Idealne ciasto na pizzę dla gastronomii… W pizzerii, restauracji czy hotelowym bistro przygotowanie tej włoskiej wizytówki może być niezłym wyzwaniem! Dzisiaj to my przygotowaliśmy dla Ciebie kilkanaście wskazówek, które pozwolą wypiec pizzę doskonałą.
Włoska pizza to sztuka i wielka inspiracja! Ciasto na pizzę dla gastronomii wydaje się być proste w przygotowaniu, jednak by móc wnikliwie poznać jego sekrety, potrzeba wielu prób i testów. Jaki długo wyrabiać, jaka temperatura pieca, jaka proporcja wody do mąki? Kto przyrządzał pizzę, ten wie, na ile pytań trzeba znaleźć odpowiedź…
Ciasto na pizzę dla gastronomii – zaczynamy!
Zacznijmy od czterech prostych działań. Dzięki nim uzyskasz doskonałe, elastyczne ciasto – idealne do serwowania zarówno na miejscu, jak i na wynos.
- Zawsze sprawdź temperaturę – optymalna temperatura mąki wynosi 19-22°C, temperatura w zagniatarce nie powinna przekroczyć 27°C, a temperatura otoczenia musi być umiarkowana.
- Zawsze zważ składniki.
- Zachowaj zgodność z czasem przygotowania.
- Sprawdź, czy sprzęt działa prawidłowo. Zagniatarka nie powinna ogrzewać ciasta, piekarnik musi być rozgrzany i czysty, a żar dostosowany do pieczenia w jednorodnym tempie.
Udało się przygotować pyszne ciasto? To cudownie! Jeśli jednak ciasto ma swoje wady i zastanawiasz się, gdzie i kiedy pojawił się błąd, spieszymy z pomocą. O najczęściej spotykane wady ciasta na pizzę dla gastronomii zapytaliśmy włoską markę DAC – dostawcę klasycznych produktów z Włoch. Oto rozwiązania!
Często spotykane wady pizzy i ich możliwe przyczyny
Spieczone ciasto. Włosi uważają brązowy kolor skórki za najbardziej pożądany. Jeśli Twoja pizza jest spieczona, zastanów się, jak przygotowywałeś(-aś) ciasto. Powinno dłużej odpoczywać, była zbyt niska temperatura wody dodanej do ciasta? Zweryfikuj też, czy piec nie jest zbyt rozgrzany.
Blade ciasto. Brązowa skórka to jest to! Nie udało się? Następnym razem upewnij się, czy piec nie jest zbyt zimny. Przyjrzyj się również konsystencji ciasta. Prawdopodobnie ciasto mogło być zbyt silne, zbyt długo wyrastało lub dodałeś(-aś) za gorącą wodę.
Mała objętość. Jeśli Twoje ciasto na pizzę nie rośnie, popracuj nad jego konsystencją: mogło być zbyt mocno wyrobione, zbyt twarde lub zbyt zimne.
Obecność pęcherzyków powietrza. Przygotowane przez Ciebie ciasto jest zbyt napowietrzone? Przy następnej okazji upewnij się, czy do ciasta nie została dodana zbyt zimna woda, ciasto nie miało zbyt dużo drożdży lub nie było zbyt miękkie. Włosi zalecają też, aby ciasto nie miało za niskiej siły. Problemem może być także piec, którego górna część jest za gorąca.
Miękka część pizzy kruszy się. Ciasto na pizzę się rwie? Przyczyny mogą być dwie! Skontroluj, czy nie dodałeś(-aś) zbyt dużo drożdży lub zbyt gorącej wody.
Powierzchowne plamki. Gdy na cieście pojawią się charakterystyczne, małe plamki, przyczyn mogło być kilka. Prawdopodobnie nie udało Ci się prawidłowo rozprowadzić składników ciasta. Mogło też się zdarzyć, że na powierzchni pizzy pojawiła się sól, cukier albo krople gorącej wody.
Twarde ranty. Last, but not least. Martwi Cię, czemu ciasto na pizzę wychodzi twarde? Sprawdź, czy pizza nie była zbyt długo pieczona, czy piec nie miał zbyt niskiej temperatury albo czy ciasto nie dojrzewało za długo.