Zastanawiasz się, jak dbać o czystość w lokalu, by wyglądał zawsze świeżo i zachęcał gości do odwiedzin? Warto wprowadzić w życie kilka zasad oraz mieć na wyposażeniu podstawowe środki czystości, by uzyskać taki efekt. O tym, jak zadbać o gastronomiczną kuchnię (i nie tylko) opowiada Wojciech Tomaszczyk – kierownik ds. chemii profesjonalnej w firmie Clinex.
Jakie środki czystości przydadzą się na co dzień w restauracji?
Przygotowując listę niezbędnych produktów czyszczących dla restauracji, wygodnie jest podzielić przestrzeń na 4 obszary:
- do zastosowania ogólnego,
- do stosowania na sali,
- do kuchni,
- do toalet.
W przypadku zastosowania ogólnego z pewnością nie może zabraknąć płynu do podłogi. Warto zwrócić uwagę na dopasowanie płynu do rodzaju powierzchni. Kolejnym niezbędnym produktem jest płyn lub pianka do szyb – witryna to pierwszy element, który może świadczyć o schludności danego miejsca. W przypadku zastosowania ogólnego nie zapominajmy też o środkach czyszczących do klimatyzacji i wentylacji, które są idealnym środowiskiem do namnażania się grzybów.
Produkty must have na sali, to z całą pewnością produkty do dezynfekcji stolików. Często popełnianym błędem jest wykorzystywanie płynu do szyb jako płynu do mycia i dezynfekcji blatów. Niestety płyn do szyb na bazie alkoholu nie jest właściwym produktem do tego celu, a taka sytuacja sprawia, że poziom higieny zauważalnie się obniża. Pamiętamy o tym, że właściwy płyn do mycia i dezynfekcji powierzchni powinien być przystosowany do kontaktu z żywnością.
Ale chyba największe wyzwanie stanowi gastronomiczna kuchnia…
W myciu pomieszczeń kuchennych należy pamiętać, że większość zabrudzeń z jakimi możemy się spotkać to zanieczyszczenia tłuszczowe jak na przykład przypalone, tłuste zabrudzenia z piekarnika czy grilla, które usuwa się za pomocą środków alkaicznych. W tym obszarze również obowiązkowym produktem jest płyn do naczyń oraz płyn do zmywarek automatycznych z nabłyszczaczem. Będąc dalej w sercu restauracji – kuchni – nie możemy zapomnieć o dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością. Kluczowym jest dbanie o powierzchnie, na których przygotowywana jest żywność. Te produkty powinny posiadać Pozwolenie Ministra Zdrowia na obrót produktem biobójczym.
Czy wystarczy dbać o czystość na bieżąco, czy potrzebne są gruntowne porządki?
Innym podziałem jaki możemy zastosować jest rodzaj sprzątania. W tym przypadku możemy przyjąć podział na sprzątanie zasadnicze oraz serwis bieżący, czyli usuwanie codziennych zabrudzeń, przed i po otwarciu lokalu, w tym uzupełnianie środków higieny. W przypadku produktów do codziennego użytku możemy z pewnością wymienić uniwersalne preparaty do czyszczenia blatów i stolików, produkty do dezynfekcji, zarówno dla klientów oraz do odkażania powierzchni. Produkty do czyszczenia sprzętu gastronomicznego, m.in.: do kuchenek i pieców w tym środki do usuwania tłustych plam. Nie można zapomnieć o bieżącej higienie w toaletach za pomocą środków do WC oraz stosowaniu odświeżaczy lub neutralizatorów powietrza. Do codziennych czynności utrzymania porządku zaliczamy również mycie podłóg.
Jak zatem wygląda sprzątanie gruntowne w lokalu gastronomicznym?
W tym przypadku okresowo usuwane są trudne zabrudzenia, obejmuje bardziej szczegółowe czyszczenie. Potrzebne będą produkty do mycia szyb, preparaty do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji, jak również dedykowane środki do czyszczenia różnych rodzajów powierzchni.
Trudnym do utrzymania w porządku obszarem są toalety. Jak właściwie zadbać o ich czystość?
Tu o higienę należy dbać z pełną starannością i systematycznością. Pomocne w sprzątaniu tego obszaru będą płyny do WC, preparaty do czyszczenia powierzchni, płyny odkażające, środki higieniczne w tym mydła i płyn do dezynfekcji rąk. Toalety szczególnie narażone są na wpływ nieprzyjemnych zapachów, dlatego warto stosować profesjonalne neutralizatory lub odświeżacze powietrza. Z tą różnicą, że zadaniem odświeżaczy powietrza jest maskowanie nieprzyjemnych zapachów, natomiast zadaniem neutralizatorów jest całkowite lub częściowe zlikwidowanie źródła nieprzyjemnego zapachu.
Jeśli miałby Pan stworzyć listę środków czystości, które powinny się znaleźć w każdym lokalu gastronomicznym, co by to było?
