Lepiej zapobiegać niż leczyć – powtarzają lekarze i coraz częściej… kucharze. Dzisiejsi konsumenci chcą bowiem wiedzieć, w jaki sposób spożywane produkty wpływają na ich zdrowie i wygląd. Odpowiedzią na tę potrzebę jest żywność funkcjonalna.
Świadomość produktów, którymi się żywimy, wzrasta od kilku lat. Konsumenci chcą mieć wiedzę o tym, co jedzą – i chcą mieć ją szybko. Nie bez kozery wśród najpopularniejszych aplikacji dot. żywności i napojów w systemach iOS i Android pojawiają się te, które potrafią skanować kody kreskowe produktów i odczytać ich etykiety.
Gdy rozpoczynał się 2020 rok, w naszym „Trendbooku horeca” przewidywaliśmy, że świadomość produktów, którymi się żywimy, będzie się zwiększać. Nie myliliśmy się: zainteresowanie tematem zdrowego jedzenia rośnie stopniowo, a zapotrzebowanie na żywność powoli zaczyna wykraczać poza samo dostarczanie organizmowi energii.
To – bez żadnych wątpliwości – czas żywności funkcjonalnej!
Spis treści
- Czym jest żywność funkcjonalna?
- Jedzenie funkcjonalne – na zdrowie!
- Jakie produkty obejmuje żywność funkcjonalna?
- Żywność funkcjonalna – prognoza na lepsze?
Czym jest żywność funkcjonalna?
Żywność funkcjonalna to rodzaj jedzenia, którego składniki oprócz zaspokojenia głodu mają pomóc nam w zapobieganiu chorób lub walce z chorobą. Dlatego tak często żywność funkcjonalna związana jest również z samą promocją zdrowia.
To żywność pełnowartościowa, która zapewnia korzyści zdrowotne wykraczające poza dostarczanie niezbędnych składników, takich jak witaminy czy minerały.
Za oceanem określenie „functional food” stosowane jest już dość powszechnie, m.in. ze względu na styl życia kryjący się za słowami „health & wellness”. Również w Polsce zwiększa się zainteresowanie żywnością funkcjonalną. Przykład? Już dzisiaj konsumenci mocno starają się kontrolować wszystkie elementy wpływające na zdrowie i prewencję chorób. Przykładem są najpopularniejsze diety: bezglutenowa, wegetariańska czy DASH.
Jedzenie funkcjonalne – na zdrowie!
– Ale czy nie jest tak, że wszystkie pokarmy są do pewnego stopnia funkcjonalne, ponieważ mają smak, aromat i wartości odżywcze? – ktoś zapewne zapyta. To w pewnym stopniu prawda, dlatego żywność funkcjonalna stanowi obecnie jeden z najintensywniej badanych i szeroko promowanych obszarów w nauce o żywności i żywieniu.
Żywność bada się pod kątem dodatkowych korzyści fizjologicznych, które mogą „zoptymalizować” zdrowie. Do dzisiaj powstały setki raportów i badań podkreślających znaczenie diety w zmniejszeniu ryzyka chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, nowotwory, osteoporoza, cukrzyca i udar.
Klucz to produkty o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe.
Jakie produkty obejmuje żywność funkcjonalna?
Naukowcy pochylają się nad produktami spożywczymi i wybierają te, które rzeczywiście zawierają w sobie prozdrowotne substancje. Listę tworzą takie produkty, jak:
- owies (za beta-glukan)
- nasiona babki płesznik (za błonnik)
- soja (za białko)
- tłuste ryby, np. łosoś, tuńczyk, makrela, śledź (za kwasy tłuszczowe)
- kiszonki (za probiotyki)
- żurawina (za proantocyjany)
- czosnek (za allicynę i siarczki)
- orzechy (za korzyści sercowo-naczyniowe)
- winogrona czerwone (za polifenole)
- pomidory (za likopen)
Żywność funkcjonalna – prognoza na lepsze?
Choć w kontekście żywności funkcjonalnej mówi się głównie o zapobieganiu chorób, to faktem jest, że tego rodzaju jedzenie wydłuża życie i hamuje oznaki starzenia. Nie od dziś wiadomo, że zdrowa dieta w połączeniu ze zdrowym trybem życia nie tylko wpływa na zdrowie, ale też przeciwdziała starzeniu organizmu.
W Ameryce coraz częściej dietetykę łączy się z „health-caring”, czyli troską o zdrowie – na wielu płaszczyznach. Wszak to złe nawyki żywieniowe są wiodącą przyczyną wielu chorób.
Dlatego w poszukiwaniu możliwości przeciwdziałania starzeniu, coraz więcej konsumentów zwraca się do żywności funkcjonalnej. Z pomocą jak zawsze przychodzi natura, np. probiotyki czy przeciwutleniacze znajdujące się w jagodach, truskawkach albo aronii.
Podsumowując: jedzenie musi być przede wszystkim zdrowe, a jego spożywanie ma zadbać o dostarczenie do organizmu odpowiednich witamin i minerałów. A Ty, czy znasz i wprowadzasz do swojego menu żywność funkcjonalną?