Aktualizacja: 7.06.2023 r.
Wielu restauratorów myśli o tym, jak urządzić ogródek gastronomiczny, bo to jeden ze skuteczniejszych sposobów na zwiększenie sprzedaży w lokalu. Taka wydzielona przestrzeń działa jak magnes na potencjalnych klientów. Jakich formalności musisz dopełnić, aby otworzyć ogródek? Ile kosztuje dzierżawa terenu, w jaki sposób zaaranżować przestrzeń i zachęcić gości do odwiedzin? Przeczytaj artykuł.
Restauracyjny ogródek w sezonie to duża przewaga konkurencyjna. Goście chętniej zajmują stoliki na zewnątrz i wypatrują tych, które są komfortowo zaaranżowane. Z perspektywy restauratora jest to dodatkowa przestrzeń do działania, a przecież każdy kolejny metr kwadratowy to większy zysk. Jak zadbać o formalności przed sezonem? Ile będzie Cię kosztowało niedopatrzenie? I przede wszystkim czy to się wszystko opłaca?
Spis treści
- Ogródek gastronomiczny, czyli co to właściwie jest?
- Ogródek gastronomiczny — co mówią przepisy
- Ogródek gastronomiczny — zadbaj o formalności
- Ile kosztuje ogródek gastronomiczny?
- Spożywanie alkoholu w ogródku gastronomicznym. Czy to legalne?
- Jak urządzić ogródek gastronomiczny? Wykorzystaj przestrzeń „nad”
- Z pomysłem i zielenią obok
- Jak urządzić ogródek restauracyjny bez… ogródka?
- Zadbaj o aranżację
- Przygotuj specjalne menu
- Grill na świeżym powietrzu
- Lody dla ochłody
- Orzeźwiająca lemoniada
- Oferta lunchowa tylko na zewnątrz
Ogródek gastronomiczny, czyli co to właściwie jest?
Ogródek gastronomiczny to przestrzeń wydzielona na zewnątrz restauracji. Zazwyczaj przylega ona do lokalu, są jednak sytuacje, gdy jest od niego o kilka metrów oddalona. To dodatkowa powierzchnia, na której mieści się od kilku do nawet kilkunastu stolików. Zdarzają się całoroczne, natomiast standardowo ogródek restauracyjny pojawia się wiosną i przyjmuje gości do późnej jesieni.
Takie miejsce umożliwia restauratorom rozszerzenie oferty o nowe, sezonowe pozycje serwowane jedynie pod gołym niebem. Stoliki na zewnątrz generują mniej formalną atmosferę, dzięki czemu w ogródkowym menu można umieścić dania, które trudno byłoby włączyć do standardowej oferty lokalu.
Ogródek gastronomiczny – co mówią przepisy
Jeżeli teren, na którym chcesz zorganizować ogródek gastronomiczny, nie należy do Ciebie, musisz dopełnić wszelkich formalności związanych z jego otwarciem. Zazwyczaj jest on stawiany tuż przy restauracji na tzw. pasie ruchu drogowego. Warto wiedzieć, że chodnik dla pieszych również jest zaliczany do tego rodzaju nawierzchni. Aby cokolwiek na nim zorganizować, należy wystąpić o odpowiednią zgodę.
Ogródek gastronomiczny – zadbaj o formalności
W przypadku, kiedy właścicielem gruntu, na którym chcesz zorganizować ogródek gastronomiczny, jest osoba prywatna – wystarczy, że sporządzicie odpowiednią umowę. Powinna ona zawierać informacje na temat wielkości terenu, stawki dzierżawy, sposobu korzystania z terenu oraz okresu trwania umowy. To w zupełności wystarczy.
Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy chcesz wynająć część przestrzeni publicznej, np. fragment chodnika, parkingu, czy też pasa ruchu. Konieczne będzie wówczas zezwolenie wydane przez zarządcę owego gruntu – urzędu miasta lub gminy.
