Mleczko kokosowe to jeden z tych produktów, który można znaleźć na szczycie wegańskiej listy popularności. Jest niezwykle wszechstronne – wybija się w znakomitych deserach, ubogaca wyszukane dania, jak i dodaje smaku prostej kuchni domowej. Dzisiaj więcej o tym roślinnym produkcie.
Mleczko kokosowe to niedoceniany bohater sosów i zup. Dzięki temu, że ma łagodny, słodkawy smak, pozwala przemierzać kulinarny świat wzdłuż i wszerz. Jest zaskakująco proste i bezproblemowe w użyciu, łatwo je przechować… Same plusy!
I mimo że mleczko jest dość powszechnie znanym produktem, to pojawia się wiele pytań na jego temat. Dzisiaj rozwiejemy wątpliwości, przekażemy kilka wskazówek i oczywiście świetnych przepisów!
Spis treści
- Mleczko czy mleko?
- Jak powstaje mleczko kokosowe?
- Czy mleczko kokosowe jest dietetyczne?
- Do czego użyć mleczko kokosowe?
- Jakie produkty można uzyskać z kokosa?
Mleczko czy mleko?
Mleko i mleczko kokosowe nie są tym samym. Producenci różnicują je ze względu na zawartość ekstraktu z miąższu kokosa. Niższą zawartość ekstraktu ma mleko kokosowe, nazywane też napojem kokosowym, wyższą zaś mleczko. Generalnie – im wyższy procent, tym gęstsze jest mleko.
Zależnie od potrzeby można wybierać pomiędzy produktami o różnych pojemnościach oraz formach pakowania. Mleczko kokosowe najczęściej kupuje się w puszkach i kartonie. Co ciekawe, na polskim rynku istnieje również mleko kokosowe w proszku.
Jak powstaje mleczko kokosowe?
I mleczko, i mleko kokosowe produkuje się z tłoczonego miąższu kokosa (wbrew temu, co mówią niektóre mity, żaden z tych produktów nie jest wodą zamkniętą w kokosie).
Przemysłowa produkcja jest dość prosta. Wnętrze kokosa rozdrabnia się maszynowo, a następnie pod ciśnieniem wyciska mleko kokosowe, które potem jest pasteryzowane. Do tak przygotowanego płynu producenci dodają często jeden lub dwa dodatkowe składniki, aby zachować kremową konsystencję.
Domowy sposób jest trudniejszy i czasochłonny, ale nie jest niemożliwy. Zgodnie z tradycją w Azji wykorzystuje się do tego specjalne narzędzie nazywane „tarką kokosową” (w języku tajskim กระต่ายขูดมะพร้าว) lub… „królikiem kokosowym” ze względu na swój wygląd. To drewniane narzędzie wyposażone z przodu w metalowy, okrągły element z bardzo ostrymi zębami. Jego zadanie jest proste: pomóc w wydobyciu miąższu kokosowego z orzecha. Przez długotrwałe „ucieranie” miąższ zmienia się w drobne wiórki kokosowe, które następnie wyciska się przez gazę, by uzyskać mleko lub mleczko.
Mleko kokosowe można oczywiście przygotować też w prostszy sposób. Wystarczy zalać 1 l wody 300 g wiórków kokosowych, odstawić je na noc do lodówki, a rano dokładnie zblendować i przelać przez sitko.
Czy mleczko kokosowe jest dietetyczne?
Chociaż mleczko kokosowe zawiera sporo tłuszczu, ma wiele korzyści zdrowotnych (podobnie zresztą jak olej kokosowy). Mleczko kokosowe jest źródłem średniołańcuchowych tłuszczów nasyconych, które uznawane są przez dietetyków za bardzo zdrowe – zapobiegają bowiem chorobom układu krążenia i wspomagają odchudzanie.
Ponieważ mleczko kokosowe nie zawiera nabiału, będzie świetną alternatywą dla alergików, np. osób uczulonych na laktozę, oraz wegan. Ze względu na to, że nadaje potrawom aksamitności i pięknego kokosowego aromatu, a nie jest słodkie, jest zamiennikiem produktów mlecznych w deserach, koktajlach czy owocowych smoothie.
