Zarówno w cateringu eventowym, jak i cateringu pudełkowym liczą się sprawdzone rozwiązania – takie, które klienci wybiorą chętnie i często. Który ryż do cateringu będzie strzałem w dziesiątkę? Nasza propozycja: ryż brązowy i ryż parboiled. Sprawdź, dlaczego!
W tradycyjnej, domowej kuchni Polacy wykorzystują najczęściej ryż biały długoziarnisty – to ciągle najpopularniejszy ryż w Polsce i trudno, aby w najbliższym czasie inna odmiana zgarnęła mu sprzed nosa palmę pierwszeństwa. Oczywiście do cateringowego menu można ten uniwersalny ryż wybrać, ale to przewidywalne rozwiązanie.
Jeśli więc chcesz postawić na sprawdzony ryż do cateringu, wybierz ryż brązowy i ryż parboiled. To świetne rodzaje ryżu, które zdobywają klientów swoimi zdrowotnymi wartościami, smakiem i równie sporą uniwersalnością.
Dziś odpowiadamy na najbardziej popularne pytania, które dotyczą tych rodzajów ryżu. Sprawdź!
Spis treści
- Ryż brązowy – zdrowy ryż do cateringu pudełkowego
- Ryż parboiled – smaczny wybór do cateringu eventowego
Ryż brązowy – zdrowy ryż do cateringu pudełkowego
Najważniejszą zaletą ryżu brązowego jest jego uniwersalność. Ten typ ryżu możesz wykorzystać do śniadań, obiadów i kolacji, dodawać do wielu różnych przepisów. Do czego się sprawdzi? Do pełnoziarnistych bowli z warzywami, „owsianek” na ryżu, azjatyckich potraw typu stir-fry, zup czy jako baza do wegańskich burgerów czy energetycznych batonów.
Ryż brązowy z racji swoich właściwości często jest porównywany do innych typów ryżu. Zastanawiasz się, który wybrać: ryż brązowy czy basmati? Ryż brązowy czy dziki? Ryż brązowy czy parboiled? Każdy z nich ma inne zalety, dlatego warto poznać wszystkie typy zanim zdecydujesz się na konkretny wybór. Przejrzyj wszystkie nasze opracowania nt. ryżu w podstronie „ryż do gastronomii”.
Dlaczego ryż brązowy jest twardy?
Brązowy ryż jest pełnoziarnisty – zawiera otręby, zarodki i bielmo, czyli trzy naturalne składniki ziarna (usuwana jest jedynie niejadalna łuska). Co ciekawe, ryż pełnoziarnisty występuje również w innych kolorach, m.in. czarnym, fioletowym i czerwonym.
Który ryż lepszy – biały czy brązowy?
Brązowy ryż ma o wiele więcej wartości odżywczych niż biały, dlatego będą go chętniej wybierać osoby na diecie redukcyjnej, np. w ramach cateringu pudełkowego. Dzięki tej zewnętrznej warstwie brązowy ryż zawiera więcej błonnika, antyoksydantów, witamin i minerałów, m.in. manganu.
Jak smakuje ryż brązowy?
Ma lekko orzechowy smak, który dobrze współgra z mocniejszymi dodatkami, takimi jak wędzona ryba, imbir czy sos sojowy.
Jak gotować ryż brązowy?
Ten typ ryżu potrzebuje sporo czasu (ok. 30-35 min.) i podwójnej ilości wody (proporcja 1:2). Najlepiej zacząć gotować go na wolnym ogniu, a na ostatnie 5-10 min. pozostawić pod przykryciem, aby wchłonął pozostałą wodę. W ten sposób uzyskasz lekkie, idealnie delikatne ziarna.
Ryż parboiled – smaczny wybór do cateringu eventowego
Parboiled będzie świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie zdrowe jedzenie, ale jednocześnie wybierają opcje oszczędzające czas. Ryż parboiled bowiem gotuje się krócej niż brązowy, a ma również całkiem sporo składników odżywczych.
Co to jest ryż parboiled?
Ryż parboiled, czyli wstępnie przygotowany, parzony. Swoją nazwę zawdzięcza częściowemu gotowaniu ryżu w łusce. Ta technika pozwala pozostawić w ziarnie ryżu więcej witamin i minerałów (błonnik, wapń, potas, witamina B6) znajdujących się w ryżu, bez wydłużenia czasu gotowania. Jest to więc rozwiązanie pośrednie między ryżem białym a pełnoziarnistym, np. brązowym. Wstępne gotowanie w łusce powoduje również zmianę koloru ziarna na żółto-złoty i smaku – ma subtelny, orzechowy smak, który może przypominać bardziej ryż brązowy.
Ryż parboiled a ryż paraboliczny – co to jest?
Zastanawiasz się, co to jest ryż paraboliczny? To po prostu… błędne tłumaczenie ryżu parboiled, które weszło już do polskiego języka. Nie, nie ma nic wspólnego z kształtem ziarna ryżu.
Jak gotować ryż parboiled?
To nic trudnego. Na 1 szklankę ryżu dolej 2 szklanki wody, zagotuj. W momencie, gdy woda zacznie wrzeć, zmniejsz moc palnika i gotuj pod przykryciem jeszcze przez 20 min.
Ryż parboiled – do czego wykorzystać?
Możesz go użyć we wszystkich przepisach, które zwykle wymagają białego ryżu, np. faszerowanych paprykach czy jako dodatek do tradycyjnego obiadu. Ryż parboiled do risotto? To nie jest najlepszy pomysł. Parboiled w ogóle się nie skleja, więc zamiast risotto otrzymasz pilaf. O najlepszym ryżu do risotto pisaliśmy w tekście „Wybierz perfekcyjny ryż do risotto”. Ryż parboiled czy basmati? Oba można ugotować na sypko, ale basmati ma znacznie mocniejszy aromat.