Kuchnia tajska wręcz kocha ryż jaśminowy. Ten gatunek ryżu pojawia się w setkach przepisów: od dań głównych po desery. Przekonaj się, do czego możesz go wykorzystać!
Ryż jaśminowy bez wątpienia ma wyjątkowy aromat i teksturę. Da się wyczuć w nim nuty maślanego popcornu lub kwiatów – stąd zresztą wzięła się jego nazwa. Nie skleja się za mocno, ma lekką, wręcz puszystą teksturę. Zawiera niewiele amylozy, przez co trzyma swój kształt.
Rośnie m.in. Tajlandii, Kambodży, Wietnamie czy Laosie i tam też jest jednym z najczęściej wybieranych gatunków. W południowej Azji najchętniej sięga się jego białą odmianę. Na rynku można jednak dostać także brązową i czarną wersję.
Spis treści
- Kto powinien jeść ryż jaśminowy?
- Ryż jaśminowy – jak gotować?
- Ryż jaśminowy – do czego pasuje?
- Ryż jaśminowy czy basmati?
Kto powinien jeść ryż jaśminowy?
Ryż jaśminowy to świetne źródło magnezu, fosforu, potasu, a także witamin z grupy B. Jest lekkostrawny, zawiera sporo białka, ale mało tłuszczu, przez co często pojawia się w menu cateringowym dla sportowców lub osób chcących zredukować swoją wagę. Co zaś z dietami dla insulinoopornych czy diabetyków? W przypadku tych diet lepiej odstawić ryż jaśminowy. Indeks glikemiczny ryżu jaśminowego wynosi 60, więc lepszym wyborem będzie basmati lub brązowy.
Ryż jaśminowy – jak gotować?
W Azji zwykle gotuje się go na parze, a nie w wodzie, dzięki czemu zachowuje swoją delikatność. Jeśli jednak zdecydujesz się ugotować go w wodzie, skorzystaj z proporcji 1,5-2 części wody do 1 części ryżu. I koniecznie pozostaw go na chwilę po zakończeniu gotowania, aby wsiąkł parę. W ten sposób uzyskasz miękki, leciutko klejący i słodko pachnący ryż. Ważne jest również, aby przed gotowaniem wypłukać ryż.
W tekście „Mleczko kokosowe – Twoje pytania, nasze odpowiedzi” zdradzamy też małą wskazówkę na gotowanie ryżu jaśminowego. Sprawdź!
Ryż jaśminowy – do czego pasuje?
W kuchni tajskiej serwowany jest niemal do każdego dania, np. z grillowanym mięsem, w ostrych curry, a nawet gulaszach. Słodkie nuty ryżu jaśminowego pasują również do warzyw i puddingów. Możesz też zaserwować go w zupie lub jako baza do smażonego ryżu, jednak te użycia wymagają nieco innego przygotowania.
Do czego nie serwować tego gatunku ryżu? Dobrym wyborem z pewnością nie będzie ryż jaśminowy do sushi. Lepiej sięgnąć po koshihikari lub crono – o tym, jak ryż wybrać do rolek, pisaliśmy w tekście „Jaki ryż do sushi? Oto 6 sprawdzonych gatunków”. Ryż jaśminowy do risotto również się nie sprawdzi. Prędzej wybierz arborio lub carnaroli (przeczytaj też więcej w tekście „Wybierz perfekcyjny ryż do risotto”).
Ryż jaśminowy czy basmati?
O różnicach między ryżem jaśminowym a basmati pisaliśmy więcej w tekście „Ryż basmati – wszystko, co chcesz wiedzieć”. Przypomnijmy po krótce: i basmati, i jaśminowy należą do odmiany długoziarnistej, jednak mają dość znaczące różnice. Na tle ryżu basmati jaśminowa odmiana jest nieco grubsza i bardziej wilgotna.