Do czego użyć mleczko kokosowe z puszki?
Mleko kokosowe jest szeroko stosowane w kulinariach na całym świecie. Korzystają z niego kuchnie:
- brazylijska,
- karaibska,
- filipińska,
- hawajska,
- indyjska,
- indonezyjska,
- malajska,
- tajska,
- wietnamska.
Ponieważ jest łagodne, doskonale komponuje się z ostrymi i słodkimi składnikami. Najbardziej rozpoznawalne azjatyckie dania z kokosem w składzie to krewetki w sosie curry z mleczkiem kokosowym, tapioka z mango oraz zupy: laksa i tom kha. Mleczko kokosowe jest też popularnym elementem drinków i koktajli oraz bazą do deserów. Wykorzystuje się je często w kuchni wege.
Mamy dla Ciebie garść inspiracji – w poniższych linkach znajdziesz gotowe przepisy. Użyj mleczko kokosowe z puszki do:
- baza do purée, np. kukurydzianego serwowanego z przegrzebkami w formie przystawki
- orientalny sos, np. curry z miętą serwowanego z łososiem
- pianka podbijająca smak foie gras i ziemniaków
- baza do zupy-krem, np. z batatów z udkiem z kurczaka kukurydzianego
- główny składnik galaretki, np. różanej serwowanej z piersią z kaczki na purée z topinambiru
- żel kokosowy serwowany na gorąco z gnocchi w stylu południowoamerykańskim
Jakie produkty można uzyskać z kokosa?
Z kokosa powstają dziesiątki wegańskich produktów i półproduktów, m.in. jogurty, purée kokosowe (np. marki Ponthier), olej, płatki, pasta czy syrop kokosowy (np. marki 1882 Maison Routin). Jednak to śmietana z mleczka kokosowego i kefir kokosowy zajmują najwyższe pozycje na wegetariańskiej liście przebojów. Jak je przygotować?
Śmietana z mleczka kokosowego
Chcesz przygotować koktajle ze śmietaną z mleczka kokosowego? Nie ma problemu. Jeśli przepis wymaga śmietany kokosowej, sięgnij po mleczko kokosowe o jak najwyższej zawartości ekstraktu, jednak nie wstrząsaj puszką przed otwarciem. Zamiast tego ostrożnie otwórz puszkę i wyskrob łyżeczką stałą część mleka – to jest właśnie śmietana z mleka kokosowego. Co ważne, możesz ją ubić!
Jeśli nie chcesz wykorzystywać mleczka kokosowego, to na rynku pojawiła się również coconut cream, czyli właśnie śmietanka kokosowa gotowa do użycia.
Pamiętaj tylko, by nie zostawiać otwartej puszki w lodówce. Mleczko kokosowe jako naturalny składnik łatwo wchłania aromaty – może więc uzyskać metaliczny posmak. Dlatego najlepiej przełożyć pozostałe mleczko do plastikowego pojemnika.
Kefir z mleka kokosowego
Przepis na kefir kokosowy jest naprawdę prosty. 2-4 łyżek grzybków kefirowych (zwanych też ziarnami) zalej 4 szklankami mleka kokosowego i delikatnie zakryj naczynie przepuszczalnym materiałem, np. gazą. Warto również dodać odrobinę cukru lub miodu, aby grzybki mogły go przetrawić. Tak przygotowaną miksturę odłóż na 12 godz. w miejsce o temperaturze pokojowej. Po tym czasie sprawdź, czy kefir kokosowy jest odpowiednio sfermentowany. Jeśli tak – wyciągnij ziarna kefirowe. Kefir z mleka kokosowego gotowy!
A na koniec mała wskazówka: jeśli planujesz ugotować ryż jaśminowy do tajskiej potrawy, wykorzystaj mleko kokosowe. Wystarczy, że zastąpisz nim wodę do gotowania ryżu i dobrze przyprawisz. Gwarantujemy – efekt będzie powalający!