Obok zapachu świeżego pieczywa nie da się przejść obojętnie. Wyostrza apetyt, powoduje nagłą chęć sięgnięcia po coś do zjedzenia… Ten mechanizm zwany aroma marketingiem wykorzystują m.in. sieci handlowe, kina i kawiarnie na całym świecie. Sprawdź, dlaczego pieczywo do wypieku sprawdzi się także w Twojej gastronomii!
Pieczywo do wypieku wkroczyło do gastronomicznego świata powolnym, ale pewnym krokiem – technologia mrożenia ciasta (podobnie jak mięsa, warzyw, a nawet ryb) udoskonalana jest z roku na rok. Dzisiaj chleby i bułki do odpiekania dłużej zachowują swoją świeżość, teksturę i oczywiście zapach bez dodatku zbędnych składników.
Według szacunków obecnie aż 20% produkcji pieczywa w Europie stanowi pieczywo mrożone do wypieku. Powodów takiego wyniku jest kilka. Goście, niezależnie od pory dnia i tego, czy zamawiają jedzenie w dowozie, czy na miejscu, chcą jeść ciepłe, świeże i chrupiące pieczywo. Doceniają również, gdy w restauracji oferuje im się większy wybór – także ze względu na rosnącą liczbę alergii pokarmowych.
Sprawdź cztery powody, dla których warto sięgnąć po pieczywo do odpieku!
Spis treści
- Pieczywo do wypieku to oszczędność pieniędzy
- Pozwala zaoszczędzić miejsce
- Pieczywo do wypieku to oszczędność czasu
- Pozwala na różnorodność i elastyczność
Pieczywo do wypieku to oszczędność pieniędzy
To ekonomiczne rozwiązanie dla małych i dużych lokali gastronomicznych. Pieczywo do wypieku dostarczane jest w stanie zamrożonym, dzięki czemu łatwo przejąć kontrolę nad zapasami: wykorzystuje się tylko wtedy, gdy jest potrzebne. Co ważne, mrożone pieczywo dla gastronomii ma też stałą, gwarantowaną jakość, więc masz pewność, że po wypieczeniu Twoi goście dostaną za każdym razem tak samo pyszne i chrupiące produkty.
Takie rozwiązanie pozwala również na ograniczenie marnowania żywności w kuchni – i to pod wieloma względami. Po pierwsze, pozwala na przygotowanie dokładnie tylu świeżych bułek lub bagietek, ile w danym momencie potrzeba. Po drugie, mrożone pieczywo dla gastronomii zawsze posiada na etykiecie dokładną informację, jak je przygotować. Nie trzeba się więc obawiać, że wyrabiane ręcznie ciasto nie wyrośnie albo przypali się w piecu.
Pozwala zaoszczędzić miejsce
Konsumenci szukają świeżych wypieków – nie tylko w restauracjach, ale także w barach śniadaniowych, bistrach, food truckach. Zdarza się więc, że kuchnie gastronomiczne, choć profesjonalnie wyposażone, nie mają odpowiednio dużo miejsca do zagniecenia ciasta, wyrośnięcia i ostudzenia po wypieczeniu. Mrożone pieczywo do odpieku jest więc rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy nie posiadają wystarczającej przestrzeni lub idealnie zaprojektowanej kuchni.
Pieczywo do wypieku to oszczędność czasu
Tradycyjnie proces pieczenia chleba czy bułek jest dość praco- i czasochłonny, a przecież świeżo wypieczone pieczywo jest elementem menu, po które konsumenci sięgają o każdej porze dnia. Na śniadanie serwujesz bułki, drożdżówki i kanapki, do obiadu podajesz świeżą bagietkę lub chleb, popołudniem oferujesz ciasteczka do kawy, a na kolację vol-au-vent nadziewane warzywną pastą? Po pieczywo mrożone do wypieku możesz sięgać nawet kilka razy dziennie – wystarczy tylko kilkanaście minut przygotowania.
Pozwala na różnorodność i elastyczność
Wybierając mrożone pieczywo dla gastronomii, możesz szybko zareagować na potrzeby konsumentów i w prosty sposób rozszerzyć swoje menu. Wśród Twoich stałych gości są osoby uczulone na gluten lub żyto? A może masz w swoim menu danie, które serwujesz jedynie z pieczywem pszennym, a chcesz spróbować czegoś nowego? Pieczywo mrożone daje gwarancję stałej jakości i pewny skład.
Oferta mrożonego pieczywa dla gastronomii cały czas się powiększa o kolejne produkty o rozmaitych kształtach, wielkościach i smakach. Pieczywo mrożone ułatwi Ci więc przetestowanie, co przyjmie się wśród Twoich gości. Jakie produkty do wypieku możesz znaleźć na rynku?
- Pieczywo do kanapek
- Pieczywo do panini
- Bajgle do odpieku
- Bagietki czosnkowe do odpieku
- Gotowe bułki do hot dogów francuskich
- Croissanty
- Vol-au-vent
- Pieczywo do zapiekanek (spody)
- Pieczywo do kebaba
- Bułki do knyszy
- Ciasteczka z ciasta francuskiego
Z mrożonym pieczywem i produktami cukierniczymi wiążą się również dwa wyzwania, o których warto pamiętać. Po pierwsze, należy zadbać, aby przed wykorzystaniem produkty pozostawały cały czas zamrożone. Po drugie, aby pieczywo było świeże, chrupiące i pyszne, należy przestrzegać sposobu przygotowania opisanego na etykiecie przez producenta.
A na koniec ciekawostka. M.in. we Francji, Belgii i Włoszech piekarnie i cukiernie dzieli się na pâtisserie, boulangerie i viennoiserie. Określeniem pâtisserie nazywa się zwykle cukiernie, w których sprzedawane są francuskie wypieki i słodkości, np. mille-feuille z kremem pâtissière czy croquembouche, czyli profiterole polane karmelem. Co ciekawe, we Francji i Belgii prawo ogranicza pâtisserie tylko do tych cukierni, które zatrudniają licencjonowanych mistrzów cukiernictwa, czyli maître pâtissier. W krajach anglojęzycznych zaś słowo to używane jest dość swobodnie. Boulangerie to po prostu piekarnie serwujące świeży chleb lub bagietki. Viennoiserie zaś to łącznik pomiędzy piekarnią a cukiernią: sprzedaje się tu produkty piekarnicze z białej mąki i produkowane na drożdżach lub na cieście francuskim. Przykładem mogą być brioszki czy croissanty.