Pesto? W pierwszym skojarzeniu prawdopodobnie widzisz je w duecie z makaronem. Tymczasem ma ono o wiele więcej zastosowań. Przybiera też najróżniejsze smaki. Poznaj oryginalne pomysły na pesto.
20 marca obchodzić będziemy dzień bez mięsa. To doskonała okazja, by zaproponować w restauracji wegetariańskie danie dnia. Być może zechcesz, by to właśnie pesto było wtedy gościem specjalnym w Twojej restauracji? Jeśli tak, z pewnością przydadzą Ci się inspirujące pomysły na pesto. Przenieś swoich klientów do miejsca, gdzie pesto powstaje nie tylko z bazylii i smakuje genialnie – nie tylko z makaronem.
Spis treści
2. Jak wykorzystać pesto w potrawach?
3. Inspirujące przepisy z pesto
Wszystkie smaki… pesto
Różnorodne, pyszne przepisy na pesto są tworzone z różnych kombinacji składników. Najczęściej stosuje się: bazylię, miętę, szpinak, kolendrę, wodorosty, rukolę i pietruszkę.
W popularnych recepturach ważną rolę odgrywają także orzechy: pinii, pekan, włoskie, ale także pestki dyni i migdały. Zgodnie z tradycyjną definicją, wszystkie te przepisy zawierają co najmniej jeden składnik zielony i jeden rodzaj orzecha.
Oto niektóre ze spotykanych w restauracjach na świecie pomysłów na pesto.
Pesto szpinakowo-orzechowe – szpinak, orzechy włoskie i odrobina cytryny zmienią Twój sposób myślenia o pesto. Przyrządź galette z dyni piżmowej z dodatkiem tego pesto, a przekonasz się, dlaczego jest tak wyjątkowe. Doskonale smakuje również z owocami morza, makaronami, wszelkimi wegetariańskimi recepturami i makaronem, oczywiście.
Pesto marchewkowe – powstaje w zaledwie kilka minut. Użyj natki marchewki, orzechów włoskich (lub słonecznika), czosnku, soku z cytryny oraz oliwy z oliwek (dodaj już po zblendowaniu składników). Dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem. Jeśli wzbogacisz pesto o płatki drożdżowe, nadasz mu więcej smaku umami. Zamiast płatków możesz użyć parmezanu, spełni podobną rolę w tym przepisie. Fantastycznie, jeśli podprażysz orzechy przed połączeniem ich z innymi składnikami. To zawsze wydobywa z pesto jeszcze więcej smaku.
Pesto bazyliowo-brokułowe – idealne jako baza kanapek i dip do warzyw. Potrzebujesz jedynie ugotowane różyczki brokuła, orzeszki pini, liście bazylii, parmezan, czosnek, sól, sok z cytryny i oliwę z oliwek. Połącz składniki i odkryj nową, lepszą stronę pesto.
Pesto bazyliowo-pistacjowe – tę pyszną odmianę włoskiego klasyka można podać na makaronie, skropić nim mięso lub stosować jako sos do sałatki.
Pesto kolendrowe z pestkami dyni – prażone pestki dyni, świeże liście kolendry, czosnek, sól, płatki chili i oliwa z oliwek – z tych składników przyrządzisz niesamowite, bardzo oryginalne w smaku pesto.
Pesto z groszku i rukoli – orzechy włoskie, groszek, rukola, świeże listki mięty, czosnek, sok z cytryny, oliwa, sól i pieprz – tyle wystarczy, by wyczarować w swojej restauracji wyjątkowe pesto. Pamiętaj tylko, by przed zblendowaniem, delikatnie podprażyć orzechy. To sprawi, że pesto stanie się jeszcze bardziej aromatyczne. Takie pesto idealnie komponuje się z makaronem z tofu (lub mięsem), a także w połączeniu z tostem z awokado.
Pesto z rukoli i pistacji – opcja idealna do kanapek, pizzy, makaronów i zup. Posmarowane nim włoskie crostini to przepis na wyśmienitą przystawkę. Żeby zrobić to genialne pesto, wystarczy zblendować rukolę, groszek, obrane pistacje, oliwę z oliwek, czosnek, a następnie dodać parmezan i doprawić solą.
Pesto paprykowo-migdałowe – połącz pieczoną paprykę (czerwoną lub żółtą), migdały, oliwki, czosnek, świeżą bazylię, natkę pietruszki, oliwę z oliwek, sól, świeżo zmielony pieprz i… oczaruj gości tym oryginalnym smakiem.
Pesto z wodorostów – wydobędzie smaku umami, który jest niezwykle pożądany w wegetariańskich daniach. Ten bogaty w witaminy sos nadaje się jako dip do warzyw lub serów. Wypróbuj połączenie wodorostów wakame z orzeszkami pinii, czosnkiem, oliwą z oliwek, odrobiną soku z cytryny i uzyskaj idealnie ostry sos, który podbije smak wielu potraw, np. makaronu z cukinii.
Na koniec opcja, która nie sprawdzi się podczas świętowania międzynarodowego dnia bez mięsa, ale jest tak smaczna, że nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu. Mowa o pesto bazyliowym z… bekonem. Doskonale sprawdzi się np. jako sos do pizzy z kurczakiem lub aromatyczny, niecodzienny dodatek do makaronu. Ta wariacja na temat klasycznego pesto z pewnością przypadnie do gustu Twoim gościom.
Jak wykorzystać pesto w potrawach?
Istnieje wiele kreatywnych sposobów na wykorzystanie pesto w swoich daniach. Odkryj je i oczaruj restauracyjnych gości. Zaproś zielone (i nie tylko) pesto do swojego menu.
Pierwszym pomysłem na zastosowanie pesto jest użycie go do posmarowania pizzy (zamiast sosu pomidorowego) lub wykorzystanie zarówno sosu czerwonego, jak i pesto na jednej pizzy. To nie tylko ciekawe, ale przede wszystkim pyszne rozwiązanie. Spróbuj!
O zaskakujących dodatkach do pizzy możesz przeczytać we wpisie „Włoska pizza inspiruje! 5 zaskakujących pomysłów ze świata”.
Jeśli szukasz doskonałego pomysłu na przystawkę, pesto okaże się niezwykle przydatnym elementem. Użyj go jako pasty do bruschetty lub przyrządź wyjątkowe grzanki z pesto, świeżymi lub grillowanymi warzywami i parmezanem.
Pesto sprawdzi się też jako marynata do różnego rodzaju mięs, szczególnie dobrze podkreśli smak kurczaka i ryb przed grillowaniem lub pieczeniem. Ale to nie wszystko. Wielu szefów kuchni twierdzi, że pesto idealnie łączy się z ryżem w risotto. Dodaj więc odrobinę pesto do ulubionego przepisu na tę potrawę. Pesto to także doskonały sos. Wypróbuj go w połączeniu z gotowanym mięsem lub warzywami. Świeży, aromatyczny dodatek do burgerów? Pesto sprawdzi się i w takiej roli.
Chcesz przeczytać więcej o wegetariańskich burgerach, zajrzyj do artykułu „Burgery wegetariańskie dla gastronomii – jak wybrać te najlepsze?”. A jeśli interesują Cię inne propozycje wegetariańskich dań, przeczytaj: „Postaw na wegetariański fast food! Zdradzamy, które dania wpisują się w ten trend”.
Inspirujące przepisy z pesto
Zupa pomidorowa z pesto i grzankami serowymi – możesz ją podawać na ciepło lub na zimno. Jest prosta, szybka i pyszna. Zacznij od bardzo drobnego posiekania marchewki, selera i cebuli. Rozgrzej oliwę na średnim ogniu. Dodaj posiekane warzywa i podsmażaj do miękkości. Wrzuć czosnek i smaż jeszcze przez minutę. Dodaj wywar z kurczaka, pomidory, sól i pieprz do smaku. Zagotuj zupę i gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut. Zdejmij z ognia, dodaj parmezan i za pomocą blendera ręcznego zmiksuj zupę na gładką masę. Zupę podawać z porcją czerwonego pesto i ciepłymi serowymi grzankami.
Sałatka ziemniaczana z pesto – wymieszaj ugotowane ziemniaki z pesto przyrządzonym na bazie szczypiorku, pestek dyni, oliwy z oliwek i octu winnego, doprawionego solą morską. Sałatkę podawaj ozdobioną świeżymi ziołami.
Makaron z tofu i tajskim pesto – bazą takiego orientalnego pesto będą: liście bazylii, pasta tahini, orzechy włoskie (lub migdały), czosnek, płatki papryki chili, oliwa, sok z cytryny oraz przyprawy – mielony imbir, sól, pieprz. Tofu (lub kurczaka) przygotuj z dodatkiem sosu sojowego, oleju sezamowego, drobno posiekanych grzybów i sosu chili. Danie serwuj z makaronem ryżowym lub fasolowym.
I jeszcze kilka inspiracji na pesto w niewegetariańskim wydaniu:
Pulpety z pesto – do tradycyjnych składników, z których zazwyczaj przygotowujesz klopsiki z indyka, wołowiny, wieprzowiny czy kurczaka, dodaj kilka łyżek tradycyjnego, bazyliowego pesto. Znacząco wpłynie to na ich smak. Podawaj je z pomidorowym sosem na makaronie spaghetti lub tym z cukinii.
Comber jagnięcy ze śliwkami i pesto – w tym daniu najlepiej sprawdzi się pesto miętowo-bazyliowe z migdałami. Rozsmaruj pesto na mięsie, a następnie obsyp wcześniej przygotowaną panierką (panierka panko wymieszana ze skórką z cytryny). Śliwki z dodatkiem miodu i cytryny ułóż w brytfance, obok jagnięciny. Ich słodkawy smak będzie idealnie współgrał z aromatem pesto. Efekt „wow” gwarantowany.
Wszystkie produkty potrzebne do przygotowania dań z pesto (i nie tylko), zamówisz błyskawicznie w naszym systemie e-bidfood.pl.