Burger bezmięsny staje się coraz bardziej popularny – nawet wśród konsumentów jedzących mięso. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać burgery wegetariańskie dla gastronomii, to artykuł dla Ciebie!
Burgery wegetariańskie dla gastronomii to temat-rzeka. To kultowe danie już dawno przekroczyło granice kuchni wege, docierając do niemal wszystkich kuchni świata.
Burger wege jest bardzo rozwojowym daniem kuchni roślinnej. Innowacje w zakresie składników znacznie poprawiły smak burgera bezmięsnego, dlatego – jak pokazują badania – regularnie sięgają po niego nawet mięsożercy. Pod koniec 2020 r. McDonalds przyznał, że opracowuje bezmięsnego burgera, który prawdopodobnie wejdzie do sprzedaży na całym świecie już w 2021 roku. Również Beyond Meat, amerykański producent burgerów dla wegetarian, wprowadzi niedługo na rynek nową wersję swojego sztandarowego burgera.
Opcje bezmięsne są więc coraz łatwiej dostępne. Skąd więc wiadomo, które burgery wegetariańskie dla gastronomii wybrać?
Spis treści
- Bezmięsne, roślinne czy wegetariańskie burgery dla gastronomii
- Burgery wegetariańskie dla gastronomii i ich skład
- Wygląd i tekstura
- Smak
Bezmięsne, roślinne czy wegetariańskie burgery dla gastronomii
Dla wielu burgery roślinne są niczym pomost między mięsem a warzywami – można rozkoszować się smakiem mięsa bez sięgania po wołowinę. Dlatego istnieją dwa główne rodzaje burgerów roślinnych: wegetariańskie oraz bezmięsne.
Burgery wegetariańskie to te, które nie uciekają od swojego roślinnego pochodzenia, da się w nich wyczuć główny składnik, np. strączki, kalafior, brokuł czy grzyby. Burgery bezmięsne zaś to te, które rzeczywiście imitują usmażone mięso.
– Na rynku mamy sporo burgerów dla wegan o smaku mięsa, choć stworzono je z gryki, soczewicy, białka grochu, bobu czy soi. Wege burgery o smaku mięsnym są w dzisiejszych czasach bardzo powszechne. Wybiera je połowa wegetarian i wegan. Głównie są to osoby w wieku 15-25 lat, które zrezygnowały z jedzenia mięsa w sposób radykalny – mówi Katarzyna Gubała, ekspertka kuchni roślinnej.
Obie wersje są więc roślinne i wegetariańskie (a najczęściej – wegańskie), jednak ich składy mogą się znacznie różnić.
Burgery wegetariańskie dla gastronomii i ich skład
Skład w dużej mierze zależy od sposobu wyprodukowania burgera. Na rynku dostępne są nie tylko gotowe „kotlety” do podsmażenia na grillu, ale także mieszanki przygotowane z mąki, przypraw i roślinnego białka. Wystarczy dodać do nich odrobinę wody i oleju, wymieszać i uformować burgery. O zaletach vegebazy przeczytasz w tekście „Jeden produkt, 10 roślinnych dań. Sposób na szybki wegański obiad”.
I chociaż burgery wegetariańskie dla gastronomii nie zawierają tego samego rodzaju białek i tłuszczów, co mięso, dostarczą zdrowej porcji białka roślinnego i błonnika. A to absolutnie bezcenne!
Zwrócenie uwagi na skład ma również znaczenie w kontekście marketingowym. Coraz większa liczba gości pyta o to, z czego zostało przygotowane interesujące ich danie (tzw. clean labelling to jeden z obowiązujących trendów gastronomicznych).
Wygląd i tekstura
Z tym zagadnieniem wiąże się kwestia wspomniana w pierwszej części tekstu. Chcesz zaserwować w swoim menu burgery wege, które „smakują tak, jak mięso”? Postaw na kotlety roślinne o ciemnobrązowym kolorze z zewnątrz, a czerwono-brązowe w środku. Na polskim rynku działa np. producent burgerów wegetariańskich, który oferuje kotlety roślinne z dodatkiem soku z granatu.
W swoim menu całkowicie odżegnujesz się od „mięsnych” burgerów roślinnych? Poszukaj wegeburgerów, w których widać, z czego zostały przygotowane. Niejeden producent burgerów dla wegetarian używa ciecierzycy, soi, buraka, fasoli, bobu czy soczewicy. Podkreśl to w swoim menu!
Smak
Oprócz korzyści zdrowotnych wiele wegetariańskich burgerów po prostu świetnie smakuje – zwłaszcza z pożywnymi składnikami. Smak jest jednym z najważniejszych czynników wyboru dla wielu ludzi, dlatego zadbaj, aby w Twojej karcie znalazły się naprawdę smaczne opcje.
Nie wahaj się testować różnych propozycji. Patrząc na to, ile firm produkuje burgery wegetariańskie dla gastronomii, z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla swoich gości. Pozostaje tylko zastanowić się, z czym podać wybranego burgera? Świeże warzywa czy pikle będą zawsze dobrym pomysłem. Jeśli szukasz inspiracji, zajrzyj do tekstu „25 pomysłów na dodatki do burgera inspirowane smakami świata”.