Catering eventowy działa niezależnie od aktualnej sytuacji pandemicznej. W całej Polsce organizowane są większe i mniejsze wydarzenia, które wymagają kompleksowej obsługi: od starterów, przez słodkości, po zimne i ciepłe bufety. W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo jedzenia i gości podczas takich eventów? Zobacz nasze wskazówki na bezpieczny catering eventowy.
Bankiety, jubileusze, firmowe przyjęcia, wernisaże, promocje produktów i uroczyste gale… Catering eventowy jest potrzebny zarówno w organizacji kilkunastoosobowych imprez rodzinnych, jak i wielkich wydarzeń, które goszczą nawet kilkaset osób. I podczas każdego z tych eventów należy zadbać o bezpieczeństwo.
Organizacja imprez w obecnej sytuacji pandemicznej wiąże się ze spełnieniem wymogów reżimu sanitarnego. Po jakie produkty sięgnąć, jakie rozwiązania i procedury wdrożyć, które pozwolą na całkowicie bezpieczną organizację imprez? Przeczytaj!
Spis treści
- Bezpieczny catering eventowy: przygotowanie posiłków
- Bezpieczny catering eventowy dla gości
- Odpowiednia dieta prozdrowotna
Bezpieczny catering eventowy: przygotowanie posiłków
1. Transparentność przede wszystkim! Zwłaszcza, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywności przy przygotowaniu posiłków. Zadbaj o to, aby spełniać standardy jakości zgodne z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz zaleceniami WHO – i koniecznie komunikuj to podczas rozmów ze swoimi klientami.
2. Zorganizuj swoją kuchnię w taki sposób, aby pracownicy mogli pracować w stałych miejscach i w 1,5-metrowych odstępach od siebie – jeśli jest to możliwe. Przede wszystkim zapewnij jednak jednorazowe środki ochrony osobistej: rękawiczki, maseczki, czepki.
3. Restrykcyjnie przestrzegaj zasad higieny osobistej wśród swoich pracowników – w tym dbania o odpowiednią, czystą i – w razie potrzeby – ochronną odzież. Zwracaj uwagę, aby przed przygotowaniem każdego posiłku pracownicy myli ręce ciepłą wodą z mydłem przez przynajmniej 30 sekund, a także unikali kontaktu dłoni z twarzą. Przypominaj o stałych praktykach higienicznych, m.in. powstrzymywaniu się od kichania i kaszlenia w dłonie.
4. Zastanów się też, w jaki sposób dostawcy wchodzą z Tobą w interakcje. Czy możesz stworzyć strefę odbioru, w której towary będą przekazywane w sposób bezdotykowy? Zaplanuj dostawy żywności w taki sposób, aby dostawca nie wchodził do kuchni. Pomyśl o bezpiecznym miejscu, w którym produkty będą mogły być bezpiecznie przekazane. Przechowuj żywność prawidłowo, nie pozwól, aby surowa i gotowana żywność miały ze sobą kontakt. Upewnij się, że produkty zachowują daty ważności.
5. Proces przygotowania jedzenia został zakończony? Zastanów się, jak zadbać o bezpieczną dostawę na miejsce wydarzenia. Regularnie myj i dezynfekuj samochody chłodnicze, które zapewnią bezpieczny ciąg chłodniczy.
Bezpieczny catering eventowy dla gości
6. Przede wszystkim zaopatrz się w płyny do dezynfekcji rąk. Twoi goście powinni mieć możliwość zdezynfekować ręce przed rozpoczęciem jedzenia. Najlepiej, aby dozownik z odpowiednim płynem znalazł się przy wejściu, w obszarze sali jadalnej oraz przy wyjściu z toalet.
7. W środki ochrony osobistej powinna być także zaopatrzona cała obsługa kelnerska. Maseczki i rękawiczki jednorazowe to absolutny must-have – szczególnie jeśli kelnerzy wydają jedzenie przy stacjach z daniami na zimno i ciepło. W takiej sytuacji trzeba również zadbać o bieżącą dezynfekcję sprzętów oraz przestrzeganie odpowiednich odległości. Więcej o dezynfekcji w gastronomii przeczytasz w tekście „Dezynfekcja w gastronomii, czyli jak dbać o czystość”).
8. Jeśli wolisz jednak, aby goście samodzielnie częstowali się posiłkami, postaw na miniporcje. To najlepsze rozwiązanie – szczególnie, że na rynku są obecne ekologiczne pojemniki jednorazowe (więcej o ekologicznych materiałach opakowaniowych przeczytasz w tekście „Ekologiczne opakowania dla gastronomii – które wybrać”).
Odpowiednia dieta prozdrowotna
9. Chcesz pokazać swoim gościom, że dbasz zarówno o ich bezpieczeństwo, ale także zdrowie? Postaw na zbilansowane menu pełne warzyw, owoców i pełnowartościowych produktów. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie do swojego cateringu ryb i ryżu. Zobacz nasze podpowiedzi w tych tekstach:
- „Jakie ryby do cateringu wybrać? Zobacz nasze propozycje dań”
- „Który ryż do cateringu? Czyli krótko o ryżu brązowym i parboiled”
10. A może Twoi goście stawiają na wegańskie lub wegetariańskie jedzenie, dietę bezglutenową lub bezlaktozową? Zajrzyj do zakładki „Kuchnia wegetariańska” i „Kuchnia wegańska”, aby sięgnąć po więcej inspiracji oraz do tych dwóch artykułów:
- „Dieta bez glutenu. Jak przygotować bezkonkurencyjne menu bezglutenowe?”
- „Produkty i przepisy bez laktozy. Jak ułożyć bezlaktozowe menu?”
Pomimo wyzwań, jakie stawia przed branżą pandemia, możliwa jest kompleksowa obsługa eventów – o ile przestrzega się oczywiście wymogów reżimu sanitarnego. Skorzystaj z naszych wskazówek dotyczących bezpiecznego cateringu eventowego, aby zapewnić bezpieczną organizację wydarzeń na każdą skalę!