Delikatny, o aksamitnej teksturze, pełen smaku umami… To musi być boczniak! Dlaczego pokochali go weganie z całego świata? Przeczytaj!
W USA boczniaki określa się mianem tree oyster albo pearl oyster, czyli… ostrygi drzewnej lub perlistej. W wyglądzie grzyb przypomina bowiem skorupę ostrygi. Ma szeroki, cienki kapelusz pokryty od spodu blaszkami. Rośnie w skupiskach lub pojedynczo, jako większy grzyb.
Spis treści
Boczniak – jaki jest?
W Polsce boczniaki zaczęły zyskiwać popularność razem z trendem na potrawy wegańskie i wegetariańskie. Ich rosnącą popularność widać m.in. w częstotliwości wyszukiwania hasła „boczniak” w Google: wyraźny skok zainteresowania pojawił się we wrześniu 2019 r.
Na świecie boczniaki jada się m.in. w kuchniach azjatyckich: przede wszystkim chińskiej, japońskiej i koreańskiej.
Zalety boczniaków podkreślają również dietetycy: wysoka zawartość mikro- i makroelementów, witamin D i z grupy B, dużo łatwo przyswajalnego białka, niska kaloryczność i niska zawartość sodu – to początek listy zalet…
Boczniak – wegańska alternatywa
O tym, dlaczego boczniak stał się tak popularny wśród wegetarian i wegan, zadecydowało kilka względów. Po pierwsze, przepełnia go smak umami. Po drugie, ma interesującą teksturę, która odpowiednio przygotowana może do złudzenia przypominać mięso. Weganie mówią nawet o „mięsnej” strukturze tego grzyba. Po trzecie, boczniaki sprawdzają się w wielu wersjach i daniach.
Boczniak może pojawić się na wegetariańskich talerzach w postaci:
- pasztetu z cebulą, czosnkiem, solą, tymiankiem, papryką;
- kotletów à la schabowe na mące np. ryżowej;
- flaczków z warzywami korzeniowymi, papryczką chilli i kapustą pekińską;
- gulaszu z papryką, cebulą, pomidorami i majerankiem.
Boczniak szybko stał się więc hitem menu wielu wegańskich restauracji. Szef kuchni Richard Landau, który prowadzi dwie wegańskie restauracje Vedge i V Street w Filadelfii (uznawane za top 20 wśród amerykańskich restauracji), lubi wykorzystywać boczniaka jako zastępnik boczku w kultowej, amerykańskiej kanapce BLT. Tradycyjnie B oznacza bacon, L – lettuce, a T – tomato, jednak w wersji wegańskiej B zastąpione jest właśnie tym gatunkiem grzyba.
Jak przygotowywać boczniaki?
Boczniak nie wymaga wielkich przygotowań. Wystarczy odrobina przypraw i krótka obróbka termiczna, aby popisał się swoim smakiem. Jeśli chcesz go przemyć, użyj wilgotnego ręcznika papierowego.
Boczniaki możesz obrobić na wiele różnych sposobów. Podsmażanie na patelni, pieczenie i grillowanie spowodują, że grzyby utrzymają swoją teksturę i wyciągną smak umami. Przez gotowanie i duszenie boczniaki stracą część swojego wyjątkowego smaku, jednak zyskają jeszcze bardziej aksamitną teksturę.
Dlatego nawet krótka obróbka termiczna wystarczy, aby uzyskać pyszne danie. Boczniak sprawdzi się w sosach, makaronach, risotto, zupach i potrawkach. Dzięki temu, że grzyb jest dostępny przez niemal cały rok, możesz zestawiać go w wielu sezonowych daniach. Z pewnością będzie dobrym towarzyszem dla pysznego burgera.
Szefowie Kuchni Akademii Kulinarnej Farutex przygotowali dla Ciebie dwa przepisy, w których wykorzystują smak boczniaków. Kliknij, aby poznać sposób ich przygotowania: