Wiosenne połączenie, które idealnie skontrastuje się z ostrym wasabi.
8. Batat / awokado / garam masala
Indyjskie klimaty? Dlaczego nie! Kremowe awokado i delikatny batat obudzą swoje smaki dzięki indyjskiej mieszance przypraw.
9. Tofu wędzone / marchew / ogórek piklowany / szczypior
Lekkie, ale wciąż odrobinę pikantne o pysznym wędzonym posmaku.
10. Arbuz / sos sojowy / olej sezamowy / sezam / imbir
Najbardziej zaskakujące połączenie zostawiliśmy na koniec. Tak, arbuz zastępuje tutaj wędzonego łososia! Na taką wersję sashimi wpadła wegańska blogerka Vegaliciously Eva. Zobacz, jak pięknie wygląda:
A Ty, jakie wegańskie sushi przygotujesz? Pochwal się swoimi pomysłami na naszym facebookowym profilu!