Dodają charakterystyczną teksturę, kolor i smak – ikry to świetny topping do rolek. Jaki kawior do sushi wybrać? Zobacz nasze porównanie.
Ikrę, czyli w pełni dojrzałe jaja ryb i innych zwierząt morskich (coraz częściej wymiennie nazywana kawiorem) możesz przyrządzić na kilka sposobów: w zależności od rodzaju i tego, jakiego smaku szukasz.
Bo właśnie w sposobie przygotowywania i prezentacji najłatwiej dojrzeć różnice między rodzajami ikry. Niektóre są bardziej ozdobą potrawy, inne mogą służyć jako główny składnik.
Spis treści
Danie i smak, czyli jaki kawior do sushi
Każdy rodzaj ikry ma odmienne smaki i przeznaczenie, choć jest też między nimi wiele podobieństw.
Tobiko i masago są powszechnie używane jako dodatek do sushi i sashimi, aby nadać im kolor, charakterystyczną konsystencję i strukturę przy nagryzaniu. Mogą być też doskonałym elementem takich potraw jak bliny, dressingi, sałatki, pasty i tosty lub dodatkiem do ziemniaków i jaj. Występują w wielu wyrazistych kolorach oraz smakach. Ikura zaś stanowi zwykle elegancką dekorację i toppingi porcji sushi.
Co warto jeszcze wiedzieć? Ikra jest zdrowym dodatkiem do wielu diet (oczywiście z umiarem). Nie zawiera raczej wiele kalorii, za to sporo białka, aminokwasów i składników odżywczych, m.in. magnes, selen, witaminę B12 czy kwasy Omega-3.
Jaki kawior do sushi? Porównanie
Ikura
To ikra łososia lub mniejszego pstrąga. Charakteryzują ją lśniące kulki, intensywny smak i wyjątkowo czerwono-pomarańczowy kolor. Jest znacznie większa od wielu gatunków ikry. Ikra powinna być błyszcząca i lekko przezroczysta.
W Japonii istnieje cały wachlarz potraw i minidań z ikurą. Marynuje się ją w soli, sake, sosie sojowym lub wędzi. Ma odważny, bogaty smak. Zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe i witaminę A.
Tobiko
Ikra ryb latających. Jest dość duża: ma 0,5-0,8 mm średnicy. Jest większa niż masago, ale mniejsza niż ikura. Ma naturalnie żywy, jaskrawoczerwony kolor, chociaż czasami restauracje dodają inne naturalne składniki do nadania koloru, np. wasabi czy atrament z kałamarnicy.
Daje charakterystyczne uczucie chrupania lub pękania podczas gryzienia. Nadaje potrawom wyraźną teksturę. W restauracjach sushi zwykle rozprowadza się ją na rolkach. Ma lekko słony, wędzony posmak.
Masago
Ikra gromadnika. Jaja tej ryby mają ok. 0,1 mm średnicy. Jest to jedna z najmniejszych ikr. Stąd jej nazwa – od japońskiego „masa”, czyli „piasek”. Ma bardzo jasny, czerwono-pomarańczowy kolor, ale nieco mniej żywy niż tobiko. Jej tekstura jest bardziej „piaszczysta” niż chrupiąca.
Masago jest dość powszechne w rolkach sushi i innych japońskich potrawach, m.in. daniach z ryżu. Jest niskokaloryczny, dostarcza zdrowych białek i kwasów tłuszczowych.
A Ty, jaki kawior do sushi wybierasz? Więcej o sushi dowiesz się z tekstów: