Po całym dniu pracy w kuchni pozostało Ci niewykorzystane żółtko – co zrobić? Dodaj je do poniższych potraw! Odwdzięczą się głębszym smakiem, gęstszą konsystencją i blaskiem.
Dodaje więcej głębi potrawom, tworzy glazurę na mięsie, warzywach czy ciastach, jest cudownie żółte, kremowe i jedwabiste… To oczywiście żółtko! Co zrobić, jeśli pozostało Ci kilka sztuk po przygotowaniu np. bezowego tortu? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi.
Żółtko dobre na wszystko
Żółtko to wszechstronny składnik, który sprawdza się w niezliczonej porcji przepisów. Jest niezawodnym dodatkiem lub bazą do takich klasyków kuchni, jak sos holenderski, majonez, tatar czy sałatka ziemniaczana.
Wiele dań po wmieszaniu do nich żółtka staje się kremowe, gęstsze. Dlaczego tak się dzieje? Żółtko jest perfekcyjnym emulgatorem, który potrafi wiązać ze sobą wodę z tłuszczem – samo ma dość niską zawartość wody, ale wysoką zawartość tłuszczu. Zawarte w nim lecytyny tworzą silne i stabilne wiązania, zagęszczając danie. Dodatkowo tłuszcz i białko z żółtka zapewniają dużą porcję energii bez dodatkowego cukru i skrobi.
Z „wkręcaniem” żółtka do potrawy można spotkać się nie tylko w Polsce. W Japonii i Korei dodaje je się do dań na bazie ryżu, np. śniadaniowego tamago kake gohan (to ryż zmiksowany z surowym żółtkiem – typowy japoński comfort food) czy bibimbap (bazą jest zawsze ryż i mięso). Podczas dodawania trzeba tylko uważać na temperaturę potrawy. Jeśli będzie za wysoka, z żółtka zrobi się jajecznica. Jeśli będzie za niska, potencjalne bakterie mogą nie zniknąć.
Dobrze, zatem co robić z żółtek, które pozostały niewykorzystane po wcześniejszym gotowaniu? Oto nasze podpowiedzi!
Gulasz, jus, sos pieczeniowy
Jeśli masz potrawę, która potrzebuje powolnego gotowania na ogniu, a zawiera za dużo wody, żółtko załatwi sprawę. Wzbogaci konsystencję, doda aromatu. Sposób na superszybki sos? Do gotowego jusu dodaj żółtko lub dwa i delikatnie podgrzej do pożądanej gęstości.
Zupy
Żółtko zagęści je bez potrzeby dodawania śmietany czy robienia tradycyjnej zasmażki. Taki zabieg świetnie sprawdzi się np. w zupie z soczewicy.
Kremy, budynie, puddingi, musy
Tego rodzaju desery wymagają żółtek właśnie do zagęszczenia. Świetnym przykładem są pastéis de nata, czyli portugalskie tartaletki, których historia bezsprzecznie wiąże się z Belém, dzielnicą Lizbony. W XVIII wieku mieścił się tam klasztor hieronimitów; mnisi używali białek kurzych jaj do krochmalenia habitów. Co z żółtkami? Przydały się do przygotowywania nadzienia pysznych ciastek.
Makaron
Żółtko samo w sobie może posłużyć do zrobienia makaronu, ale będzie też świetnym składnikiem pasty. Carbonara czy podkręcona wersja aïoli to zaledwie początek! Żółtkiem możesz zagęścić każdą pastę i nadać jej jedwabisty połysk. Jak? Wystarczy, że zachowasz odrobinę wody z gotowania makaronu. Na patelni lub w garnku wymieszaj ugotowany makaron z przygotowanymi wcześniej składnikami dania (warzywami, mięsem). W środku dania zrób zagłębienie, wlej odrobinę wody (ok. 1/4 szklanki na 2 porcje makaronu) i dodaj żółtko. Wymieszaj delikatnie. Jeśli sos będzie za gęsty, dolej odrobinę wody. Jeśli będzie za rzadki, dodaj kolejne żółtko.
Solo!
Wisienka na torcie! Żółtko może stworzyć też bardzo nietypowe dodatki do potraw.
Żółtko suszone w mieszaninie soli i cukru. Wystarczy, że żółtko spędzi pod taką kołderką 7 dni. Po tym czasie utwardzi się i będzie przypominać parmezan. Tak przygotowane cured yolk wystarczy zetrzeć i posypać nim makaron, tosty czy sałatkę.
Żółtko konfitowane, np. w gęsim tłuszczu. Lekko chrupiące, ścięte na zewnątrz, ale miękkie w środku… Cudownie kremowy dodatek do mięsnej lub grzybowej przystawki!
Żółtko gotowane sous-vide. Jest idealnie jedwabiste, dlatego sprawdzi się w klasycznym tatarze. Gotuj je w temp. 63oC przez 60 min.
A Ty, jakie masz pomysły na to, co zrobić z żółtek? Podziel się z nami!