Chcesz, by Twoi restauracyjni goście poczuli się wyjątkowo już od pierwszych chwil w restauracji? Zaserwuj im amuse-bouche! To symbol gościnności, upominek od szefa kuchni i doskonały wstęp do dalszych kulinarnych eksploracji. Czekadełko jest zawsze miłym akcentem. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i 15 pomysłów na oryginalne startery, które zasmakują Twoim klientom.
Amuse-bouche w dosłownym tłumaczeniu oznacza „przyjemność dla ust”. Taka przekąska powinna nawiązywać do charakteru lokalu i serwowanych w nim dań. Jednak najważniejsza zasada mówi, że czekadełko ma zaostrzyć apetyt, pobudzać kubki smakowe, a nie zaspokajać głód. Idealna porcja jest zatem niewielka – maksymalnie kilka kęsów.
Spis treści
2. Czekadełko – czy to się opłaca?
3. Pomysły na czekadełka, czyli amuse-bouche na 15 sposobów
Jakie amuse-bouche wybrać?
Najlepiej wytrawne, delikatnie słone. Dobrze, żeby Twoje czekadełka stworzone były na bazie sezonowych produktów. Amuse-bouche w wersji wegetariańskiej będzie najbardziej uniwersalne. Jeśli jednak Twoja restauracja słynie z dań mięsnych, nic nie stoi na przeszkodzie, by podać amuse-bouche z mięsem.
Czekadełko – czy to się opłaca?
Zdecydowanie tak! To doskonała okazja, by zaprezentować gościom umiejętności kucharza już na samym początku wizyty w lokalu. Jeśli czekadełko będzie im smakowało, zwiększysz swoje szanse na duże zamówienie. Amuse-bouche to ważny punkt styku gościa z Twoją kuchnią. Liczy się pierwsze wrażenie, bo ma ono wpływ na całkowity odbiór lokalu. Niech zatem starter będzie rzeczywistym prezentem od szefa kuchni, a nie rutynowo wykonywaną czynnością. Zadbasz w ten sposób o wizerunek restauracji.
Pomysły na czekadełka, czyli amuse-bouche na 15 sposobów
Jeżeli istnieje jedna uniwersalna rada, oprócz tych, że starter powinien być lekki i wytrawny, to z pewnością będzie to kreatywność. Postaraj się zaskoczyć gościa, serwując znane produkty w niecodziennym wydaniu. Wykorzystuj sezonowe warzywa, owoce, przyrządzaj własne marynaty i dipy. Dla swojej wygody, wybieraj startery, które można serwować na zimno, tak, byś mógł przygotować je wcześniej. Nie jest to jednak warunek konieczny, a jedynie udogodnienie.
Amuse-bouche z owocami
- morelowe kanapeczki – to oryginalny sposób na amuse-bouche. Zamiast pieczywa użyj grillowanej lub suszonej moreli i ułóż na niej kawałek koziego sera, odrobinę świeżego tymianku oraz – opcjonalnie – orzechy pistacjowe.
Wariant: Możesz także przygotować tartę na bazie tych samych składników i podawać ją w małych porcjach jako amuse-bouche.
- krakers z maliną, octem balsamicznym i bazylią – wymieszaj serek śmietankowy z kwaśną śmietaną, odrobiną octu balsamicznego i szczyptą soli. Ułóż przygotowany dip śmietanowy na krakersie – najlepiej przygotowanym wcześniej w restauracyjnej kuchni. Pieczywa przygotowane w restauracji to kolejny atut i wyróżnik lokalu. Tempo pracy w gastronomicznej kuchni nie zawsze pozwala na takie rozwiązanie, dlatego możesz użyć gotowych krakersów, ale bardziej wyszukanych, jakościowych, z oryginalnymi dodatkami.
- crostini z ricottą, pistacjami i wiśnią – idealna opcja na czekadełko w letnich miesiącach. Połączenie sera i wiśni jest świetnym pomysłem.
Amuse-bouche z warzywami w roli głównej
- ciasteczko francuskie z karczochami i szpinakiem – ciasto francuskie jest wdzięcznym składnikiem czekadełek. W połączeniu z warzywami tworzy doskonałe kompozycje, idealne jako amuse-bouche. Karczochy i szpinak to ciekawy duet.
- roladka z cukinii – na zgrillowanych plastrach cukinii ułóż kawałek dowolnego sera, plaster suszonego pomidora i zwiń w roladkę. Możesz też zawiązać kokardkę ze szczypiorku, wtedy całość będzie prezentowała się świeżo i atrakcyjnie.
Wariant: roladki z cukinii wypełnij pastą z czarnych oliwek lub zieloną – na bazie groszku, rukoli, oliwy, czosnku.
- podpłomyk ze świeżym szpinakiem – na plackach ułóż odrobinę świeżego szpinaku i skrop sosem, np. czosnkowym. Świeży szpinak możesz zastąpić również dipem szpinakowym.
Czekadełko z owocami morza lub mięsem
- kanapeczka z ogórka z awokado i krewetką – krewetki, podsmażone z płatkami chili, ułóż na grubym plastrze ogórka posmarowanego pastą z awokado (przygotowaną z dodatkiem drobno posiekanej cebuli, kolendry i soku z cytryny). Na szczycie umieść kleks sosu remoulade.
- mini kanapeczki z łososiem – wystarczy mały kawałek bagietki posmarowany kremowym serkiem, odrobina łososia i koperek. Klasyczny smak, który zawsze się obroni.
- sałatka caprese w prosciutto – ułóż pomidora winogronowego na szynce parmeńskiej i dopraw go solą i pieprzem. Obok umieść podobnej wielkości kawałek mozzarelli i świeżą bazylię. Całość zawiń w prosciutto, przebij wykałaczką. Idealna przekąska na jeden kęs gotowa.
- karaibskie gofry z krewetką – przygotuj ciasto na gofry, dodaj do niego bardzo drobno posiekane papryczki jalapeño i cebulę. Nabitą na szpilkę do szaszłyków krewetkę zamocz w cieście. Upewnij się, że cała krewetka została nim równo przykryta. Połóż krewetki na gorącej gofrownicy w taki sposób, by patyczki z niej wystawały. Po kilku minutach „gofry” powinny mieć złoty kolor – to znak, że są gotowe do podania. Serwuj z sosem, najlepiej karaibskim.
- crostini z wołowiną i chrzanowym aioli – to czekadełko najlepiej smakuje podane na ciepło, dlatego może nie jest najpraktyczniejszym rozwiązaniem, jednak jego smak jest doskonały. Wystarczy lekko przypieczone w piekarniku plastry crostini posmarować niewielką ilością aioli, a następnie ułożyć karmelizowaną cebulę i cieniutki kawałek steka. Ten starter doskonale prezentuje się posypany świeżym szczypiorkiem.
Powyższe pomysły to jedynie garść inspiracji. Możesz je odtworzyć 1:1 w swojej restauracji, bądź na ich bazie wymyślić własne, oryginalne startery. Bo najwspanialsze dania powstają w głowach kucharzy.
Wszystkie produkty potrzebne do przygotowania wyśmienitych starterów, przystawek, dań głównych i deserów możesz zamówić zawsze i o każdej porze w systemie e-bidfood.pl.