Burger, który w kulinarny świat wyruszył z USA, na fali popularności dotarł do każdego zakątka globu. Jakie dodatki do burgera będą przenosić Twoich gości do smaków świata? Sprawdź nasze propozycje.
Dzisiaj każdy kraj może pochwalić się burgerami inspirowanymi własną, rodzimą kuchnią. Włoskie burgerownie do swoich menu wprowadzają lokalne sery, hiszpańskie – suszone wędliny, a azjatyckie – ostre sosy. Jeśli chcesz, aby Twoi goście mogli wybrać się w kulinarną wycieczkę po globie, sprawdź naszą listę. Oto 25 pomysłów na dodatki do burgera inspirowane smakami świata!
Spis treści
Dodatki do burgera: sery
Burrata – specjalność włoskiego regionu Apulia. W smaku i konsystencji podobna do mozzarelli, jednak różni się sercem – aksamitną, słodkawą śmietanką, która wypływa po przecięciu sera. O włoskich serach przeczytasz w tekście „Sery włoskie – przewodnik po smakach i regionach Włoch”.
Manchego – długo dojrzewający hiszpański ser twardy wytwarzany z mleka owcy tylko jednej rasy – Manchega. Jej hodowla podlega licznym regulacjom, zwierzęta żywią się ściśle określonymi roślinami, które występują głównie w regionie La Mancha. W smaku lekko pikantny.
Halloumi – półtwardy cypryjski ser z mleka krowiego, koziego i owczego. Ma biały kolor i elastycznej konsystencji, świetnie sprawdza się do grillowania, ponieważ zachowuje swój kształt po podgrzaniu. Halloumi ma umiarkowanie wysoką zawartość tłuszczu.
Dodatki do burgera: wędliny
Lardo – typowy dla centralnych Włoszech przysmak zrobiony z tłuszczu wieprzowego z dodatkiem soli, rozmarynu i czosnku. Jest głównie białe, czasem występuje z różowymi paskami. Ma bardzo słodki i aromatyczny smak.
Pancetta – włoski, surowy boczek z mięsa wieprzowego suszonego z solą i pieprzem. We Włoszech zwykle konsumowana jest w cienkich plasterkach jako przystawka.
Salami piccante spianata – włoska ikona smaku! Ten rodzaj kiełbasy przygotowany jest z mielonej wieprzowiny i kostek tłuszczu. Ostateczny smak salami zależy oczywiście od przypraw. Salami piccante spianata zostało przyprawione chilli.
Chorizo – bogata, lekko pikantna w smaku kiełbasa peklowana. Osłonka – jelito cienkie – jest również przyprawioną papryką, ale także marynowana w czosnku. Ma głęboki, czerwony kolor. Więcej o chorizo dowiesz się w tekście „Chorizo i salsiccia – co to za kiełbasy? Poznaj różnice!”.
Kiełbasa fuet – fuet to kiełbasa wieprzowa peklowana na sucho o intensywnym smaku i wydłużonym kształcie. Zwykle doprawia się ją jedynie czarnym pieprzem i solą, przez co w smaku jest słodko-słona.
Warzywa, grzyby, owoce
Czerwona kapusta – dlaczego nie? Jeśli chcesz zaserwować czerwoną kapustę w swoim burgerze, możesz wcześniej sparzyć ją w zalewie z wody, octu, soli, cukru i anyżu. Taka zalewa doda odrobinę smaku, a kapusta nie straci koloru i kruchości.
Boczniak – to świetne źródło smaku umami! Ma interesującą teksturę, która po odpowiednim przygotowaniu może do złudzenia przypominać mięso. Weganie mówią nawet o „mięsnej” strukturze tego grzyba. Więcej o boczniakach pisaliśmy w tekście „Boczniak – i dla miłośników mięsa, i dla wegan”.
Kimchi – ten azjatycki przysmak przygotowywany z fermentowanej kapusty i warzyw sprawdzi się w 100% w burgerach z orientalną nutą. Możesz też przetestować inne światowe kiszonki – w tekście „Kiszonki z całego świata. 15 najciekawszych dań i napojów” znajdziesz kolejne inspiracje.
Awokado – owoc, który bije wszelkie rekordy popularności ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Awokado będzie pasowało do burgerów np. w stylu meksykańskim.
Pieczarki portobello – mają duży, zaokrąglony kapelusz, a po obróbce termicznej nabierają mięsistej konsystencji. Naturalnie mają lekko wędzony, ziemisty smak. Są niezwykle wszechstronne i można je np. zgrillować w całości do wegetariańskiego burgera.
Liście shiso – aromatyczne liście znane również pod nazwę pachnotka, które szeroko stosuje się w kuchni azjatyckiej. Mówi się, że mają smak między miętą, jabłkiem, kminem rzymskim a koprem.
Owoce morza
Kalmary panierowane – dobra inspiracja do burgerów w stylu śródziemnomorskim. Krążki kalmarów dodadzą odrobinę chrupkości.
Krewetki w tempurze – miłośników krewetek jest naprawdę sporo. Jeśli chcesz ich zadowolić, spróbuj dorzucić kilka krewetek w tempurze do burgera. To będzie ciekawe połączenie!
Sosy
Sos mango-jalapeño – świetna, meksykańska inspiracja. Słodko-ostry sos z pewnością zgra się z kolendrą i czerwoną cebulą.
Majonez wasabi – możesz go przygotować, mieszając majonez z 5 g wasabi. Efekt? Ostrrrrry burger, który w mig przenosi do smaków Japonii.
Sos bazyliowy – nie zawsze sos do burgera musi bazować na majonezie. Ten sos będzie idealnym rozwiązaniem dla burgera inspirowanego sałatką caprese np. z concasse z pomidorów.
Sos andaluzyjski – reprezentant hiszpańskich smaków. Delikatny w smaku, o lekko pomidorowej nucie.
Pesto limonkowe – czy to nie brzmi świetnie? Możesz je przygotować samodzielnie, blendując rukolę, limonkę, prażone orzeszki ziemne, ser Grana Padano, czosnek i oliwę.
Sos teriyaki – nie tylko świetnie będzie pasował do mięsa, ale także sprawdzi się w burgerach o azjatyckiej nucie.
Sos sriracha – ten pikantny sos świetnie podkręci smak mięsa. Dla tych, którzy kochają ostre smaki Azji.
Sos hoisin – perfekcyjnie sprawdzi się do szarpanej wieprzowiny, ponieważ zwykle glazuruje się nim pieczone mięso. Na co dzień jest niezbędnym składnikiem kuchni chińskiej.
Sos curry – burger na styl indyjski? To może być absolutny hit, szczególnie dla burgera wege z kotletem z ciecierzycy.
Jak widzisz powyżej, burger potrafi być prawdziwym kameleonem smaku. Powodzenia w poszukiwaniach!