We Francji szampany, we Włoszech prosecco i cava, w Niemczech sekty – bąbelki to doskonały aperitif niezależnie od szerokości geograficznej. Na jakie wina musujące w karcie postawić? Sprawdź podpowiedzi sommelierów Fine Wine – Kacpra Woźniaka i Rafała Antoniaka.
Wina musujące wiodą prym od kilku lat i cały czas nie chcą oddać palmy pierwszeństwa. Skąd nagła popularność bąbelków? To klasyczny aperitif. Wina musujące w karcie pasują do wielu okazji, dają wiele swobody w doborze potraw. Dobrze schłodzone bąbelki są idealnym sposobem na ochłodę latem, a barmanom pozwalają puścić wodze wyobraźni.
Rynek jeszcze nie przesycił się winami musującymi – mimo że wiele z nich to odświeżające propozycje, o wysokiej kwasowości, a Polacy uwielbiają kwiatowo-owocowy styl. Co więc zaproponować swoim klientom z kategorii wina musujące w karcie?
Spis treści
- Wina musujące w karcie – lokalizacje na mapie świata
- Czym różnią się wina musujące z różnych miejsc?
- Wina musujące w karcie – po pierwsze prosecco
- Jakie wina musujące w karcie zamiast prosecco?
Wina musujące w karcie – lokalizacje na mapie świata
Wina musujące w karcie to trend na całym świecie. A skąd pochodzą najbardziej znane bąbelki? Sprawdź w naszym zestawieniu słynnych win musujących.
Włochy
- Franciacorta – w regionie Lombardia
- Prosecco – w regionie Wenecja Eugenejska oraz Friuli-Wenecja Julijska
- Lambrusco – przede wszystkim w regionie Emilia-Romania, ale część produkowana jest też w regionie Lombardia. Co warto wiedzieć, to czerwone wino musujące.
Hiszpania
- Cava – produkowana głównie w regionie Penedes. Ta apelacja dopuszcza produkcję win musujących w innych regionach.
Francja
- Champagne – tylko region Szampania
- Cremant – produkowany w wielu regionach. Obecnie znajdziemy 8 apelacji cremant:
- Cremant d’Alsace – w regionie Alzacja
- Cremant du Jura – w regionie Jura
- Cremant de Bourgogne – w regionie Burgundia
- Cremant de Limoux – w regionie Langwedocja
- Cremant de Die – w regionie Dolina Rodanu
- Cremant de Bordeaux – w regionie Bordeaux
- Cremant de Loire – w regionie Loara
- Cremant de Savoie – w regionie Sabaudia
Czym różnią się wina musujące z różnych miejsc na mapie?
Różnią się wszystkim – przekonuje Rafał Antoniak. Zacznijmy od regionów produkcji. Grona winogron w różnych miejscach na świecie dojrzewają po prostu inaczej. W związku z tym, nawet jeśli producent użyje tej samej odmiany winogron, finalnie różne wina będą smakowały odmiennie. Dodatkowo na świecie do produkcji win musujących używa się niezliczonej liczby odmian winorośli! Różne winnice wykorzystują również różnorakie metody produkcji win musujących – od metody Charmata, przez tradycyjną, na pradawnej metodzie zwanej Ancestrale kończąc. Co więcej, wina można też filtrować. Istnieją bowiem wina musujące mętne, np. prosecco colfondo. Jednak najważniejszą różnicę – a często się o tym zapomina – stanowi producent. Za każdą butelką wina stoi człowiek ze swoją wizją, filozofią, własnym smakiem, kunsztem, zdolnościami i pomysłem na wytworzenie dzieła sztuki, jakim jest wino – podsumowuje sommelier.
Wina musujące w karcie – po pierwsze prosecco
Prosecco – to zauważalny trend od przynajmniej kilku lat. Polska jest w pierwszej piątce krajów, które wśród win musujących najpopularniejsze są te tworzone metodą Charmata – czyli m.in. właśnie prosecco. To dość oczywiste skojarzenie: Polacy kochają kuchnię włoską, więc również sięgają po wina włoskie.