Niezbędne dokumenty
Aby zezwolenie na działalność ogródka gastronomicznego zostało wydane, musisz dopilnować kilku formalności. Poniżej znajdziesz listę dokumentów, jakie trzeba złożyć w urzędzie:
- Wniosek o wydanie zezwolenia na dzierżawę części przestrzeni publicznej.
- Plan zagospodarowania terenu z naniesionymi wymiarami ogródka. Możesz go sporządzić na bazie map geodezyjnych dostępnych w Wydziałach geodezji poszczególnych gmin.
- Jeśli dzierżawa dotyczy pasa ruchu – dołącz także projekt organizacji ruchu w danym miejscu lub informację o ograniczeniu widzialności na trasie.
- Wypis z Krajowego Rejestru Sądowego lub CEiDG.
Niektóre magistraty będą wymagały dodatkowo:
- Zezwolenie na sprzedaż alkoholu. UWAGA! Jeśli ogródek będzie funkcjonował w ramach restauracji, która już posiada zezwolenie na alkohol, to nie jest konieczne ponowne występowanie o to zezwolenie dla samego ogródka.
- Tytuł prawny do lokalu.
- Szczegółowy projekt wyposażenia ogródka, czyli: rozmieszczenie mebli, stolików, koszy na śmieci, dojście do toalety itp.).
Ile kosztuje ogródek gastronomiczny?
Opłata za ogródek gastronomiczny jest zależna od jego powierzchni, a także ilości dni, w jakie będzie otwarty. Różni się ona w poszczególnych gminach, jednak cena za m2 nie może przekroczyć 10 zł za dzień. Ponadto musisz doliczyć wszelkie koszty związane z wyposażeniem oraz dekoracją. Tutaj budżet ogranicza jedynie Twoja wyobraźnia i możliwości. Często dostawcy oferują meble ogrodowe i parasole w zamian za promocję ich produktów.
Spożywanie alkoholu w ogródku gastronomicznym. Czy to legalne?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ogródku gastronomicznym podawać napoje alkoholowe. Upewnij się jedynie, że Twoje zezwolenie obejmuje obszar, na którym się on znajduje. Zezwolenie na sprzedaż alkoholu zazwyczaj wskazuje jedynie wnętrze restauracji. W takiej sytuacji należy wystąpić o rozszerzenie posiadanego zezwolenia. Jest to możliwe jedynie w sytuacji, kiedy ogródek gastronomiczny przylega do lokalu. W innym wypadku będzie konieczne uzyskanie nowego zezwolenia.
Jak urządzić ogródek w restauracji? Wykorzystaj przestrzeń „nad”
Zwykle ogródki gastronomiczne mają niewielki metraż. Mała przestrzeń nie oznacza małych możliwości – nadal możesz wprowadzić do niej rośliny. Warto przełamać schematy, szukając dostępnej przestrzeni tak, aby jednocześnie wydzielić bezpieczne odległości.
Wykorzystaj miejsce obok gości, wybierając donice XXL – podłużne modele mogą stać się niebanalną ścianką działową. To rozwiązanie gwarantuje zachowanie zasad bezpieczeństwa, a jednocześnie nie przyczyni się do ograniczania i tak zredukowanej już przestrzeni do przyjęcia gości. Pojemniki pomieszczą dziesiątki sadzonek, które w krótkim czasie uformują naturalne przegrody. Takie dekoracje wyeksponowane po obu stronach wejścia zachęcają do odwiedzin. Mogą posłużyć także jako sposób estetycznego wytyczenia drogi.
Z pomysłem i zielenią obok
Styl letnich ogródków w mieście nie od dziś dyktowany jest wielkością dostępnej przestrzeni. Tam, gdzie miejsca jest więcej, sprawdzą się duże donice. Przy okazałych budynkach, wysokich oknach czy wejściach powinny być adekwatnie spore kwietniki i odpowiednio bujne rośliny. Ustawione w zgranym szeregu będą stanowić elegancką kurtynę oddzielającą lokal od chodnika czy ulicy.
Największe donice możesz wykorzystać jako podstawa dla dekoracyjnych parasoli, przykuwający spojrzenia nośnik menu i oryginalny „potykacz”, który będzie zawierał kilka miłych słów dla przechodniów. Czy to nie przyjemniejsze dla oczu rozwiązanie niż tradycyjne rozwiązania?
