Miłośnicy kuchni azjatyckiej, wegetariańskiej i wegańskiej wręcz kochają tofu! Ta mała kostka z soi potrafi przyjąć bowiem taki smak, jaki tylko zechcesz. Przekonaj się, jak wszechstronne potrafi być tofu.
Gdyby tofu miało swoją drugą nazwę, najprawdopodobniej byłaby nią „alternatywa”. Tofu bowiem może zastąpić mięso w zapiekankach, być bazą do wegetariańskiego gulaszu, wcielić się „w rolę” marynowanego śledzia… To istny kulinarny kameleon.
Tofu zostało wynalezione w Chinach. Przygotowuje się je mleka sojowego z dodatkiem składnika koagulującego lub ugotowanej i zmielonej soi, którą prasuje się do formy kostki. Proces ten jest podobny do wytwarzania sera, dlatego tofu często określane jest mianem wegańskiego twarogu.
Spis treści
Rodzaje i konsystencja tofu
Zacznijmy od porównania smakowego.
- Tofu naturalne jest bardzo neutralne w smaku, niemal bezsmakowe, a tym samym bardzo uniwersalne w kuchni.
- Tofu wędzone ma aromat wędzonki – świetnie nada się więc do potraw, w których ma zastąpić mięso.
- Na rynku możesz znaleźć także marynowane (zwykle w sosie sojowym) oraz z dodatkiem ziół.
Tofu można jednak podzielić ze względu na konsystencję. Jak rozróżnić i do czego wykorzystać tofu miękkie a twarde? To najbardziej miękkie można znaleźć pod nazwą tofu jedwabiste lub silken tofu. Możesz przygotować z niego tofurnik („sernik”) lub tofucznicę („jajecznicę”).
Co zrobić z tofu?
Tofu możesz grillować, smażyć, marynować, piec. Samo w sobie ma delikatny, niemal niewyczuwalny smak, dlatego nie wpływa mocno na smak potrawy. Przyjmuje za to smaki potrawy, do której zostało dodane.
Wszystko więc zależy od tego, jaką konsystencję kostki wybierzesz. Miękkie wykorzystaj do deserów, sosów, dressingów, a nawet koktajli. Jeśli chcesz zaś przygotować „mięsne” potrawy z tofu naturalnego, wcześniej zamarynuj sojowe kostki. Jak przyprawić tofu? Sięgnij po wyraziste smaki: paprykę, czosnek, curry, imbir, ale także zioła, miód czy sosy, np. tabasco lub sojowy.
Tofu to doskonały produkt do tworzenia dań w profesjonalnej gastronomii. Idealny do podania zarówno bez obróbki termicznej, jak i na surowo. Możesz je upiec lub zblendować na surowo… To decyzja kucharza. Nadmiar tofu można też zamrozić.
Potrawy z tofu naturalnego
Lista jest nieograniczona. Jako że tofu nie potrzebuje długiej obróbki termicznej, warto zdecydować się na jego smażenie. Tofu smażone możesz zaserwować z warzywami, dodać do tarty albo sosu á la bolognese. Nie bój się trochę poeksperymentować! Smażone tofu do sałatki? Dlaczego nie!
Możesz też przygotować Agedashi dofu – danie, które podaje się z odrobiną bulionu dashi, sosem sojowym, mirinem i sake. Wystarczy, że obtoczysz kostki tofu w mące ziemniaczanej, usmażysz w głębokim oleju do momentu wypłynięcia i odsączysz na papierowym ręczniku.
Jeśli szukasz czegoś nietypowego, przygotuj… sushi z tofu. Tak, wegańskie sushi! Tofu możesz pokroić na paski, zamarynować w glonach wakame, aby smakiem przypominały rybę i zwinąć w rolkę. Coraz modniejsze staje się również inari tofu, czyli kieszonka z kożucha tofu zamarynowana w słodkim sosie sojowym. Włóż do niej przyprawiony ryż czy użyj do zup, np. kitsune udon. Ten bogaty smakowo, sycący bulion jest niezwykle miłym zaskoczeniem dla wegan. Porcja składa się z 200 ml wody, 1 łyżeczki kombu dashi, makaronu udon oraz inari, doprawionych odrobiną tōgarashi. Na tak przygotowaną zupę połóż listek nori oraz plaster naruto maka. Kilka minut przygotowania, a jaki efekt!
I na koniec mała ściąga. Jak wykorzystać tofu?
- jako przystawka (zobacz przepis na zielonego ogórka z tofu marynowanym w pomarańczy)
- na wierzch pizzy lub tarty (po dodaniu płatków drożdżowych)
- w warzywnych klopsach
- jako dodatek do indyjskiego curry
- w aksamitnych pastach kanapkowych
- do azjatyckich potraw z woka typu pad thai
- w roli dodatku do wegańskich „makaronów”, np. z batata
- jako nadzienie do cannelloni, naleśników, pierogów
- w deserach, np. musach, ciastach, puddingach á la panna cotta