Za co Polacy uwielbiają prosecco? Głównie za to, że można je kosztować w wielu postaciach: sauté, koktajlach czy z jednym, wyrazistym dodatkiem, np. jako spritz.
– Co ciekawe, w Polsce widać dość duże zainteresowanie winem musującym z kega á la prosecco. Tak serwowane wina frizzante są lekkie i owocowe, perfekcyjne do czerpania przyjemności – opowiada Kacper Woźniak, sommelier i selekcjoner wina w Fine Wine.
Na rynku coraz częściej pojawiają się również równie lekkie, przyjemne wina musujące. To Moscato d’Asti: bardzo słodkie wina produkowane w Piemoncie, o niskiej zawartości alkoholu. – Metoda d’Asti ma na celu ochronę kwiatowego, owocowego stylu. Moszcz gronowy nie traci swojej świeżości, ale jest konserwowany cukrem. Dlatego to wina mocno słodkie – dodaje Woźniak.
Jakie wina musujące w karcie zamiast prosecco?
Chcesz włączyć wina musujące do karty? A może pragniesz poszerzyć ofertę. Oto zestawienie najważniejszych informacji o popularnych bąbelkach. Ta wiedza pomoże podjąć Ci decyzję, które wina musujące w karcie Twojego lokalu sprawdzą się najlepiej. Sommelierzy Fine Wine podpowiadają, co w bąbelkowym świecie jest na topie.
Cava
Cava – to wino musujące z Hiszpanii, które w ostatnim czasie staje się hitem. To wino musujące dla klientów, którzy poszukują bąbelków w wersji premium. Zawiera o wiele mniej słodyczy i ze względu na swój proces produkcji ma bardziej drożdżowy charakter. Jest bardzo przyjazna w odbiorze. Produkowana jest głównie w Penedes, ale znajdziemy ją również w innych regionach. Mimo iż produkowana jest podobnie do szampanów, to znajdziemy znaczące różnice. Szampany dojrzewają na osadzie drożdżowym minimum 15 miesięcy, a cavie wystarczy 9. Dodatkowo podczas leżakowania przeprowadzany jest proces „remuage”, czyli przekręcanie butelki w taki sposób, by drożdże osadzające się na jej ściankach, przesunęły się i osiadły w szyjce butelki. Na dalszych etapach są one usuwane. Sam proces może być przeprowadzany ręcznie – w przypadku szampanów – lub automatycznie, przy użyciu żyropalety. Fani win musujących, którzy zaczynają poszukiwać alternatywy dla włoskiego wina, często natrafiają na hiszpański bąbelek. Może być aperitifem, ale z racji metody produkcji, jest raczej winem przeznaczonym do zestawienia z jedzeniem – tłumaczy Rafał Antoniak.
Klienci, którzy od win oczekują jakości premium, z pewnością docenią obecność w karcie nagradzanych win. Oto dumy Fine Wine:
- Cava Segura Viudas Brut Reserva – eleganckie, złożone wino o bukiecie pełnym dojrzałych owoców, cytrusów, polnych kwiatów. Srebrna medalistka World Wine Awards.
- Cava Segura Viudas Brut Rosado – aromatyczna, radosna cava wyróżniająca się intensywnym smakiem i kolorem oraz aromatem truskawek, porzeczek, granata. Nagrodzona przez magazyn Wine Spectator wyróżnieniem „Best Buy” oraz brązowym medalem przez Decanter World Wine Awards.
- Cava Segura Viudas Semi Seco Reserva – cava o intensywnym aromacie owoców, kwiatów a także nutami drożdżowymi. Idealna do deserów. Złota medalistka Berliner Wine Trophy.
Cava to świetne porównanie jakości do ceny i całkowicie inna kategoria wina musującego od prosecco. Producenci cavy cały czas się rozwijają, więc z czasem jakość cavy będzie przekonywać wielu restauratorów. W dobrej karcie cava może stać obok prosecco i szampana – przekonuje Woźniak.