Jak urządzić ogródek restauracyjny bez… ogródka?
Co zrobić w sytuacji, gdy nie udało Ci się uzyskać zgody od miasta na stworzenie ogródka lub nie masz na to miejsca przy lokalu? Dobrym pomysłem są rozwiązania „all in one”.
Na rynku istnieją donice z funkcją ławki lub stołu – w sam raz dla biznesów, które nie mogą sobie pozwolić na pełnowymiarowy ogródek z tradycyjnymi stołami i siedziskami. Twoi goście zamawiając np. kawę na wynos, będą mogli przysiąść na chwilę i odpocząć.
Zadbaj o aranżację
Podczas aranżowania letniego ogródka gastronomicznego pamiętaj jednak o tym, aby dekoracje nie utrudniały komunikacji. Wszystkie elementy powinny być głównie dopełnieniem danej przestrzeni, bez dominowania nad nią.
Weź też pod uwagę odpowiednio dobrane kompozycje kwiatowe. Powinny być stworzone według symetrycznego wzoru, z dbałością o regularne odstępy. Warto zdecydować się na jeden lub dwa współgrające gatunki roślin i umieścić je w identycznych pojemnikach.
Przygotuj specjalne menu
Ogródek gastronomiczny to doskonała okazja, aby przygotować specjalne menu. Sezonowa karta jest świetnym (i skutecznym) wyróżnikiem. Oferta nie musi być skomplikowana, a może znacznie przyczynić się do zwiększenia ruchu w restauracji.
Grill na świeżym powietrzu
Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, a przede wszystkim umożliwia to położenie i wielkość ogródka gastronomicznego — uruchom grilla. To rozwiązanie niesie za sobą sporo zalet. Po pierwsze jest efektowne wizualnie, więc stanowi dla gości dodatkową atrakcję. Po drugie to okazja, aby w letnim menu pojawiły się pozycje, które w standardowych okolicznościach nie pasowałyby do menu. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku burgery, ryby owoce morza oraz warzywa.
Grillowe inspiracje
Sezonowe burgery. Zamień klasyczne dodatki na nowalijki, letnie warzywa, a do sosów dodaj świeże zioła.
Smashburgery. Spłaszczona wersja klasyka z rozgniecionym na płasko mięsem lub wersją wegańską.
Warzywa. Kukurydza, szparagi lub kalafior świetnie sprawdzą się na grillu.
Lody dla ochłody
Wstawienie witryny chłodniczej do ogródka gastronomicznego to nie tylko gratka dla najmłodszych klientów lokalu, ale także tych dorosłych. Możesz postawić na klasyczne kuwety z tradycyjnymi smakami, ale również dopasować deser do profilu restauracji. Lody tajskie to idealny akcent w restauracjach azjatyckich, natomiast rzemieślnicze gelato idealnie sprawdzą się w pizzeriach i trattoriach.
Orzeźwiająca lemoniada
W ogródku gastronomicznym nie może zabraknąć orzeźwiających napojów. Warto postawić na wszelkiego rodzaju lemoniady. Oprócz tych tradycyjnych z dodatkiem owoców możesz zaproponować kombuchę lub jeszcze mało popularną w naszym kraju agua fresca (połączenie owoców, cukru, zbóż, niekiedy przypraw). Dlaczego to dobry pomysł? Przede wszystkim przygotowując je w lokalu, masz pełną kontrolę nad składem. Po drugie możesz stworzyć oryginalny napój, którego klienci nie spróbują nigdzie indziej.
Oferta lunchowa tylko na zewnątrz
Jeśli chcesz przenieść część ruchu z restauracji na zewnątrz, warto zastanowić się nad wprowadzeniem oferty lunchowej dostępnej jedynie w ogródku gastronomicznym. W takiej karcie powinny się znaleźć zarówno dania na ciepło, jak i na zimno, sałatki i przekąski.
Tekst powstał we współpracy z firmą Terra Group