Kuchnia azjatycka obfituje w wiele rozmaitych dań z makaronem. I choć w Europie za ojczyznę makaronu uważa się Włochy, to Japonia, Chiny, Indie czy Tajwan mogą pochwalić się równie smacznymi pastami. Poznaj bliżej makarony azjatyckie i ich rodzaje!
Możemy wyróżnić trzy rodzaje makaronów azjatyckich: pszenne, ryżowe i szklane (celofanowe). Każdy z nich ma inne właściwości i przysłuży się innemu daniu.
Spis treści
- Makarony azjatyckie i ich rodzaje: pszenne
- Makarony azjatyckie i ich rodzaje: ryżowe
- Makarony azjatyckie i ich rodzaje: szklane (celofanowe)
Makarony azjatyckie i ich rodzaje: pszenne
Podobnie jak we Włoszech, azjatycki makaron pszenny tworzy się z mąki pszennej i jajek. Jaka jest więc różnica? Włosi wałkują i tną ciasto, zaś Azjaci rozciągają, dlatego makaron azjatycki jest bardziej sprężysty. Wymieńmy kilka rodzajów makaronów azjatyckich z pszenicy.
Chow mein i lo mein
Te azjatyckie makarony lekko pęcznieją podczas gotowania. Najlepiej smakują al dente – jak powiedzieliby Włosi. Możesz zaserwować je z mięsem, warzywami, sosem lub w wersji stir-fry. Zastąpią tradycyjne spaghetti lub linguine.
Ramen
Niesamowicie popularny ze względu na zupę ramen. Ma lekko zakręcony kształt, jest cieńszy niż lo mein i chow mein. Tradycyjnie serwuje się go w bulionie z sosem sojowym, miso, wieprzowiną i różnego rodzaju warzywami. Jako że makaron mięknie w bulionie, nie wolno go rozgotować przed podaniem!
Udon
Tradycyjny, japoński, gruby makaron o średnicy 6 mm. W Azji jada się go nie tylko z ulicznych straganów z jedzeniem, ale także w luksusowych restauracjach. Udon można przygotować zarówno na ciepło, jak i na zimno – w zależności od preferencji i potrzeb. Najczęściej dodaje się go do bulionów, np. tempura udon ze smażonymi na głębokim tłuszczu i panierowanymi warzywami, grzybami, owocami morza i rybami.
Soba
Wytwarzany jest z mąki pszennej i gryczanej – takie połączenie daje charakterystyczny smak, konsystencję i kolor od jasno- do ciemnobrązowego. Zwykle podaje się go na zimno z aromatycznym sosem. W Japonii przed podaniem czasem schładza się go lodem.
Makarony azjatyckie i ich rodzaje: ryżowe
Na podium azjatyckiej popularności zajmują drugie miejsce zaraz po pszennych – można je znaleźć niemal w każdym kraju Azji Południowo-Wschodniej. Wytwarzane są ze skrobi ryżowej, dzięki czemu zyskują jędrność i sprężystość.
Dostępne są w rozmaitych długościach i grubościach. W niektórych rejonach Azji te szersze są popularniejsze, ponieważ lepiej wchłaniają smak sosów, z którymi się je podaje. Poza tym makarony ryżowe mają dość neutralny smak.
Makarony ryżowe najczęściej stanowią element dań typu stir-fry, pad thai czy zupy pho.
Makarony azjatyckie i ich rodzaje: szklane (celofanowe)
Dlaczego makaron szklany zyskał tak nietypową nazwę? Po zanurzeniu w wodzie przypomina cienką żyłkę nylonową, dlatego często określany jest mianem „przezroczysty makaron”. Najczęściej wytwarzany jest ze skrobi fasoli mung, rzadziej ze skrobi ziemniaczanej lub słodkich ziemniaków (w Polsce czasem błędnie nazywany jest sojowym – jedyne, co łączy go z soją, to sos, z którym się go najczęściej podaje). Co ciekawe, makaron ten zyskał także różne nazwy w samej Azji. Chińczycy mówią o nim vermicelli, Koreańczycy dangmyeon, Japończycy harusame, a Hindusi falooda.
Swoją ogromną popularność w azjatyckich krajach zyskał za sprawą krótkiego czasu przygotowania: wystarczy zalać go wrzątkiem i zaczekać, aż napęcznieje. Po chwili jest gotowy do dalszego przyrządzania. Za jego szczególny atut szefowie kuchni uznają fakt, że makaron wchłania sporą ilość sosu. Dlatego tak ważne jest, aby sos odpowiednio przyprawić, zanim dodamy do niego makaron!
Azjatyckie makarony szklane są nie tylko bezglutenowe, ale również nie zawierają cukru i tłuszczu – mogą więc sięgać po nie diabetycy, chorzy na celiakię oraz osoby na diecie redukcyjnej.
Za sprawą swojej delikatnej konsystencji ten typ makaronu sprawdzi się w dziesiątkach dań: spring rollsach, sałatkach, zupach czy makaronach typu stir-fry.