Statystyki są zgodne: coraz więcej Polaków przechodzi na wegetarianizm. Co jeść, od czego zacząć wprowadzanie kuchni roślinnej do menu, jakie produkty wykorzystać? Przeczytaj nasze podpowiedzi.
Jednym z najszybciej rozwijających się trendów żywieniowych jest zdecydowanie wegetarianizm. Co jeść – to jedno z najczęstszych pytań, które zadają sobie osoby nieznające diety wege. Pora poznać na nie odpowiedź. Rozwiń czerwony dywan i poznaj gwiazdy kuchni roślinnej!
Spis treści
- Wegetarianizm – co jeść? Mięso bez mięsa
- Wegetarianizm – co jeść? „Bezrybne” ryby
- Wegetarianizm – co jeść? Siła roślin
- Wegetarianizm. Co… pić? Dobierz dobre wino
Wegetarianizm – co jeść? Mięso bez mięsa
Opcji na to, co wegetarianie jedzą zamiast mięsa, jest wiele. Można sięgnąć po grzyby, np. boczniaki, które strukturą przypominają mięso, lub gotowe produkty, jak burgery roślinne z warzyw lub vegebazę.
Ogromny wachlarz możliwości daje też białko roślinne. W tym segmencie na prowadzenie wychodzą trzy produkty.
Seitan
Seitan powstaje z mąki pszennej. Wypłukuje się z niej skrobię, otrzymując czysty gluten pszeniczny. Ta niesłychanie plastyczna masa zawiera wysoką ilość białka, można więc uzyskać z niej wiele dań. Wszystko zależy od pomysłu. Chcesz przygotować kotlety z seitanu? Proszę bardzo. Wolisz gulasz? Pamiętaj o korzennych przyprawach. A może chcesz wprowadzić danie kuchni azjatyckiej? Postaw na dobrą marynatę z sosem sojowym.
Tempeh
Tempeh powstaje ze sfermentowanych ziaren soi. W kuchni roślinnej najczęściej występuje w roli zamiennika mięsa oraz nabiału. Wywodzi się z kuchni indonezyjskiej. Ma charakterystyczną strukturę, zawiera sporo białka, witamin z grupy B i co ciekawe, jest lżejszy dla układu pokarmowego niż strączki. Wyróżnia się też smakiem, który weganie przyrównują do orzechów i grzybów. Tempeh to bardzo ciekawy produkt – świetnie przyjmuje smaki marynat, ale równie dobrze smakuje w wersji naturalnej. Można go smażyć, grillować, a nawet wędzić!
Tofu
O tofu pisaliśmy sporo w tekście „Tofu, czyli kulinarny kameleon”. To świetne rozwiązanie dla gastronomii. Tofu można upiec, zblendować, podać na surowo. Wrzucić do sałatki, przygotować w stylu azjatyckim, zamknąć w burgerze, dodać do pizzy lub tarty, przetworzyć na klopsy… A to tylko początek.
Jaka jest różnica między tofu a tempehem? Tofu nie pochodzi ze sfermentowanej soi, jest bardziej miękkie i ma mniej „mięsną” strukturę.
Wegetarianizm – co jeść? „Bezrybne” ryby
Zarówno tofu, jak i tempeh czy seitan będą świetnymi alternatywami dla ryb i owoców morza. Wegetarianie nie kończą na tym swoich pomysłów. Warto sięgnąć po glony, które dodadzą potrawom rybny, morski smak – tak jak w selerybie.
Wegetarianizm – co jeść? Siła roślin
Warzywa i owoce są oczywistym wyborem, ale na tym lista się nie kończy. W wersji roślinnej możesz przygotować mleko: ryżowe, owsiane, sojowe, orzechowe czy kokosowe (o mleku kokosowym przeczytać więcej w tekście „Mleczko kokosowe – twoje pytania, nasze odpowiedzi”. Zakochają się w nim i kawosze, i miłośnicy słodkich śniadań.
W diecie roślinnej ogromną rolę odgrywają również kiszonki. Korea słynie z kimchi, Finlandia z hapanvelli, a Filipiny z puto. W Polsce warto sięgnąć po rodzime warzywa: nie tylko ogórki, ale także rzodkiewki czy szparagi. Fermentowane mogą być również napoje. Świetny wyborem do karty napojów może być kombucha.
Wegetarianizm. Co… pić? Dobierz dobre wino
A jeśli przy napojach jesteśmy, to warto również zagłębić się w świat wegańskich win. Wegańskich, czyli takich, do produkcji których nie użyto produktów pochodzenia zwierzęcego (np. albuminy). No dobrze, a jeśli chcesz tylko dobrać wino – niekoniecznie wegańskie – do roślinnych potraw? Zobacz naszą ściągę ze wskazówkami sommeliera.