Jednorazowe produkty z plastiku w 2021 roku odejdą do lamusa. Pora na ekologiczne opakowania dla gastronomii! Zobacz, które ekologiczne pojemniki na żywność będą najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie i środowiska.
W marcu 2019 r. Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży i używania plastiku jednorazowego użytku od 2021 r. Takie działanie ma na celu rozwiązanie problemów związanych z zalegającymi odpadami nienadającymi się do recyklingu, np. pojemników wykonanych ze styropianu (z angielskiego expanded polystyrene), pokrywek na napoje, sztućców czy słomek i mieszadełek.
Jednak proekologiczną zmianę przyspieszają nie tylko nowe regulacje prawne. Restauracyjni goście coraz częściej wymagają od branży gastronomicznej większej świadomości i zrównoważonego rozwoju – choćby przez ekologiczne opakowania na żywność czy akcje promujące przynoszenie własnych opakowań.
Jak pokazują też badania, coraz więcej konsumentów woli zapłacić więcej za produkt od marki, która stawia na zrównoważony rozwój. Dlatego restauracje na całym świecie powoli wprowadzają naczynia i sztućce z ekomateriałów, czyli eko opakowania w gastronomii. Jakie są zatem alternatywy dla plastiku?
Spis treści
- Papierowe opakowania na wynos
- Ekologiczne opakowania dla gastronomii: drewno i bambus
- Otręby pszenne
- PLA z biomasy roślinnej
- Ekologiczne opakowania dla gastronomii: bagassa
- Liście palmowe
- Ekologiczne opakowania dla gastronomii: nowości na zagranicznych rynkach
Papierowe opakowania na wynos
Z papieru i kartonu produkuje się dzisiaj setki artykułów non-food dla gastronomii: kubki, talerze czy sztućce. Spore zapotrzebowanie na opakowania papierowe gastronomia notuje również w segmencie street food z food truckami na czele. Na rynku można znaleźć papierowe opakowania na żywność przeznaczone dla konkretnych dań: frytek, burgerów, pizzy, tortilli, smażonego kurczaka, zapiekanek czy hot-dogów.
Opakowania z papieru są więc obecnie najpopularniejszym ekorozwiązaniem – mimo że przez wielu restauratorów uznawanym też za najgorsze. Dlaczego? Papier ciągle uchodzi za nietrwały. Trudno bowiem doszukiwać się gwarancji, że zamówiona w ramach cateringu zupa nie przecieknie po kilku godzinach przebywania w papierowym pojemniku.
Co ciekawe, jednocześnie nie można odmówić opakowaniom papierowym przydatności. Świetnie sprawdzą się w przypadku potraw i napojów, które nie będą długo przechowywane (kawy, fast foodów) lub nie zawierają dużej ilości wilgoci (np. sałatek). Papier to świetnie miejsce dla nadruku logo restauracji albo menu i po prostu… najtańsze rozwiązanie.
Mała wskazówka: w przypadku żywności wydawanej na wynos warto zwrócić uwagę na to, aby opakowania na żywność – papierowe w szczególności – miały dziurki, które umożliwią odprowadzenie wilgoci.
Ekologiczne opakowania dla gastronomii: drewno i bambus
Zaraz po papierze kolejny naturalny materiał, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. I to nie tylko ze względu na cenę – ekologiczne opakowania jednorazowe z drewna (najczęściej brzozy) po prostu wyglądają lepiej, nie rozwarstwiają się, są lekkie i równie trwałe, jak plastikowe.
Z drewna, bambusa i włókien drzewnych produkuje się sztućce, mieszadełka, szpikulce, patyczki i szczypce, ale także talerze czy dekoracyjne miseczki. Produkty z tych materiałów świetnie sprawdzą się więc przy prezentacji np. kuchni azjatyckiej – na rynku możesz dostać też drewniane ekologiczne opakowania do sushi!
Otręby pszenne
Materiał o najszybszej biodegradacji – wystarczy zaledwie 30 dni w przemysłowym kompostowniku, aby całkowicie się rozłożył. Produkuje się go z otrąb pszennych powstałych podczas produkcji mąki. To materiał lekki i stabilny. Nadaje się do wykorzystania przy serwowaniu dań ciepłych i zimnych.
Z otrąb pszennych produkuje się głównie pojemniki na wynos – ekologiczne talerze i miski (które można ugryźć!). A przy dodatku PLA również widelce i noże.
PLA z biomasy roślinnej
PLA to inaczej poliaktyd, o którym mówi się „bioplastik”. Do jego produkcji wykorzystuje się włókna naturalne, takie jak trzcina cukrowa, buraki cukrowe, skrobia kukurydziana czy ziemniaki. To materiał odnawialny, który może być poddany recyklingowi. Uchodzi za zamiennik plastiku, ponieważ wykonane z niego ekologiczne pojemniki na jedzenie są przezroczyste, połyskliwe i w zasadzie nie da się odróżnić ich gołym okiem od zwykłego plastiku.
Jednym z zastosowań PLA jest kontakt z żywnością. Z tego materiału produkuje się więc ekologiczne opakowania na jedzenie: talerze, kubki, miseczki, pojemniki, pokrywki i wiele innych opakowań.
Jakie są jego minusy? PLA biodegraduje tylko w odpowiednio przygotowanych warunkach, w instalacjach przemysłowych – najlepiej w kompostowni.
Ekologiczne opakowania dla gastronomii: bagassa
Bagassę produkuje się z trzciny cukrowej. Przypomina papier – zarówno pod względem wyglądu, jak i właściwości. Wytrzyma wysokie temperatury, jednak po dłuższym czasie traci swoją sztywność. Bagassa ulega biodegradacji. W przemysłowych kompostownikach materiał rozkłada się do 60 dni.
Co produkuje się z bagassy? Ekologiczne opakowania na żywność, talerze, miseczki i tacki.
Liście palmowe
Najbardziej nietuzinkowe rozwiązanie – głównie ze względu na to, że każde opakowanie wykonane z liści palmowych wygląda nieco inaczej. Materiał ma ciekawą strukturę i kolor, jest lekki, wytrzymały i odporny na wysokie temperatury. Produkuje się z niego głównie talerze, tacki i miseczki.
Opakowania ekologiczne na wynos z liści palmowych mają szerokie zastosowanie – zarówno do gorących, jak i zimnych potraw. Są neutralne w smaku, dlatego można je wykorzystać do zamrażania jedzenia czy odgrzewania w mikrofali.
Ekologiczne opakowania dla gastronomii: nowości na zagranicznych rynkach
Co za granicą piszczy? W Niemczech produkuje się kubki i filiżanki z fusów po kawie. Producent oferuje filiżanki ze spodkiem do espresso, cappuccino i latte oraz kubek o pojemności 300 ml.
Sporym zainteresowaniem cieszą się też słomki do picia produkowane z połączenia semoliny z pszenicy durum i wytłoków jabłkowych pozostałych po produkcji soku jabłkowego. Ta jadalna, zrównoważona słomka wykonana jest wyłącznie z surowców odnawialnych, a mimo to jest stabilniejsza niż jej papierowa wersja.
Non-food, a w nim ekologiczne opakowania dla gastronomii to ogromny rynek. Warto spoglądać, co nowego się w nim pojawia. Już dzisiaj branża horeca może wybierać spośród tysięcy produktów: od gąbek do naczyń wykonanych z orzechów włoskich, po środki chemiczne do czyszczenia kuchni niewpływające na środowisko. A Ty, jakie ekologiczne opakowania w gastronomii wybierzesz?