Zastanawiasz się, do czego wykorzystać ryż basmati? Risotto nie jest najlepszym pomysłem. Basmati to przecież wizytówka kuchni indyjskiej, a więc aromatycznych potraw curry, duszonych mięs, oryginalnych dań typu biryani… Dowiedz się więcej na temat tego gatunku ryżu.
Ryż basmati pochodzi z terenów u podnóży Himalajów. Dzisiaj uprawia się go w Indiach i Pakistanie, dlatego też ryż basmati tradycyjnie podawany jest właśnie w kuchni indyjskiej i innych kuchniach Azji Południowej.
Spis treści
- Jak wygląda basmati?
- Ryż basmati a inne odmiany
- Jak gotować ryż basmati?
- Ryż basmati – do czego wykorzystać?
Jak wygląda basmati?
Ryż basmati w przeciwieństwie do innych długich ziaren ma lekką, „puszystą” teksturę. Jego smukłe ziarna mają charakterystyczny, lekko orzechowy smak.
Wyjątkowy jest także jego zapach. Nie bez przyczyny nazwa ‘basmati’ pochodzi od określenia „pachnący”, „aromatyczny”. Ziarna po ugotowaniu uwalniają piękny aromat palonego na słońcu drewna i kwiatów (podobnie do ryżu jaśminowego).
Niektórzy dietetycy nazywają ryż basmati superziarnem – nie zawiera bowiem glutenu ani cholesterolu i ma niską zawartość tłuszczu oraz sodu. Jest bogaty w aminokwasy i kwas foliowy. Ma dość niski indeks glikemiczny, co oznacza, że po spożyciu organizm uwalnia energię wolniej i bardziej stabilnie.
Ryż basmati a inne odmiany
Ze względu na swoje właściwości ryż basmati jest często porównywany do innych odmian ryżu.
Ryż basmati czy jaśminowy?
Obie odmiany należą do odmiany długoziarnistej, obie mają wyjątkowy zapach, a po ugotowaniu są puszyste i niezbyt lepkie, dlatego zachowują swoją ziarnistą konsystencję. Różnice są jednak widoczne: ryż jaśminowy jest nieco grubszy i bardziej wilgotny, zaś basmati bardziej suchy i trwały. Dlatego ryż jaśminowy nadaje się np. do delikatnych puddingów, a basmati do sałatek. Więcej o ryżu jaśminowym przeczytasz w tekście „Ryż jaśminowy – nie tylko do kuchni tajskiej”.
Ryż basmati czy parboiled?
Zacznijmy od tego, że basmati to odmiana ryżu, a parboiled to po prostu sposób przetworzenia. Nazwa parboiled oznacza, że ziarna ryżu zostały namoczone, uparowane i wysuszone przed usunięciem niejadalnej, zewnętrznej łuski. W ten sposób ryż zmienia kolor na jasnożółty i zyskuje sporo wartości odżywczych.
Ryż basmati – jak gotować?
Ryż basmati po ugotowaniu zachowuje swoją delikatną strukturę, a ziarna bez problemu się oddzielają. Nie jest jednak trudny w przygotowaniu. I to mimo że podczas gotowania ziarna dwukrotnie zwiększają swoją długość.
Jak gotować ryż basmati? Najlepsza jest tradycyjna metoda w proporcji 1 część ryżu do 2 części wody. Gotuj ryż pod przykryciem przez ok. 12 min., a następnie odstaw z ognia na ok. 10 min. Wymieszaj drewnianą łyżką.
Ryż basmati – do czego wykorzystać?
Ryż basmati to wizytówka kuchni indyjskiej. Ze względu na swoje właściwości pasuje do curry, duszonych i pieczonych mięs. Sprawdzi się do takich dań, jak pilaw, biryani, chicken tikka masala, bibimbap, butter chicken, tahdig… Lista jest naprawdę długa. Ryż basmati często serwuje się też osobno, aromatyzując szafranem, kurkumą, cynamonem lub liśćmi laurowymi.