Nie tylko miłośnicy roślinnej diety wybierają wegetariański fast food. Trend wege na stałe zagościł w restauracyjnych menu, a warzywny fast food jest odpowiedzią na potrzeby klientów. Zobacz, które z tych dań powinieneś wprowadzić do swojej karty.
Popularne dania w nowej, warzywnej odsłonie kuszą lekkością i świeżością. Restauratorzy wciąż poszukają najlepszych rozwiązań i sposobów na poszerzenie wegetariańskiej oferty. W menu znajdują się już nie tylko frytki czy pizza bez mięsnych dodatków, ale także burgery wege, kebaby i hot dogi. Wybór jest naprawdę spory, dlatego warto podążać za trendami i przyciągać gości roślinnym fast foodem. Sprawdź, jakie dania cieszą się największym powodzeniem.
Spis treści
- Falafel – klasyczny wegetariański fast food
- Znany i lubiany wegetariański fast food: frytki
- Wegeburgery
- Inne wegetariańskie fast foody
Falafel – klasyczny wegetariański fast food
Weganie chętnie zamawiają falafele w barach z fast foodem. Tradycyjny falafel jest przygotowywany z ciecierzycy, ale możesz też spróbować przygotować własne wersje z bobu, soczewicy lub botwinki. Wszystkie w smaku przypominają mięso, dlatego są wybierane nie tylko przez roślinożerców.
Falafel doskonale smakuje samodzielnie z dipem jogurtowo-koperkowym lub w picie z dodatkiem sosu tahini. Jest też bazą innych bezmięsnych potraw, dlatego z powodzeniem wkomponuje się w wegetariański kebab, tortille czy wegenuggetsy.
Znany i lubiany wegetariański fast food: frytki
Frytki są najbardziej oczywistym wyborem wegetariańskich gości. Te z ziemniaków można serwować w różnych kształtach (łódeczek, talarków, słupków), ale nie warto ograniczać się tylko do frytek z ziemniaka. Można bowiem wzbogacić menu o frytki z marchewki, batatów, selera lub połączyć wszystkie opcje w jeden warzywny miks. W połączeniu z wyrazistym dipem stworzą atrakcyjną przekąskę w klimacie wege.
Niektóre frytki, np. belgijskie, są smażone na tłuszczu zwierzęcym, dlatego szefowie kuchni mogą spotykać się z licznymi pytaniami od klientów o sposób przygotowania frytek. Warto wyraźnie zaznaczyć w menu, że frytki w restauracji przygotowywane są na oleju lub fryturze roślinnej. A jeśli już jesteśmy przy frytkach…
Wege fast food – przepis na kapsalon
Kapsalon jest mniej popularnym fast foodem przygotowywanym w wegetariańskich restauracjach. Mięso możesz zastąpić kotletami sojowymi ugotowanymi w bulionie warzywnym lub falafelami.
Ten holenderski fast food przypomina sałatkę z warstwami, w której na dnie formy układa się frytki, na nich zamiennik mięsa, a następnie mozzarellę (lub inny ser). Całość należy włożyć do piekarnika w celu podgrzania składników i roztopienia sera, czyli na ok. 10 min. w temperaturze 190-200 stopni Celsjusza. Po wyciągnięciu z piekarnika danie polewa się przecierem pomidorowym lub ketchupem i układa pokrojone wcześniej warzywa, takie jak: cebula, pomidor, ogórek kiszony, kukurydza, świeży ogórek, sałata lub kapusta pekińska. Na koniec wystarczy polać potrawę sosem czosnkowym.
Wegeburgery
Moda na wegetariańskie burgery nadal trwa. Kucharze prześcigają się w poszukiwaniu oryginalnych przepisów. Podajemy kilka sprawdzonych pomysłów na roślinne burgery najczęściej poszukiwane przez klientów:
- Wegeburger z buraka – łączy smak buraka z kaszą jaglaną, cebulą, czosnkiem i przyprawami. Ciekawie smakuje w zestawieniu z karmelizowaną cebulą.
- Wegeburger z soczewicy – tego warzywnego burgera przygotowuje się z soczewicy, marchewki, ziemniaków, kolendry, kurkumy i imbiru.
- Batatowy wegeburger – powstaje z połączenia pieczonych batatów z ciecierzycą, cebulą, czosnkiem i wyrazistymi przyprawami, takimi jak: pieprz cayenne, kumin i wędzona papryka.
- Wegeburger z kalafiora – do jego przygotowania potrzebny będzie starty kalafior, kasza jaglana, cebula, czosnek, ziarna słonecznika i przyprawy.
- Wegeburger z cukinii – zazwyczaj w jego skład wchodzi starta cukinia, kasza jaglana, słonecznik, pietruszka, bułka tarta, mąka i przyprawy.
Szefowie kuchni stawiają też na niebanalne dodatki do burgera, np. owoce. Wzbogać danie konfiturą z żurawiny, porzeczek, borówek, malin, a nawet truskawek. Możesz także zaserwować wegeburgera ze świeżymi lub karmelizowanymi owocami: gruszką, ananasem, melonem lub mango. Więcej o dodatkach do burgera przeczytasz w tekście „25 pomysłów na dodatki do burgera inspirowane smakami świata”.
W szerokiej ofercie dla gastronomii możesz znaleźć wiele gotowych, wyśmienitych wegeburgerów.
Wegetariański burger z grillowanym serem
Coraz częściej w burgerach pojawia się grillowane halloumi. To opcja dla wegetarian, ale ich niewątpliwe walory smakowe sprawiły, że pokochali je także mięsożerni goście.
Popularne w restauracjach fast food stały się również burgery z tofu, najczęściej w słodko-pikantnej marynacie nawiązującej do orientalnych smaków.
Inne wegetariańskie fast foody
Ciągle udoskonalane przepisy wege pozwalają na tworzenie coraz dłuższej listy dań fast food i street food, które w smaku nie odbiegają od swoich mięsnych odpowiedników.
- Wege hot dogi – w smaku do złudzenia przypominają te tradycyjne, mięsne. Wegetariańskich zamienników jest mnóstwo, do wyboru są parówki warzywne, z glutenu pszennego, tofu, soczewicy, soi. Wegetariańskie hot dogi najlepiej smakują ze świeżymi warzywami i wegańskim sosem BBQ stworzonym na bazie oliwy, syropu z agawy, musztardy.
- Spring rollsy wegetariańskie – rzadziej kojarzone z kuchnią fast food, świetnie wpisują się w szybkie, wegetariańskie przepisy rodem z azjatyckiego street foodu. Farsz zazwyczaj stanowią warzywa z ryżem lub makaronem. Interesującym dodatkiem są też owoce, np. mango. Spring rollsy wyśmienicie smakują z sosem na bazie masła orzechowego, sosu sojowego, cukru, czosnku i limonki (lub imbiru).
- Kebab wegetariański – mięso w tej potrawie doskonale zastąpi seitan. Możesz go przygotować w kilka chwil z gotowego glutenu pszennego lub skorzystać z gotowego wegekebaba, np. o smaku kurczaka. Oba rozwiązania w smaku i konsystencji przypominają tradycyjne, szarpane mięso.