Crémant
Odpowiedź ośmiu francuskich apelacji na sławnego szampana. To lokalne wino, które pokazuje różne oblicza w zależności od regionu swojego pochodzenia. Od świeżego, owocowego, po złożone, kompleksowe, idące w kierunku nut szampańskich, czyli drożdżowo-tostowych. Crémant z nazwą regionu tworzy nazwę apelacji. Znając więc regionalną charakterystykę apelacji, będziemy wiedzieć, jakich wrażeń spodziewać się po otwarciu butelki.
Szampan
Można by powiedzieć, że szampan to zdecydowanie najczęściej poszukiwane wino musujące w Polsce, ale jest to spore nieporozumienie. Wielu konsumentów „szampanami” nazywa bowiem wszystkie wina musujące. Jednak jak pokazują badania, Polacy coraz częściej interesują się tematem winiarstwa, dlatego w miarę zwiększającej się świadomości eleganckie szampany dostaną zasłużoną uwagę. – Na brytyjskim rynku gastronomicznym na przykład każde spotkanie w restauracji zaczyna się od kieliszka prawdziwego szampana. Oczywiście prosecco i cava są tam popularne, ale prawie w każdej restauracji, w której trzeba zarezerwować sobie stolik, w karcie znajdziemy szampana – dodaje Woźniak.
Franciacorta
To najbardziej cenione przez Włochów wino musujące. Pochodzi z Lombardii. W porównaniu do prosecco ma niewielki zasięg. Mimo że jest lepsze jakościowo, wciąż pozostaje mocno lokalne. Produkuje się je metodą szampańską, więc ma swoją cenę.
Polacy kochają bąbelki – to pewne. Prosecco i cava to wręcz obowiązkowe wina musujące w karcie. Szukając trendów wśród win musujących warto skierować swoją uwagę w stronę sklepów specjalistycznych, które posiadają rozbudowany asortyment w tym segmencie i trzymają rękę na pulsie. W takim miejscu można dowiedzieć się, że spożycie cremat, franciacorty, lambrusco czy win musujących z bardziej egzotycznych krajów rośnie z roku na rok. Wzrasta też produkcja win musujących w Polsce. To niuanse, dzięki znajomości których właściciele biznesów gastronomicznych mogą lepiej odpowiadać na potrzeby polskich gości. Bo polscy konsumenci na wina musujące w karcie zwracają uwagę nie tylko od święta, ale też na co dzień – wymienia Rafał Antoniak.
Udany food pairing, czyli jak łączyć dania i wina musujące w karcie
Bąbelki to wdzięczny temat foodpairingowy. Idealnie sprawdzą się jako welcome drink, czy aperitif. Dobierając wina do potraw warto wiedzieć, jaką metodą jest produkowane wino oraz jaki posiada stopień wytrawności. Wina produkowane metodą Charmata zazwyczaj pachną świeżo. Dominują w nich aromaty jabłek, gruszek, brzoskwini oraz białych kwiatów. Takie wina sprawdzą się w połączeniu z delikatniejszymi potrawami, sałatkami, owocami morza, smażonymi krewetkami. Wina produkowane metodą tradycyjną posiadają nuty pieczywa, drożdży, skórki od chleba. Takie wina dobrze radzą sobie z tłustszymi rybami, jak chociażby dorsz, halibut. Rozpatrując aspekt wytrawności win, znajdziemy również takie, które idealnie łączą się z deserami. Do deserów owocowych polecam wina produkowane metodą Charmata w wersji półsłodkiej lub słodkiej, a do ciast o charakterze owocowym, placka drożdżowego czy tarty owocowej warto sięgnąć po te wytwarzane metodą tradycyjną. Stopień wytrawności wina powinien być zbliżony do deseru, czyli im słodszy deser tym słodsze wino – radzi Antoniak.