Podsumowując, wyróżniłbym 10 niezbędnych środków czystości, które ppomogą stale utrzymywać czystość i porządek w lokalu:
1. Uniwersalny płyny do mycia i dezynfekcji powierzchni mających kontakt z żywnością
2. Mydło oraz płyn do dezynfekcji rąk
3. Płyn do mycia naczyń
4. Płyn do zmywarki automatycznej z nabłyszczaczem
5. Środek do usuwania tłustych plam z grilla czy piekarnika
6. Uniwersalny preparat do usuwania tłustych zabrudzeń
7. Płyn do WC
8. Odświeżacz lub neutralizator powietrza
9. Płyn do podłóg – dopasowany do powierzchni
10. Płyn lub pianka do szyb
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalnych środków czystości?
Wybierając markę środków czystości do restauracji lub gastronomii warto pamiętać, że kluczową kwestią jest wybranie produktów do użytku profesjonalnego. To, co wyróżnia profesjonalne środki to przede wszystkim szybkość działania, która z kolei przekłada się na oszczędność czasu i energii. Dodatkowo profesjonalne środki bardzo często w swojej ofercie posiadają koncentraty produktów, które w widoczny sposób przyczyniają się do oszczędności w firmie. Kolejnym ważnym aspektem jest przystępność marki. Tutaj duże znaczenie ma przejrzystość oferty, czytelność etykiet produktów, aby końcowy użytkownik nie miał problemu z prawidłowym i bezpiecznym stosowanie tego typu produktów. Warto zwrócić uwagę czy dana marka udostępnia też materiały edukacyjne – może to być na przykład kanał wideo pokazujący użycie konkretnych produktów lub webinary. Aspekt dostępności edukacji jest szczególnie ważny z punktu widzenia pracodawcy, który musi często mierzy się z dużą rotacją na stanowiskach pracy, a ponowne wdrożenie nowego pracownika jest bardzo czasochłonne.
A co z ekologią? Jak ma się ona do profesjonalnych środków czystości?
Poziom ekologii oraz bezpieczeństwa produktu dla ludzi oraz środowiska jest z całą pewnością wart podkreślenia. Producenci środków czystości coraz częściej zwracają uwagę, aby ich produkty był jak najbardziej bezpieczne dla użytkowników. Coraz większą uwagę zwraca się na stosowanie surowców, które nie zawierają alergenów. Od strony środowiska natomiast, aktualne trendy wskazują na rosnącą świadomość konsumentów i ich odpowiedzialnego podejścia do konsumpcjonizmu, który wpływa na środowisko. Zwracają oni również uwagę na nadmierne wykorzystanie plastiku, jak również na certyfikaty świadczące o ekologiczności produktów. Takim przykładem jest chociażby europejski certyfikat ECOLABEL. Na rynku dostępne są profesjonalne środki czystości o ekologicznej formule o równie wysokiej skuteczności działania. Tym samym konsument nie musi już stawać przed wyborem ekologiczny kontra skuteczny.
Z uwagi na fakt mającej aktualnie miejsce transformacji klimatycznej, w której uwidacznia się trend gospodarki obiegu zamkniętego, czyli utrzymywania produktów, materiałów i zasobów tak długo w gospodarce jak to możliwe. W efekcie czego ma zostać ograniczone wytwarzanie odpadów. Takim działaniem na przykładzie producentów chemii profesjonalnej jest między innymi używanie opakowań w 100% recyklingu czy też stosowanie uzupełniaczy. Podsumowując, należy szukać informacji na stronie producenta na temat ekologii w procesie wytwarzania oraz poziomu bezpieczeństwa produktów. Warto zweryfikować uzyskane certyfikaty oraz poszukać informacji na temat pozwoleń i atestów.
Ceny rosną, właściciele restauracji muszą szukać oszczędności. Czy mogą je znaleźć wśród środków czystości?
Zgadza się – w dobie panującej inflacji dominującym wyzwaniem są stale rosnące koszty. Właściciele restauracji również szukają wszelkich sposobów na optymalizację wydatków bez utraty na jakości świadczonych usług. W odniesieniu do środków czystości rozwiązaniem jest, o czym już wcześniej wspomniałem, używanie koncentratów produktów. Koncentraty starczają na zdecydowanie dłuższy czas stosowania, jednocześnie dzięki tej formule jest możliwość rozcieńczenia w sposób adekwatny do stopnia zabrudzenia.
Z jakimi innymi problemami w kwestii utrzymania czystości w lokalu gastronomicznym zmagają się restauratorzy?
Częstym problemem restauratorów jest to, że osoby odpowiedzialne za utrzymanie czystości, nie zawsze stosują produkty zgodnie z etykietą. Dotyczy to zarówno odpowiedniego dozowania, rozcieńczenia produktu w przypadku koncentratów czy też właściwego zastosowania preparatu do dedykowanej powierzchni. Dlatego też tak ważna jest edukacja w zakresie prawidłowego stosowania profesjonalnych środków, jak również dostępność planów zastosowań produktów, kart HACCP, czytelności etykiet.
Część producentów profesjonalnych środków czystości, wychodzą naprzeciw swoim klientom, oferuje im stworzenie dedykowanych planów higieny oraz doradztwo w zakresie dopasowania odpowiednich środków czystości.
Pamiętaj, że w naszym systemie e-bidfood.pl szybko i wygodnie zamówisz nie tylko produkty żywnościowe i napoje, ale także profesjonalne środki czystości.