Comfort food zdobywa popularność na całym świecie, również w Polsce. Co oznacza to pojęcie? Jakie jedzenie można określić tym mianem? Dzisiaj rozwiewamy wątpliwości!
Comfort food to pojęcie, które, jak wiele trendów gastronomicznych, przywędrowało do Polski z Zachodu. Tłumacząc dosłownie, oznacza ‘żywność komfortową’ – jedzenie przynoszące ukojenie dla ducha i ciała. Jednak sprowadzenie comfort food do tak wąskiej definicji byłoby wielce niesprawiedliwe. Jest bowiem czymś znacznie więcej!
Spis treści
- Comfort food – co to znaczy?
- Co zaliczyć do pojęcia comfort food?
- Jak przygotować jedzenie komfortowe?
- Aspekt psychologiczny
Comfort food – co to znaczy?
Comfort food to jedzenie, które powoduje dobre samopoczucie, budzi pozytywne skojarzenia. Wiąże się z domową kuchnią, często jest łatwe do przygotowania. Liczy się w nim element nostalgii, tęsknoty.
Od początku swojego istnienia jedzenie komfortowe wiązało się właśnie z rodzinnymi posiłkami – tzw. smakami dzieciństwa. Według różnych opracowań pojęcie to funkcjonowało już w 1966 r., jednak Oxford English Dictionary wprowadził je do słownika dopiero w 1997 r. Zgodnie z książkową definicją, aby jedzenie „zasłużyło” na miano comfort foodu, decydujący był aspekt tradycji, familiarności.
Co ciekawe, z tego samego powodu trudno je jednoznacznie zdefiniować. Może być bowiem typowe dla jednej osoby lub danej kultury; dla jednych wiązać się ze zdrową dietą, dla innych z jedzeniem pełnymi skrobi i tłuszczu.
Co zaliczyć do pojęcia comfort food?
Dla wielu comfort food kojarzy się z jedzeniem o wysokiej zawartości węglowodanów lub tłuszczów. W USA powiązane jest nawet z pojęciem „guilty pleasure”, określającym m.in. nawyki żywieniowe, które sprawiają mnóstwo przyjemności, ale nie należą do wzorowej, prawidłowej diety, dlatego raczej nie warto się nimi chwalić.
Owszem, takie jedzenie może być wyjątkowo smaczne. Jednak w jedzeniu komfortowym nie chodzi o element wstydu, a przyjemności, wspomnienia i dziecięcej ciekawości. Takie, które poprawi humor – czy są to zapiekanki ziemniaczane, ryż z truskawkami, kogel-mogel, sushi, świeży chleb z masłem, naleśniki z serem, ricotta z szałwią i miodem, budyń czekoladowy, makaron bolognese czy koktajl ze świeżych owoców.
Chcesz znaleźć własny comfort food? Zastanów się: czy dana potrawa potrafi spełnić obietnicę zawartą w nazwie i zapewnić uczucie komfortu? Jeśli tak, jesteś w domu!
Jak przygotować jedzenie komfortowe?
‘Żywność komfortowa’ ma dać poczucie ciepła i dobrego samopoczucia. Pamiętaj tylko, że niektóre dania dają pozorne ukojenie. Ciężkie jedzenie powoduje przeciążenie w żołądku, a to nie kojarzy się z uczuciem komfortu. Potrawy comfort food mogą być gorące, sycące czy pikantne – ale niekoniecznie gęste i tłuste. Weźmy przykład lazanii z beszamelem i mięsem wołowym. Taka lazania może być tłusta i słona, ale jednocześnie satysfakcjonująca i rozweselająca – o ile wiążą się z nią wesołe wspomnienia z dzieciństwa.
Warto wziąć więc na tapet dania tradycyjne, ale zadbać o umiarkowaną ilość kalorii, minimalną zawartość tłuszczu i jednocześnie dużą ilość witamin. Restauracyjni goście szukają normalności rozumianej jako używanie prostych, naturalnych składników. Komfort dla ducha i ciała – gwarantowany!
Aspekt psychologiczny
Na koniec – ciekawostka. Jedzenie, którego głównym zadaniem jest pocieszenie i wprawienie w lepszy humor, mocno wiąże się z psychologicznym aspektem. Przeżywając bowiem stres i negatywne emocje, możemy uciekać w jedzenie słodkości, rzeczy tłustych i niezdrowych lub zwykłe przejadanie się. Rozwiązaniem jest właśnie comfort food – jedzenie, które sprawia przyjemność i poprawia humor.
Shira Gabriel, profesor psychologii z Uniwersytetu w Buffalo, która zajmuje się m.in. psychologicznym aspektem komfortowego jedzenia, w rozmowie z „Wall Street Journal” tłumaczy: „comfort food sprawia, że czujemy się bezpiecznie, ponieważ przypomina nam czasy, gdy my czuliśmy się zaopiekowani”.
Prawdopodobnie czar tego typu jedzenia wiąże się mocno z utrzymywaniem dobrych relacji z osobą, która serwowała konkretne danie – wykazali naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo. Badania te pozwalają lepiej zrozumieć wpływ czynników społecznych na nasze preferencje i zachowania żywieniowe.
Podsumowując: comfort food to absolutnie ponadczasowa koncepcja. Które dania wywołują w Tobie uczucie komfortu?